Зображення користувача Володимир Федько.
Володимир Федько
  • Відвідувань: 4
  • Переглядів: 4

5-тонна авіабомба (ФАБ-5000) для Будапешта – свідчення штурмана В. С. Третьякова

Публікація «Як СРСР придушив Угорську революцію 61 рік тому» нагадала мені свідчення колишнього радянського льотчика В. С. Третьякова, який у листопаді 1956 року був штурманом бомбардувальника Ту-4, що отримав завдання скинути п’ятитонну авіабомбу ФАБ-5000 на ціль у Будапешті – кінотеатр «Арс».


Навесні 2012 року я ініціював створення Військово-історичного товариства «НАША СПАДЩИНА» при КГО «Товариство ветеранів розвідки Військово-морського Флоту». Робота йшла по декількох напрямках: пошукові роботи на об’єктах військової фортифікації Київського укріпленого району, пошук загиблих воїнів РСЧА і Вермахту, робота в архівах, публікації по результатам робіт.

В процесі досліджень ми отримали інформацію, що досі живий ветеран радянської бомбардувальної авіації В. С. Третьяков, який брав участь у випробуванні атомної бомби на Новій землі (Мис «Канін Ніс») 15 вересня 1962 року. На той час йому виповнилося 83 роки і проживав він у Росії. Через українських родичів ветерана ми встановили з ним зв’язок по Скайпу і записали розповідь про випробування атомної бомби. Третьяков також надав нам для публікації фотографії з власного архіву.

Розповідь штурмана ми опублікували в журналі «Новая медицина тысячелетия» №2/2012, оскільки номер був тематичним – присвячений «атомній психіатрії».

В розповіді ветерана була і згадка про бойовий виліт на бомбардування Будапешта авіабомбою ФАБ-5000 в листопаді 1956 року.




Історія створення і використання ФАБ-5000 від одного з її конструкторів

У військових настановах бомбу іменували ФАБ-5000HГ – фугасна авіабомба вагою 5000 кг. HГ – ініціали її головного конструктора Hісона Ілліча Гельперина. Хімік-технолог за фахом, кадровий працівник вищої школи, він до війни був одночасно головним інженером «Химстроя», а потім «Главазота» Hаркомату важкої промисловості, будував перші радянські хімічні комбінати – Березняківській, Сталіногорськ і інші. А незадовго перед війною доктору технічних наук Гельперину доручили організувати конструкторське бюро по розробці авіаційних бомб.

Як з гордістю згадував Осип Аронов, один із конструкторів: «Нарушая директиву ЦК КПСС, разглашаю, что бомбу ФАБ-5000 НГ, кроме людей многих других национальностей, создавали, испытывали, готовили для выполнения боевых заданий и евреи: главный конструктор Нисон Гельперин, начальник штаба авиации дальнего действия Герой Советского Союза Марк Шевелев, инженер по авиавооружению Исаак Окон, автор этих строк инженер по авиаоборудованию Осип Аронов» [1].

«Дослідний зразок 5-тонної бомби піддали полігонному випробуванню. Для цього міг бути використаний тільки серійний чотиримоторний важкий бомбардувальник Пе-8 конструкції ОКБ А. Н. Туполєва. Фронтовий бойовий екіпаж (одинадцять чоловік, командир корабля полковник В. Абрамов і штурман К. Іконніков) скинув бомбу точно в ціль. Результати «роботи» бомби перевершили всі очікування. Це був старий ліс, навіть вдень в ньому було похмуро. Пробиралися через хащі, завали. Коли командувач дальньою авіацією А. Голованов, начальник штабу М. Шевельов, конструктори, інженерно-технічний склад частини і працівники полігону добралися до місця падіння бомби, перед ними в лісі відкрилася велика, в сотню метрів діаметром, неглибока воронка, оточена поваленими деревами, яких було понад 600 (враховували тільки дерева діаметром понад 20 см).

15 лютого 1943 року «п’ятитонка» була прийнята на озброєння і запущена у виробництво.

Виконання наступного скидання ФАБ-5000 запланували на об'єкт супротивника!

29 квітня 1943 року літак №42029 (Пе-8 М-ЗОБ), пілотований командиром корабля Перегудовим, штурманом Томкевичем, взяв курс на Кенігсберг. У цьому вильоті екіпаж Пе-8 збільшився за рахунок зброярів полку і дивізії і становив 15 осіб. З огляду на особливу ситуацію висоту польоту літака встановило командування 746 полку, бомбу було наказано скинути тільки на Кенігсберг.

Екіпаж скинув бомбу на задану ціль: «На висоті 5800 метрів корабель був висвітлений вибухом, відчувався легкий поштовх».

В кінці травня 1943 року розвідкою було встановлено концентрацію німецьких військ в Могильові. 45 авіадивізія отримала наказ усіма справними літаками нанести удар по військах противника. Перший виліт на це завдання дивізія виконала в ніч на 22 травня. А 27 травня 1943 р. серед інших піднялися в повітря літаки з «п’ятитонками» в бомболюках, пілотовані льотчиками 746 полку Іщенко та Зеленським. У цю ніч бомбовий удар дивізії по Могильову перевищив 74 тонни.

У ніч на 4 червня 1943 року ФАБ-5000 була скинута екіпажем 890 полку (командир корабля Шамрай) на залізничний вузол Орел.

У липні 1943 року було проведено 4 скидання ФАБ-5000. У ніч на 12 липня, перед початком наступу радянських військ на Курській дузі, дві «п’ятитонки» (з літаків, пілотованих Шатровим і Камінським) були скинуті на укріплені райони противника на Західному фронті: одна – на селище Прогрес, інша – на висоту 254,9. Результати, мабуть, виявилися непоганими, проте в подальшому подібні (тобто тактичного призначення) скиди не проводилися через занадто великі площі ураження, в яку могли потрапити і свої війська.

У ніч на 19 липня 1943 р. два бомбардувальники 746 полку взяли курс на Орел. Екіпаж Додонова провів скидання ФАБ-5000 на залізничний вузол, екіпаж Шатрова – на той район міста, де була помічена концентрація німецьких військ. Вузол був повністю виведений з ладу.

У 1944 році 45 авіадивізією було проведено 4 скидання ФАБ-5000.

У ніч на 7 лютого 1944 року з метою виведення Фінляндії з війни і полегшення деблокади Ленінграда, АДД піддала Гельсінкі масованому бомбардуванню. Літаки 45 авіадивізії (командири кораблів Іщенко, 25 Гвардійський полк (колишній 746 АЛ ДД), і Шамрай, 890 авіаполк) провели скидання «п’ятитонок» на розташовані в Гельсінкі військові об'єкти. Одна бомба розірвалася в районі кабельного заводу, інша – в районі залізничних майстерень. К 28 лютого чотири літаки дивізії підготували для повторного бомбометання ФАБ-5000 по цілям в Фінляндії, але виліт наказом командувача АДД Голованова був відставлений – очікуваного результату досягли попередніми бомбардуваннями полків АДД (7, 17 і 26 лютого).

Останній раз скидання ФАБ-5000 на об'єкти противника проводилося 9 березня 1944 року – з літаків, пілотованих Зеленським (25 Гвардійський полк) і Олейниковим (890 полк). Всього з вісімнадцяти ФАБ-5000, що надійшли на склади дивізії, по об'єктах противника застосували 13 таких бомб, одна була використана при випробуваннях».


Радянські льотні зброярі готують 5-тонну авіабомбу (ФАБ-5000) до підвіски на літак-бомбардувальник Пе-8


Завантаження у бомбовідсік бомбардувальника Пе-8 бомби ФАБ-5000


Бомбардувальник Пе-8


Бомбардувальник Пе-8 у польоті


Посилання:

[1]. Осип Аронов. Бомба Нисона Гельперина. / Лехаим,  МАЙ 2000 ИЯР 5760 — 5 (97) // http://www.lechaim.ru/ARHIV/97/aronov.htm


Джерела:

  • В. С. Третьяков. Атомный сброс в рабочем порядке – из хроник реактивного бомбардировщика. // НМТ, 2/2012, с. 58-63.
  • Осип Аронов. Бомба Нисона Гельперина. / Лехаим,  МАЙ 2000 ИЯР 5760 — 5 (97) // http://www.lechaim.ru/ARHIV/97/aronov.htm

Наші інтереси: 

Знати правду про злочини радянської влади.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Щасливі приязні, бо вони успадкують Землю

Чеснота приязності та ельфійський реактор – другий крок до вічного життя та опанування планети Земля

Євангельська концепція палінгенетичного реактора об’єднує надлюдську самореалізацію, соціальну взаємодію та трансформацію людства. Щасливі скромні та приязні, бо вони опанують Землю.

Останні записи

Кращий коментар

Зображення користувача Бард Рой.
0
Ще не підтримано

А чьо, якби на Буду з Пештом тая бомба впала, мадяри, точняк, не такими би сволочними були, зазіхаючи на наше Закарпаття.

Хай буде!

Коментарі

Зображення користувача Бард Рой.
0
Ще не підтримано

А чьо, якби на Буду з Пештом тая бомба впала, мадяри, точняк, не такими би сволочними були, зазіхаючи на наше Закарпаття.

Хай буде!