Підписання відбулося в Офісі президента в присутності президента України Зеленського, тимчасової повіреної у справах США Христини Квінн і посла Швеції Тобіаса Тіберга, повідомив відомий український журналіст Юрій Бутусов на своїй сторінці у Фейсбук. Він зауважив, що "Вестінгауз" – це американська компанія, але виробництво палива знаходиться у Швеції), а також відзначив, що цей контракт – дійсно серйозний політичний прогрес для України в ядерній енергетиці.
Ризик зриву підписання договору з "Вестінгауз" був дуже великий, адже через розвал енергоринку уряд позбавив "Енергоатом" доходів за поставлене паливо, і виплати за поставками "Вестінгауз" проводяться з порушенням графіка. Однак "Вестінгауз" виявив терпіння, а "Енергоатом" і Офіс президента проявили наполегливість.
Це – дуже хороший сигнал: щоб викинути "Росатом" з України американці готові терпіти значні незручності з виплатами за контрактом. Політичне значення цього кроку очевидно.
На цей час в 6 з 15 реакторів на українських АЕС використовується паливо "Вестінгауз" (це чотири блоки Запорізької станції і два блоки Південно-Української). З 2021-го американське паливо почне надходити на один з блоків Рівненської АЕС.
На жаль, процес повного заміщення російського палива і процес будівництва власного сховища відпрацьованого палива йдуть не швидко. Росія всіма силами лобіює поставки "Росатома", намагається втриматися за допомогою корупції та підкилимних домовленостей.
У листопаді 2018-го компанія "Вестінгауз" заявила про готовність повністю замістити Росію, щоб Україна відмовилася від послуг "Росатома". Домовленість про постачання палива на Рівненський блок була досягнута у 2018-му році, ще урядом Гройсмана. Але контракт підписаний тільки зараз.
Політично дуже важливо зірвати підписання договору Росії. Попри зміну влади ми показали приклад послідовної політики, адже енергетика – це один з фронтів неоголошеної війни РФ проти України. Росія використовує енергетику для шантажу і тиску, і відмова від залежності в поставках палива для України залишається одним із пріоритетів національної безпеки.
Розуміти, що РФ веде (і буде вести) гібридну війну проти України, а енергетика – це один з таких фронтів війни. Росія використовує енергетику для шантажу і тиску. Відмова від будь-якої залежності від РФ залишається одним із пріоритетів національної безпеки для України.
життя колонізаторів в Україні стає надзвичайно ризикованою справою
Коментарі
життя колонізаторів в Україні стає надзвичайно ризикованою справою