Віце-мер Рейк'явіка Хейді Бьйoрг Хільмісдоттір (Heida Björg Hilmisdottir), яка 9 листопада перебувала з візитом в Гельсінкі, вказала в своєму виступі на найважливіший фактор, що впливає на зміну звичок молоді: батьків.
За 20 років в Ісландії вдалося значно скоротити вживання алкоголю, сигарет і наркотиків серед молоді.
«20 років тому Рейк'явік був найгіршим містом Європи за показниками вживання алкоголю, наркотиків і сигарет. Зараз він кращий», - сказав мер Рейк'явіка Дагур Еггертссон (Dagur Eggertsson) в інтерв'ю« Бі-бі-сі »(BBC) в 2017 році.
Наприклад, кількість ісландців у віці 15-16 років, які вживають алкоголь для того, що прийти в стан повного сп'яніння, за 20 років значно знизилося.
Домогтися такого поліпшення ситуації, «ісландського дива», допомогла поява у молоді захоплень і встановлення єдиного часу повернення додому.
Віце-мер Рейк'явіка, яка побувала в Гельсінкі 9 листопада, вказала на найважливішу причину цього перетворення: це батьки.
«Дії батьків - це найкращий спосіб запобігти виникненню проблем», - повідомила Хільмісдоттір на заході, організованому парламентською групою Соціал-демократичної партії Фінляндії.
«Що є загальним для молоді, у якої все йде добре? Батьки стежать за тим, що роблять їхні діти. Молодь отримує підтримку від батьків і проводить з ними час».
Найважливішу роль в благополуччі дитини, на думку Хільмісдоттір, грає почуття, що про тебе хтось турбується.
«Найважливіше - брати участь в буденному житті дітей та молоді, тобто нічого особливого робити не потрібно».
Посилення ролі батьків в суспільстві стало центральним завданням як на державному, так і на муніципальному рівні. Батьки підписують зобов'язання не дозволяти своїй дитині пити алкоголь і проводити з нею більше часу.
Під час навчального року батьки учнів збираються в школах, щоб обговорити, як вони можуть підтримати своїх дітей. Зміцнилося співробітництво між школами, муніципалітетами, громадськими організаціями та поліцією.
«Рішення грунтувалися на вивчених даних про фактори ризику. Всі сторони домовилися міняти суспільство в тому напрямку, який буде захищати дітей і молодь. Таким чином, мова йде не про якусь програму або проект», - сказала Хільмісдоттір.
Роль батьків у Ісландії вважають навіть більш важливою, ніж, наприклад, роль захоплень дитини. Однак на захоплення дітей теж звернули особливу увагу: згідно з дослідженнями, у дітей, що мають дозвілля, яке організовується дорослими, знижується ризик появи шкідливих звичок.
Кожна дитина або підліток від 8 до 18 років щорічно отримує суму приблизно в 420 євро на улюблене захоплення. Наприклад, в 2016 році Рейк'явік виділив 100 мільйонів євро на розвиток можливостей дозвілля для молоді.
«В даному випадку мова йде про інвестиції, які збережуть нам кошти в майбутньому. Злочинність, безробіття і залежність від соціальних допомог знизиться. Рейк'явік став безпечнішим місцем для всіх».
У Фінляндії число підлітків, які зловживають спиртним, теж знизилося. Науковий співробітник Відомства здоров'я і соціального добробуту Фінляндії (THL) Кірсімарія Райтасало (Kirsimaria Raitasalo) повідомляє, що фактори ризику та фактори, що впливають на поведінку молоді, у Фінляндії та Ісландії збігаються.
У поглядах фінських батьків теж відбуваються зміни. «Зараз батьки знають, де діти перебувають ввечері в п'ятницю. Все менше батьків купують дітям алкоголь», - сказала Райтасало.
На думку Тімо Харакка (Timo Harakka), депутата Соціал-демократичної партії, модель Ісландії не можна повністю застосовуватись в іншій країні, але Фінляндія дійсно може багато чому повчитися.
«Отримання безкоштовної обов'язкової освіти - найвірніший спосіб запобігання утисків в дорослому житті», - сказав Харакка.
Він теж підкреслює важливість захоплень після шкільних буднів і думає, що спортивні організації могли б допомагати дітям добиратися до спортивних клубів.
«Щоб вечори батьків не проходили в транспорті».
Харакка вважає, що небагатим сім'ям треба надавати громадську підтримку в питаннях захоплень.
«Мова йде не тільки про соціальну політику і політику охорони здоров'я, а й про ядро економічної політики», - сказав Харакка.
ФАКТИ
П'ять аспектів «ісландського дива»
1. Час повернення дитини додому. Діти молодше 16 років повинні бути вдома до десятої вечора, а у вихідні - до півночі. Батьки патрулюють вулиці, щоб перевірити дотримання цього правила.
2. Участь батьків. Батьки підписують зобов'язання не давати дітям алкоголь і проводити з дітьми більше часу.
3. Цікаве дозвілля. Дітям щорічно виділяється приблизно по 420 євро на захоплення після школи - наприклад, на спорт. Спортивні клуби і інші організації беруть участь в програмі.
4. Основа на даних досліджень. Ісландських дітей і підлітків щорічно опитують, як у них йдуть справи. Муніципалітети можуть швидко змінити свою діяльність, ґрунтуючись на результатах, і втрутитися в проблему вчасно, якщо, наприклад, в якій-небудь школі відбувається щось надзвичайне.
5. Участь чиновників. Цікаві захоплення не завжди є безкоштовними. Тому, наприклад, в 2016 році Рейк'явік виділив приблизно 100 мільйонів євро на покращення можливостей дозвілля.
Всі проблеми людини родом з дитинства. Міцна сім'я та щасливі діти - це гарна база для міцної держави. Варто брати приклад.
Діти не слухаються батьків - вони на них дивляться і наслідують.
Все, що робиться з власної волі, – добро!
Коментарі
Діти не слухаються батьків - вони на них дивляться і наслідують.
Все, що робиться з власної волі, – добро!