Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
 • Відвідувань: 0
 • Переглядів: 0

Чи законно Sky News, CNN та інших позбавили акредитації за репортаж зі звільненого Херсона

Категорія:

Чому після яскравих, високо професійних репортажів з визволеного Херсона провідних іноземних журналістів позбавили акредитації? Не шукайте логіки: просто медійники заїхали раніше за президента – пояснює журналіст Михайло Глуховський.

22120201.jpg

 Міжнародні журналісти зацікавлені показувати події в Україні – скріншот з відео
Міжнародні журналісти зацікавлені показувати події в Україні – скріншот з відео

У цій війні є непоодинокі приклади, коли західні журналісти «світили» позиції українських військ. Є два простих правила: 1.Журналіст має бути першим на місці події. В цьому суть роботи. 2. Журналіст не має порушувати закони країни перебування.

Про це пише журналіст Михайло Глуховський на Главком, намагаючись розібратися, чому деяким медіа скасували акредитацію після феєричних репортажів 12 листопада зі щойно визволеного Херсона.

Бо вони опинилися першими у центрі світової події. Вони фізично добралися до Херсона, певно, з акредитацією в руках, якою користувалися і раніше. Документом, який засвідчує акредитацію є прес-карта. Подивімось на її зміст:

«Прес-карта – це персоналізований документ, який засвідчує права представників засобів масової інформації щодо виконання редакційних завдань в районі проведення операції Об’єднаних сил на території Донецької та Луганської областей, а також в районах виконання завдань та дислокації військових частин Збройних Сил України або підрозділів з їх складу».

Отже, прес-карта дозволяє працювати зокрема «в районах виконання завдань та дислокації військових частин Збройних Сил України або підрозділів з їх складу». Херсон цілком підпадає під район завдань і дислокації військових частин. Тож формально, все ок, які питання?

З точки зору Збройних сил України

Акредитований журналіст має право працювати під час воєнного стану, дотримуючись вимог Наказу Головнокомандувача ЗСУ від 3 березня 2022 року №73. Тобто окрім акредитації, існує документ, який має на меті визначити межі дозволів і заборон для роботи медійників. У Наказі є перелік інформації, розголошення якої може призвести до обізнаності противника про дії Збройних Сил України, інших складових сил оборони, негативно вплинути на хід виконання завдань за призначенням під час дії правового режиму воєнного стану. Ось цей перелік:

 •     Найменування військових частин (підрозділів) та інших військових об’єктів в районах виконання бойових (спеціальних) завдань, географічні координати місць їх розташування.
 •     Чисельність особового складу військових частин (підрозділів).
 •     Кількість озброєння та бойової техніки, матеріально-технічних засобів, їх стан та місця зберігання.
 •     Описи, зображення та умовні позначки, які ідентифікують або можуть ідентифікувати об’єкти.
 •     Інформація щодо операцій (бойових дій), які проводяться або плануються.
 •     Інформація щодо системи охорони та оборони військових об’єктів та засобів захисту особового складу, озброєння та військової техніки, які використовуються (крім тих, які видимі або очевидно виражені).
 •     Порядок залучення сил та засобів до виконання бойових (спеціальних) завдань.
 •     Інформація про збір розвідувальних даних (способи, методи, сили та засоби, що залучаються).
 •     Інформація про переміщення та розгортання своїх військ (найменування, кількість, місця, райони, маршрути руху).
 •     Інформація про військові частини (підрозділи), форми, методи, тактику їх дій та способи застосування за призначенням.
 •     Інформація про проведення унікальних операцій із зазначенням прийомів та способів, що використовувались.
 •     Інформація про ефективність сил і засобів радіо-електронної боротьби противника.
 •     Інформація про відкладені або скасовані операції.
 •     Інформація про зниклий або збити літак, літальний апарат, зникле судно та пошуково-рятувальні операції, які плануються або проводяться.
 •     Інформація про планування та проведення заходів забезпечення безпеки застосування військ (дезінформація, імітація, демонстративні дії, маскування, протидія технічним розвідкам та захист інформації).
 •     Відомості про проведені інформаційно-психологічні операції, ті, що проводяться, а також плануються.
 •     Інформація, яка має на меті пропаганду або виправдання широкомасштабної збройної агресії Російської Федерації проти України.

Порушення жодної з цих заборон ми не побачили у тих відео, які опублікували CNN і Sky News.

Можна припустити, що ЗСУ, забороняючи знімальним групам працювати, керується Правилами роботи представників ЗМІ у районі ведення бойових дій. Там, зокрема, йдеться про те, що:

 • здійснювати переміщення у районі ведення бойових дій виключно у терміни та за маршрутом, визначених та погоджених в установленому порядку з відповідними керівниками, командирами (начальниками), керівником служби зв’язків з громадськістю (прес-служби) військової частини у зоні її відповідальності;
 • перед здійсненням переміщення до району ведення бойових дій, засобами електронного поштового або телефонного зв’язку повідомити керівника служби зв’язків з громадськістю (прес-служби) про термін відрядження, маршрут, яким будуть рухатись, мету редакційного завдання;

То чи є місто Херсон зоною бойових дій? На думку ЗСУ – так. На думку журналістів – ні.

У цій війні є непоодинокі приклади, коли західні журналісти «світили» позиції українських військ (може, і не тільки західні), що призводило до трагедії та загибелі наших військових. Тому встановлювати обмеження під час війни – це нормально. Та вони мають бути зрозумілими й діяти однаково для усіх. А цього нема на практиці. До того ж зміст оголошених правил нечіткий. Простіше кажучи, вони недосконалі й настільки розмиті, що дозволяють трактувати їх на свою користь будь-якій стороні.

Михайло Глуховський пояснює заборону тим, що медійники заїхали в Херсон раніше за Президента і просить не шукати логіки.

Наші інтереси: 

Бачимо дурнуваті змагання адміністрації Президента за увагу глядачів.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Ельфи – з кінофільму "Володар перстенів"

Шлях Лебедів, або Як увійти в ельфійський простір волі. Світотворча тріада: омолодження, інновації, удача

Для заснування нової цивілізації необхідне поєднання трьох обов’язкових компонентів – керованої молодості, інноваційності та удачі. Щоб стати ельфом (елбедем, лебедем), треба піднестися в ельфійський...

Останні записи

Кращий коментар

Зображення користувача Ігор Каганець.
0
Ще не підтримано

Журналісти, які поїхали до Херсона попри бюрократичні перепони, «просто краще за інших зробили свою роботу», каже військовий журналіст Олександр Моісеєнко:

Якісь певні особи, які вважають, що вони розуміються на комунікаціях і взагалі на безпеці, стріляють просто собі в ногу і забороняють журналістам зняти реальні емоції людей, реальні події, прикриваючись безпекою. Хоча якби питання було в безпеці, то тоді не пускаймо всіх, але туди проїжджали волонтери і представники приватних компаній.

Все, що робиться з власної волі, – добро!

Коментарі

Зображення користувача Ігор Каганець.
0
Ще не підтримано

Журналісти, які поїхали до Херсона попри бюрократичні перепони, «просто краще за інших зробили свою роботу», каже військовий журналіст Олександр Моісеєнко:

Якісь певні особи, які вважають, що вони розуміються на комунікаціях і взагалі на безпеці, стріляють просто собі в ногу і забороняють журналістам зняти реальні емоції людей, реальні події, прикриваючись безпекою. Хоча якби питання було в безпеці, то тоді не пускаймо всіх, але туди проїжджали волонтери і представники приватних компаній.

Все, що робиться з власної волі, – добро!