Музей Алларда Пірсона в Амстердамі отримав експонати у тимчасове користування у 2014 році. Коли Росія анексувала півострів, стало незрозуміло, кому передавати ці предмети: музеям в окупованому Криму чи Україні, пише NOS.
Музеї звернулися до Верховного Суду, який постановив, що скарби є культурною спадщиною всієї України. Тепер, коли Верховний Суд підтримав це рішення, суперечка нарешті завершилася.
Верховний Суд Нідерландів підтвердив рішення суду від жовтня 2021 року, яке кримські музеї оскаржували в касації.
Музей археології в Амстердамі у 2013 році отримав музейні експонати з чотирьох кримських музеїв (а також з Музей історичних коштовностей України – примітка моя, О.К.) на час проведення виставки з лютого по серпень 2014 року. У березні 2014 року Росія анексувала український півострів після вторгнення. Організація Об'єднаних Націй, Європейський Союз і Нідерланди не визнали приєднання Криму до Росії.
Одразу після анексії кримські музеї заявили, що мають право на ці експонати. Україна заявила про свої права на ці об'єкти у травні 2014 року. Музей Алларда Пірсона не знав, кому повертати об'єкти. Тому музей вирішив залишити їх у себе до рішення суду.
Коментуючи рішення Верховного Суду, Музей Алларда Пірсона заявив, що тепер може діяти на підставі цього рішення. В очікуванні остаточного вердикту музей запевняє, що "забезпечив безпечне зберігання об'єктів у Нідерландах".
Коли саме предмети повернуться в Україну, невідомо, повідомив представник музею інформаційній агенції ANP.
"Хоча музейні предмети походять з Криму і в цій мірі також можуть вважатися кримською спадщиною, вони є частиною культурної спадщини України, оскільки остання існує як незалежна держава з 1991 року, – йдеться в рішенні суду. – Музейні предмети належать до державної частини Музейного фонду держави Україна".
На думку Верховного Суду, суд правильно застосував законодавство, а отже, це рішення залишається в силі.
Хоч і довго тривав судовий процес, але правда перемогла і наша історія повертається в Україну.
Коментарі
Повернуть, щоб потім розпилити.