Зображення користувача Оксана Колосовська.
Оксана Колосовська
  • Відвідувань: 1
  • Переглядів: 1

Корисні онлайн-інструменти для тих, хто пише і спілкується українською

Категорія:

Світ:

На інтернет-просторах вистачає корисних ресурсів для роботи з текстом. Російськомовним. А чи є таке для текстів українською мовою? Насправді є, але таких ресурсів ще дуже мало.

Первинна перевірка тексту на помилки

Написали текст і маєте сумніви щодо його «чистоти»? Перевірте його за допомогою таких ресурсів:

  • «Мова – ДНК нації» – ukr-mova.in.ua/perevirka-tekstu. Це повністю безплатний сервіс, аналог  languagetool.org/
  • Onlinecorrector – onlinecorrector.com.ua. Є платна й безплатна версії. З останньою працювати не дуже зручно, але можна. Платна версія коштує 199 грн на місяць.

Так, вони працюють неідеально, але дуже прикрі орфографічні, граматичні та стилістичні помилки («будь-ласка», «прийняти участь», «приносити вибачення», «підвести підсумки») допоможуть виправити.

Перевірка орфографії

Не знаєте, як відміняється слово в родовому відмінку? Вітра чи вітру? Банкомату чи банкомата? Я вас дуже прошу – не бійтеся словників! :) 1-3 рази перевірите – і запам’ятаєте, що мрієте поїхати до Парижа, а не до «Парижу».

І ще інколи варто перевірити рід іменника в українській мові, щоб не написати ненароком «сильна нежить» чи «дешева шампунь». Оскільки ці слова в українській мові належать до чоловічого роду.

Тож збережіть собі в закладках: lcorp.ulif.org.ua/dictua  

Переклад російських слів

Перекладати слово з російської на українську мову в Google Translate – не найкраща ідея. Він вам запропонує варіант найближчий до російськомовного еквівалента. Хочете дійсно питомий відповідник? Спробуйте ресурс r2u.org.ua, там зібрані словники, які укладалися до нищівного зросійщення нашої мови, яке дуже сплановано чинила радянська влада минулого століття.

Переклад фразеологізмів

А як перекласти не окреме слово, а вислів? Наприклад, «лед тронулся» або «утро вечера мудренее». Точно не варто перекладати дослівно, бо ваш текст стане дуже штучним. Спробуйте ресурс stalivyrazy.org.ua. Щоби знайти влучний переклад, шукайте за ключовим словом. У першому випадку це – «лед», а в другому – «утро». І ви знайдете чудові варіанти: «крига скресла» і  «ніч-мати дасть пораду».

Переклад англіцизмів

Набридло надлишкове вживання англіцизмів? Ґаджети, аплікейшени, лайки, барбершопи тощо? Вам сюди – slovotvir.org.ua. Це ресурс для колективного пошуку, обговорення та вибору перекладів запозичень. Тут ви зможете і подивитися запропоновані варіанти (пристрій, застосунок, уподобайка, голярня), і додати свої.

А ще є офіційний сайт української мови ukrainskamova.com/, звідки можна не тільки взяти підручки з української мови з першого по одинадцятий класи, але і перевірити себе на знання правил написання українських слів.

За тлумаченням слів можна звернутись на  slovopedia.org.ua/ - тут зібрані електронні словники, що дозволять стати обізнанішим, причому безкоштовно.

Хочеться вірити, що ці ресурси стануть нам у пригоді. І варто частіше ділітись своїми корисняками (а не «лайфхаками»), щоб мова ставала чистішою і вишуканішою, а ми - шляхетнішими. 

Джерело

Наші інтереси: 

Дбати про чистоту власної мови.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Срібна монета (срібленик) Володимира Великого з гербом «Лебідь» на зворотній стороні

Ельфи Ісуса Хреста та їх символіка на гербі української ультранації (аудіо)

Лебідь – це справжня назва державного герба України. Найважливіше, що це символ ельфійської трансформації. Символ-магніт. Магічний символ української ультранації!

Останні записи

Кращий коментар

Зображення користувача Сергій Ждан.
0
Ще не підтримано

Дякую, Оксано, - корисно.

Все починається з Любові.

Коментарі

Зображення користувача Оксана Колосовська.
0
Ще не підтримано

Дуже корисна інформація. Деякими інструментами я користувалась, деякі відкрила для себе вперше.
Але відкритим залишається питання набору інструментів для аналізу тексту з точки зору його відповідності вимогам пошуковиків.
Наприклад, з допомогою якого ресурсу точно визначити семантичне (смислове) ядро тексту, написаного українською? Для мене це питання...

Зображення користувача Сергій Ждан.
0
Ще не підтримано

Дякую, Оксано, - корисно.

Все починається з Любові.