Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
  • Відвідувань: 4
  • Переглядів: 4

Росія – ворог назавжди. Процвітаюча Україна буде остаточною поразкою імперії зла – The Wall Street Journal

Категорія:

Настав час покінчити з чудесними думками про швидку поразку Росії. Путін витримав усі зусилля Заходу зупинити його вторгнення в Україну, і він міцно утримує владу. США та їхнім союзникам потрібна нова стратегія – стратегія стримування.

Про це у своїй статті на The Wall Street Journal пишуть Юджин Румер (Eugene Rumer) та Ендрю Вайс (Andrew S. Weiss).

Нині, коли президент Росії Володимир Путін наближається до другої річниці свого тотального нападу на Україну, важко не помітити його самовпевненості. Довгоочікуваний український контрнаступ не досягнув прориву, який би дав Києву сильнішу позицію на переговорах. Неспокій на Близькому Сході домінує в заголовках новин, а двопартійна підтримка України в США була підірвана поляризацією і дисфункцією в Конгресі.

У Путіна є підстави вважати, що час на його боці. На лінії фронту нема жодних ознак того, що Росія програє війну, яка перетворилася на війну на виснаження. Російська економіка зазнала потрясінь, але вона зовсім не зруйнована. Утримання влади Путіним, як це не парадоксально, зміцнилося після невдалого повстання Євгена Пригожина в червні. Народна підтримка війни залишається міцною, а підтримка Путіна з боку еліти не розкололася.

Обіцянки західних чиновників відновити власну оборонну промисловість зіткнулися з бюрократичними перепонами та вузькими місцями в ланцюгах поставок. Тим часом санкції та експортний контроль перешкоджають військовим зусиллям Путіна набагато менше, ніж очікувалося. Російські оборонні заводи нарощують обсяги виробництва, і радянські заводи випереджають західні, коли йдеться про такі необхідні товари, як артилерійські снаряди.

Технократи, відповідальні за управління російською економікою, довели свою стійкість, адаптивність і винахідливість. Підвищені ціни на нафту, частково завдяки тісній співпраці з Саудівською Аравією, поповнюють державну скарбницю. Україна, навпаки, сильно залежить від вливань західних грошей.

Путін також може із задоволенням поглянути на свій зовнішньополітичний послужний список. Його інвестиції в ключові відносини окупилися. Китай та Індія надали важливу підтримку російській економіці, збільшивши імпорт російської нафти та інших товарів. Замість того, щоб перейматися втратою ринків у Західній Європі або небажанням Пекіна порушувати санкції США та ЄС, Путін вирішив, що в короткостроковій перспективі вигідніше просто стати молодшим партнером Китаю в економічній сфері. Товари з Китаю становлять майже 50% російського імпорту, а провідні російські енергетичні компанії зараз зациклені на продажах до Китаю.

Навіть сусідні країни, які мають всі підстави побоюватися агресивної тактики Путіна, такі як Вірменія, Грузія, Казахстан і Киргизстан, отримують величезні прибутки, виступаючи в ролі посередників для обходу санкцій і перевалочних пунктів для товарів, які раніше Росія імпортувала напряму.

Попри звинувачення Путіна, висунуті Міжнародним кримінальним судом, і численні докази воєнних злочинів, спонсорованих російською державою в Україні, він все ще користується підтримкою в різних частинах так званого "глобального Півдня". Війна в Україні не має великого значення для багатьох країн, які обурюються тим, що вони сприймають як подвійні стандарти США та Європи або недостатню участь у вирішенні питань, які їх турбують.

Ніщо з цього не повинно бути несподіванкою. Більш ніж за півроку до повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року Путін підписав нову Стратегію національної безпеки Росії. Основний акцент у цьому документі був зроблений на підготовці країни до довгострокової конфронтації із Заходом. Сьогодні Путін може сказати, що його стратегія працює.

Путін не відчуває жодного тиску, щоб закінчити війну, і не турбується про свою здатність підтримувати її більш-менш нескінченно довго. З наближенням зими російська армія провела обмежений наземний наступ і, безсумнівно, розширить ракетні та безпілотні атаки на українські міста, електростанції, промислові об'єкти та інші об'єкти критичної інфраструктури. Як мінімум, Путін очікує, що підтримка України з боку США та Європи зменшиться, що українці втомляться від нескінченного терору і руйнувань, які їм завдають, і що поєднання цих двох факторів дозволить йому диктувати умови угоди про припинення війни та заявити про свою перемогу. З його точки зору, ідеальною людиною для укладення такої угоди є Дональд Трамп, якщо він повернеться до Білого дому в січні 2025 року. (Це вже було: у 2016 році Москва розповідала про бажаність Трампа, а сама в цей час виготовила на нього компромат – "досьє Стілла" - і всіляко підтримувала Гілларі Клінтон, яку перед тим корумпувала хабарями. – НО). 

Російський лідер готовий озброїти все, що є в його розпорядженні, щоб виграти війну в Україні. Контроль над ядерними озброєннями та європейська безпека зараз є заручниками наполягань Росії на тому, щоб Захід припинив свою підтримку України. Те, що залишилося від системи контролю над озброєннями часів холодної війни, повністю зникне у 2026 році, і зростає ризик непередбачуваної тристоронньої гонки ядерних озброєнь між США, Росією і Китаєм. Путін використовуватиме кожну глобальну і регіональну проблему – чи то війну між Ізраїлем і Газою, чи то продовольчу безпеку, чи то кліматичні дії – як важіль для перемоги у війні проти України та Заходу.

У сукупності такий стан справ створює безпрецедентний виклик для західних лідерів. Вашингтон і його союзники продемонстрували надзвичайну ефективність у вирішенні найбільш нагальних аспектів цієї проблеми: запобіганні розпаду України, забезпеченні її сучасним озброєнням і розвідданими в режимі реального часу, а також у розробці санкцій проти Росії.

Але зараз настав час переходити до довгострокової стратегії, яка посилює і підтримує тиск на режим ізгоя в Кремлі. Не повинно бути ілюзій, що будь-якої можливої комбінації короткострокових кроків буде достатньо, щоб змусити Путіна відмовитися від війни.

Чого західні лідери явно не зробили – не заявили своїм громадянам відверто про довготривалий характер загрози з боку знахабнілої ревізіоністської Росії. Вони занадто часто вдавалися до магічного мислення, роблячи ставку на санкції, успішний український контрнаступ або передачу нових видів озброєнь, щоб змусити Кремль сісти за стіл переговорів. Або ж сподівалися на повалення Путіна в результаті палацового перевороту.

Під час холодної війни американські зовнішньополітичні мислителі не робили ставку на раптову зміну позиції Кремля чи одномоментний крах радянської системи. Натомість вони покладалися на довгострокове бачення протистояння небезпечному режиму і здійснення необхідних інвестицій у національну оборону і військові можливості наших альянсів – політику, за класичним формулюванням Джорджа Кеннана, "терплячого, але твердого і пильного стримування російських експансивних тенденцій".

Політика стримування сьогодні означає продовження західних санкцій, дипломатичну ізоляцію Росії, запобігання втручанню Кремля в нашу внутрішню політику і посилення сил і засобів стримування та оборони НАТО, в тому числі постійні американо-європейські реінвестиції в нашу оборонно-промислову базу. Це також означатиме пом'якшення всіх збитків – дипломатичних, інформаційних, військових і економічних, завданих війною Путіна.

Це не означає, що ми повинні знову розпочати холодну війну. Початок глобального змагання з Кремлем не буде мудрою інвестицією в престиж і ресурси США. Це прирекло б нас на безглузду гру у "вбити крота" проти будь-яких проявів російського впливу. Путінська Росія не має тієї жорсткої сили чи ідеологічної привабливості, яка зробила Радянський Союз таким впливовим у різних частинах світу.

Щобільше, сьогоднішні обставини значно відрізняються від радянської загрози. Європа вже не є спустошеною пусткою, якою вона була після Другої світової війни. НАТО вітає двох нових членів – Фінляндію і Швецію. Путін обмежується тим, що стукає у двері в таких місцях, як Пекін, Тегеран і Пхеньян. Горезвісне співвідношення сил рішуче схилилося проти Росії.

Найголовніше, що всупереч усім прогнозам, Україна витримала російський натиск. Менш ніж за два роки Українська армія звела нанівець ціле десятиліття російської військової модернізації. Підтримка України в боротьбі та постачання їй зброї та боєприпасів, як пообіцяв президент Байден у своїй промові 19 жовтня, є не благодійністю, а є найбільш нагальним і економічно ефективним елементом західної стратегії.

Не менш важливо допомогти Україні знайти своє гідне місце в Європі. Жодна посткомуністична країна в Європі не пройшла через те, через що зараз проходить Україна. Відновлення країни буде справою багатьох поколінь не лише для її власного народу, але й для її численних друзів, партнерів та союзників.

Збереження згуртованості та рішучості серед західних союзників буде вкрай важливим для лідерів по обидва боки Атлантики. Кремль давно опанував мистецтво вбивати клин між США та їхніми союзниками. На жаль, перспектива остаточного відходу Путіна зі сцени вже викликає розмови про нове стратегічне відкриття для Росії, яке могло б якимось чином виманити Москву з обіймів Китаю.

Але ми повинні бути вкрай обережними й не довіряти будь-якому новому керівництву в Кремлі. Колишнього президента США Рейгана потрібно було сильно переконувати, перш ніж він відчув, що Михайло Горбачов відрізняється від своїх радянських попередників. Зараз це завдання набагато складніше, враховуючи, що хто б не прийшов на зміну Путіну, йому доведеться припинити війну і розпочати з Києвом справжні, серйозні переговори.

США та їхні союзники повинні чітко усвідомлювати довгостроковий характер цієї справи. Закінчення війни, коли б це не сталося, навряд чи припинить конфронтацію між Росією та рештою Європи. Українці та їхні друзі справедливо хочуть бачити процвітання квітучої, незалежної України, безпечної та повністю інтегрованої в політичне та економічне життя континенту. Путін і його наступники вважатимуть це остаточною поразкою Росії. Вони зроблять все, що в їхніх силах, щоб не допустити цього.

Юджин Румер колишній офіцер національної розвідки з питань Росії в Національній розвідувальній раді, є директором програми "Росія та Євразія" в Фонді Карнегі за міжнародний мир.

Ендрю С. Вайс, який працював над російськими справами в адміністраціях Джорджа Буша і Клінтона, є віце-президентом Фонду Карнегі з досліджень.

Наші інтереси: 

Розуміємо, що колективний Захід визначився: вони будуть підтримувати Україну до тих пір, поки остаточно не знищать Росію.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Ельфи – з кінофільму "Володар перстенів"

Шлях Лебедів, або Як увійти в ельфійський простір волі. Світотворча тріада: омолодження, інновації, удача

Для заснування нової цивілізації необхідне поєднання трьох обов’язкових компонентів – керованої молодості, інноваційності та удачі. Щоб стати ельфом (елбедем, лебедем), треба піднестися в ельфійський...

Останні записи

Кращий коментар

Зображення користувача Ігор Каганець.
0
Ще не підтримано

Стаття написала в руслі СКК "Байден-24". Головна ідея – з Росією неможливо ні про що домовлятися, це вічний ворог, якого треба ізолювати та максимально ослабити.

Це одна з серій публікацій концептуального рівня, які зараз просуваються у впливових західних ЗМІ. Подібних публікацій ставатиме дедалі більше, їх чимраз активніше просуватимуть і обговорюватимуть. Рішучість щодо знищення імперії зла зростатиме. І це чудово!   

Все, що робиться з власної волі, – добро!

Коментарі

Зображення користувача Ігор Каганець.
0
Ще не підтримано

Стаття написала в руслі СКК "Байден-24". Головна ідея – з Росією неможливо ні про що домовлятися, це вічний ворог, якого треба ізолювати та максимально ослабити.

Це одна з серій публікацій концептуального рівня, які зараз просуваються у впливових західних ЗМІ. Подібних публікацій ставатиме дедалі більше, їх чимраз активніше просуватимуть і обговорюватимуть. Рішучість щодо знищення імперії зла зростатиме. І це чудово!   

Все, що робиться з власної волі, – добро!