x
Warning: DOMDocument::loadHTML(): Tag article invalid in Entity, line: 1 в simple_table_of_contents_generate_table_of_contents() (рядок 108 із /var/www/vhosts/kth/observer/ar25.org/observer/www/sites/all/modules/contrib/simple_table_of_contents/simple_table_of_contents.module).
x
Зображення користувача Оксана Колосовська.
Оксана Колосовська
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

Каталонія і Україна: 5 розвінчаних міфів і сумнівних паралелей

Категорія:

Після референдуму про незалежність в іспанському регіоні Каталонії з’явилося багато питань до ситуації з Україною – а як же Донбас та Крим? Факти ICTV розвінчують 5 міфів навколо паралелей.

Відзначимо, в Каталонії парламент 27 жовтня, проголосував за резолюцію, яка формально декларує незалежність від Іспанії. За таке рішення проголосували 72 депутати. 

Міф №1. Донбас, як і Каталонія, має право на незалежність

По-перше, Каталонія спочатку існувала задовго до виникнення Іспанії в нинішньому її вигляді. З’явилася вона в 988 році. Більш того, вона вже існувала як самостійна держава деякий час.

По-друге, у Каталонії є національна самоідентифікація і власна мова. Каталонці – це окремий народ і основне населення Каталонії.

На Донбасі немає “донбасян”, там живуть українці. Крім того, Донбас не був автономним регіоном, як Каталонія. Тому проводити історичні паралелі між регіоном України і каталонцями – народом, який живе автономно в Іспанії, некоректно.

Якщо і Каталонія має право стати незалежним регіоном, виконавши певні умови, навіть згідно з іспанськими законами, то Донбас і так був частиною незалежної держави.

Згідно з Конституцією Іспанії, Каталонія може визначитися з незалежністю тільки в тому випадку, якщо це вирішать на референдумі всі громадяни країни, а не окремий регіон.

Міф №2. Референдум в Криму і в Каталонії – різниці немає

Референдум в Криму – це анексія півострова Росією. У випадку з Україною Москва ввела військовий контингент і привласнила собі чужу територію, що викликало осуд у міжнародної спільноти. Як результат – санкції.

Каталонія голосувала справді за незалежність, а не за приєднання до іншої країни. Більш того, це виключно внутрішнє питання Іспанії, куди не мають права втручатися інші держави.

У Європейському Союзі не засудили прагнення Каталонії, а навпаки, закликали створити діалог.

Референдум у Каталонії проводить місцева влада, хоч він і вважається нелегітимним, а офіційний Мадрид його не визнає. В ЄС також назвали незаконним голосування.

У Криму, крім того, що референдум був нелегітимним, він проводився без відповідних міжнародних норм і під тиском російських військових.

На території Іспанії під час голосування не було озброєних людей з іншої держави на виборчих дільницях.

Міф №3. Каталонія – це сепаратисти, як і на Донбасі

По-перше, не всі каталонці вважають, що потрібно бути незалежним регіоном. 90% людей проголосували за явки 40%. Тому сказати, що лише 10% жителів Каталонії проти – неправильно.

По-друге, в Каталонії є справді сепаратистські сили. Наприклад, партія Каталонська солідарність виступає за незалежність, хоч і має проросійську позицію щодо Криму.

У випадку з Донбасом – все інакше. Назвати російських найманців сепаратистами не можна. Оскільки це іноземні військові сили, які окупували частину території.

Так звані республіки “ДНР” і “ЛНР” займають лише близько 33% Донбасу. Наприклад, ті ж Слов’янськ, Краматорськ і Маріуполь – проукраїнські міста.

До речі, в Слов’янську після того, як ватажок бойовиків Ігор Гіркін звідти втік з російськими найманцями, одразу зникли нібито масові сепаратистські настрої.

У випадку з Каталонією – там цілі століття йшла боротьба за самовизначення. А міф про окремий регіон Донбас з’явився відразу ж після російської агресії в 2014 році.

Міф №4. Іспанія, як і Україна, вчинила насильство над своїми громадянами

Іспанія застосувала силу проти каталонців під час референдуму. Поліцейські зайшли в регіон і почали розганяти мітинги.

По-перше, згідно з іспанським законодавством, референдум справді був незаконним. Його не схвалив Мадрид.

По-друге, поліція  застосовувала силу не до всіх, а деякі каталонці самі провокували силовиків (в основному, це була радикально налаштована молодь).

Але в Каталонії були мітинги як і за референдум, так і проти незалежності регіону. При цьому в Іспанії не було зіткнень між двома таборами. Каталонці поважають право на думку незалежно від того, на чиєму вони боці.

Крім того, в Конституції Іспанії є 155-а стаття, яка дозволяє Мадриду скасувати автономію і встановити пряме управління з єдиного центру, якщо влада якогось регіону починає загрожувати миру, законності або цілісності країни. Це б дозволило заарештувати керівництво Каталонії, хоча Іспанія цього не зробила.

Міф №5. В Іспанії немає війни через Каталонію, а в Україні через Донбас є

В Україні війна через агресію Росії. Донбас – жертва російських військових дій.

Якщо Каталонія – це внутрішнє питання Іспанії, і там можуть бути конфлікти тільки всередині країни, то у випадку з Україною – це посягання на суверенну державу.

Є позиція, що нібито в Каталонії захотіли референдум, і там все цивілізовано, а Україна “пішла війною” на Донбас.

Київ був змушений оголосити АТО через прихильників “ЛДНР”, які стали калічити й убивати прихильників Україні.

У Каталонії ніхто не захоплює державні установи, не бере людей в заручники, а головне – каталонці цивілізовано відносяться до тих співгромадян, які проти референдуму.

У Барселоні справді безліч людей, які не хочуть відокремлення від Іспанії і вони спокійно виходили на вулиці, не боячись за своє життя.

На Донбасі з самого початку пропагували ненависть до українців. З’являлися міфи про “фашистів, укропів, Правий сектор, які їдуть воювати на Донбас”.

В ОРДЛО прихильники України прирівнюються до диверсантів і зрадників, хоч вони теж місцеві жителі і мають право вирішувати долю регіону.

Перший український демонстрант Діма Чернявський був убитий 13 березня 2014 року. Цього ж дня десятки людей отримали серйозні травми. До слова, це сталося до початку так званого референдуму, який проводили бойовики з автоматами без дотримання норм міжнародного права.

А в Каталонії не було озброєних нібито “місцевих жителів”, які вчиняли насильство проти своїх співгромадян. При цьому, відносини Каталонії і Іспанії мають достатню напружену історію – там були і війни, і повстання, і репресії.

Нагадаємо, 90% учасників референдуму проголосували за незалежність Каталонії від Іспанії – одного з найбагатших регіонів країни. Мадрид попередньо забороняв референдум, але місцева влада Каталонії була іншої думки. У результаті іспанська влада відправила поліцію у Каталонію в день референдуму, 1 жовтня. Через сутички постраждало понад 800 людей, повідомляли також про трьох загиблих.

Автор: Богдан Амінов

 

Наші інтереси: 

Знати все про Каталонію, аналізувати, робити висновки.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Щасливі приязні, бо вони успадкують Землю

Чеснота приязності та ельфійський реактор – другий крок до вічного життя та опанування планети Земля

Євангельська концепція палінгенетичного реактора об’єднує надлюдську самореалізацію, соціальну взаємодію та трансформацію людства. Щасливі скромні та приязні, бо вони опанують Землю.

Останні записи