«Ми всі вважали за краще загинути, але не зганьбити. Гарячий патріотизм надихав наших солдатів: вони представляли нашу країну!»
(Леон Дегрелль)
Пекельні дні
Під Громовою Балкою, як і всюди, не було суцільної лінії фронту. Зліва від нас на сім кілометрів простягалася нейтральна зона. Справа, в трьох кілометрах, в маленькому селі розташувалися дружні нам війська СС.
Росіяни тримали велику частину своїх сил в декількох кілометрах на схід, але їх передові пости були зовсім близько від нас, в копицях сіна, які піднімали в степу свої білі вершини, схожі на соски.
Оскільки станиця Громова Балка була розташована в невеликій западині, ми зайняли позицію нагорі, на гребені. Земля була тверда, як граніт, і окопатися було неможливо, тому ми обклалися величезними брилами замерзлого снігу, вирубаними за допомогою сокири.
На випадок можливого відступу поблизу хат були розгорнуті запасні позиції. Наші добровольці в основному виривали їх в купах замерзлого гною з соломою, що було набагато легше зробити. Це піднесло нам несподіваний приємний сюрприз, коли наші солдати відкопали два ящики французького коньяку, в поспіху відступу закопаних росіянами. На жаль, це була єдина розрада, так як нашим солдатам судилося провести в Громовій Балці дні справжнього пекла.
Щоб розміститися на відпочинок, у нас було всього лише по дві-три хати на роту. Майже всі стекла будинків були вибиті в той час, як ми прибули в станицю. Більшовики за своїм звичаєм при відступі вирізали всю худобу. Трупи худоби лежали всередині і на порогах хатинок. Одне лоша, вмираючи, впало, повиснувши поперек одного з двох вікон, загородивши його на три чверті. Двоє інших коней лежали мертві в стайні.
Ворог підстерігав нас день і ніч, і половина особового складу мала постійно перебувати в караулі в снігах. Через холод роти змінювалися по половині складу кожні дві години.
Таким чином, протягом цих десяти днів наші солдати не могли спати більше ніж півтори години поспіль. Треба було будити їх за чверть години до варти. Після повернення вони втрачали ще чверть години, щоб облаштуватися і влягтися для сну. Втім, якщо більше половини солдатів ще могли відпочити одночасно, то все одно, неможливо було втиснути їх в єдину кімнатку цих солом'яних хатинок разом, настільки вони були тісними. Двадцять п'ять чоловік, які спускалися до нас з позицій на дві години відпочинку, не могли навіть розлягтися на підлозі. Вони повинні були відпочивати стоячи або сидячи навпочіпки. Холод постійно пронизував приміщення крізь розбиті вікна, які нам не вдалося як слід закрити.
Я сам зі своєю розбитою ступнею міг примоститися і лягти тільки на якомусь верстаті біля стіни висотою з метр. І ось з цього сідала я день і ніч, вкритий інеєм і безпорадний, спостерігав пробудження і повернення моїх бідолашних товаришів.
***
Постачання було надзвичайно мізерним. Сани добиралися до нас за сорок чи п'ятдесят годин. Ворожа артилерія невідступно вистежувала їх чорні точки на білому тлі дороги на останніх кілометрах, якщо вони ризикували їхати вдень. Якщо ж вони намагалися дістатися до нас вночі, вони блукали в степу і часто натикалися на який-небудь роз'їзд або патруль ворога.
Ми отримували тільки те, що потрібно було, щоб не впасти: хліб, який ми розколювали багнетами і банки з м'ясом, заморожені на фабриці і знову заморожені на трійках, які везли їх до нас.
Недолік сну убивчо діяв на солдатів. Холод жахливо втомлює, включаючи в боротьбу все тіло. Наші роти повинні були, не рухаючись ні на метр, залишатися в снігових ямах по дванадцять годин. Ступні у людей стояли на льоду. Якщо вони на щось спиратися або упиралися, то це теж був лід. Весь час було двадцять-двадцять шість градусів морозу. Короткий проміжок відпочинку в хаті не дозволяв їм зігрітися, так як там було так само холодно, як за дверима. Так само вони не могли відновити свої сили, не маючи можливості прилягти на підлогу, ні просто відволіктися, заспокоїтися, оскільки в будь-який момент постійно розривалися ворожі снаряди, пробиваючи стіни, часом від яких відвалювалися величезні шматки.
За кілька днів радянська артилерія випустила по нам багато тисяч снарядів. Хати горіли. Інші від попадання в дах розкидали палаючу солому в радіусі двадцяти метрів. Було багато поранених від прямого попадання.
Один з наших кулеметів від прямого попадання злетів на чотири метри разом з кулеметником; той впав на землю неушкоджений, тримаючи ще приклад, інша частина зброї була обрубана снарядом.
Один снаряд влетів прямо у вікно хати, де перебували на відпочинку з десяток наших бійців. Це була сцена справжньої бійні. Одного солдата так і не знайшли, коли витягли з сяючої діри в стіні купу мертвих і поранених. Його знайшли на наступний день у вигляді декількох залишків кісток і м'яса, немов каша розмазаних по штукатурці. Це було все, що залишилося від нашого бійця. Снаряд потрапив йому прямо в груди.
Наш телефонний зв'язок постійно обривався. Сорок хлопців, які повинні були забезпечувати зв'язок між ротами і командним пунктом батальйону, потім між батальйоном і дивізією, з початку наступу зазнали неймовірні муки. Щоночі, протягом нашого просування вперед, в сорокаградусний мороз або у відталих водах річок, вони повинні були розкручувати кілометри телефонного кабелю. Вони поверталися зі степу з величезними обмороженнями рук, щік, носів і вух.
У Громовій Балці вони провели десять днів і десять ночей, переповзаючи по снігу і льоду під обстрілом уздовж своїх чортових кабелів, що пошкоджувалися три-чотири рази на годину.
Але нічого не поробиш, зв'язок була необхідний. Ці кабелі були артеріями батальйону. Багато наших телефоністів полягло за ці кабелі.
Серед них був один старий тато, зовсім сивий, але завжди перший в справі. Його теж зачепило, і у нього вистачило сил витягнути з кишені Біблію і прочитати перед смертю дві-три рядки псалму.
Вкрай сумне положення, в якому ми перебували, було посилено іншими, більш інтимними неприємностями. Ми в більшості своїй були покриті дивними ранками, які солдати Східного фронту називали якимось дивним місцевим ім'ям.
Біда починалася з неймовірного свербіння в ступнях і литках. Майже неможливо було не чухатися. Однак, якщо ми починали чухатися, відразу виникали ускладнення. Утворювалися синюваті ранки, вкрай подразливі, так якщо б на них сипали сіль або перець. Вони кровоточили і гноїлися. Це огидно було бачити. Звичайно, не треба б було чухатися, але наші нерви не витримували напруги. Якщо вдень ще вистачало волі чинити опір цій гидоті, то вночі уві сні руки несвідомо тягнулися до ніг і литок, нігті вчіплювалися в ці роз'їдені плями, впиваючись в закривавлену плоть. Нам треба було не роззуватися для сну, щоб не бути у владі цього жахливого свербіння.
Тисячі, десятки тисяч солдатів Східного фронту були евакуйовані, настільки важко виліковними виявилися ці сукровичні ранки. У Громовій Балці деякі з наших солдатів були вражені до кісток. Але, незважаючи на перев'язки, бинти, фіолетові діри цих ран, поїдені своєю таємною кислотою, притягували пальці, притягували нігті, будь то вночі або вдень...
Сотні вошей пожирали кожного з нас. Ми провели весь контрнаступ в Донбасі, не змінюючи нижньої білизни. Кожна з хатин, де ми розташовувалися, була до цього притулком для орд монголів, татар, сибіряків, заражених цією отрутою. Спільне розквартирування по сорок-п'ятдесят чоловік, які скупчилися в подібних брудних умовах, віддавало нас у владу жадібних, жорстоких паразитів, що кишіли навколо нас.
Багато солдатів під кінець сил не хотіли втрачати ще одну годину і без того такого малого сну, щоб віддаватися марному полюванню на цих бестій. Якщо ви знищили ваших вошей, то ваш сусід не робив цього. До моменту підйому половина його вошивого складу вже перекочовували на вашу територію. І як організувати загальну чистку серед такого збіговиська скорчених тіл, нездатних навіть витягнутися і поворухнутися?
Нам досить було провести рукою під пахвами або між стегон, щоб відчути в руці жменю огидних вошей. Серед них були маленькі, спритні, білуватого кольору; довгі, як стилети або голки; круглі, їх червоний шлунок був завбільшки з шпилькову головку. Їх розфарбування дивним чином пристосовувалося до кольору одягу.
Ці воші прекрасно почували себе, стикаючись з ранами. У великій кількості вони проникали під бинти. Я відчував їх невпинне ворушіння уздовж моєї перев'язаною ступні. Нічого не залишалося робити, як терпіти, дозволяючи поїдати себе заживо, зціпивши зуби.
***
Кожен день Совєти ставали дедалі агресивнішими. З тиждень ми майже не спали. Навіть коли люди спускалися з позицій на дві години відпочинку в хату, міни і снаряди летіли так густо, що всі кидалися на підлогу в метушні, в будь-який момент чекаючи отримати снаряд прямо в середину приміщення.
Ні будь-якого укриття, ні підвалів не було. Починаючи з 25 лютого червоні виступили в наступ із заходом сонця. Вони підходили на кілька сотень метрів, робили кілька пострілів і зникали в темряві. У наших патрулів відбувалися постійні криваві сутички з передовими загонами росіян.
У радянських військ план дій був елементарно простим: вони намагалися одне за іншим прибирати всі перешкоди на своєму шляху. Спочатку вони кинули всі свої сили на село, зайняте військами СС в трьох кілометрах на південний схід від нашого розташування. Якби це укріплення впало, то ми залишилися б тоді одні захищати спуск до річки Самари, що було метою, на здійснення якої Совєти були рішуче налаштовані кинути всі свої сили.
Есесівців було близько двох сотень. Це були бойові хлопці. Наші бійці, які підтримували зв'язок з їх командним пунктом, не переставали дивуватися їхньому спокою і флегматичності. Росіяни перебували в тридцяти метрах від них, вони обстрілювали їх від хати до хати. Вони витримували до десяти атак ворога, що в двадцять разів перевершував їх сили. Вони чинили опір, непохитні, незворушно граючи в карти в будь-який момент перепочинку.
Але до кінця тижня вони володіли в західному напрямку тільки невеликим коридором в сотню метрів. Три чверті цих героїв загинули.
***
27 лютого 1942 року о п'ятій годині ранку росіяни кинулися в кількості декількох тисяч в атаку на останніх десятків п'ять наших солдатів СС. Протягом години йшла обопільна різанина. Тільки кілька німців вціліли з цієї бойні. Ми бачили, як вони бігли до нас по снігу, щільно переслідувані більшовиками.
Вони прибули, щоб стати свідками наших власних нещасть, бо не тільки їх село було захоплено, а й одночасно маса радянських військ, сконцентрованих напередодні на схід від Громової Балки, рушила в нашому напрямку.
О шостій годині ранку два полки в кількості чотирьох тисяч солдатів були кинуті на нас, підтримувані чотирнадцятьма танками.
Нас було ледь сотень п'ять.
І у нас не було жодного танка.
Громова Балка
Протягом всієї ночі наш батальйон був у бойовій тривозі. Наші патрулі відзначили велике перегрупування ворога для атаки. Ми відчували, що удар буде неминучий.
Падіння села, зайнятого СС, залишало нас ізольованими посеред п'ятнадцяти кілометрів степу. Совєти, таким чином, бажали реваншу і постараються знову вдруге спуститися в Балку, звідки вони були вибиті два тижні тому.
У всякому разі, вони не пошкодували нічого, щоб їх успіх був остаточним. Їх артилерія домінувала, контролюючи будь-який наш рух в Громовій Балці. Вона буквально вирівняла всю місцевість.
Наші солдати ставали схожими на привидів.
Опівночі була перша тривога. О шостій годині ранку новий сигнал тривоги кинув наших бійців на бойові позиції. Майже відразу ж всюди почався кулеметний потоп.
***
Я лежав на двох дошках в хаті, в сорока метрах позаду від наших крижаних укріплень, обличчям на схід, з тривогою вслухаючись в гуркіт бою. Дах почав потріскувати: палала солома.
Стрибаючи на одній нозі, я добрався до вікна: значна маса росіян рухалася зімкнутими рядами. Спочатку я подумав, що це були добровольці-хорвати: у них були приблизно такі ж, фіолетового відтінку, шинелі [1]. Але ні! Снаряди падали навколо них – німецька артилерія, яка підтримувала нас, била майже в упор по цим тисячам солдатів.
Вони виникли з якогось рову і прямо йшли до центру села, в обхід наших рот. Можна було подумати, що вони відправлялися на навчання, настільки вони були спокійні і байдужі.
Вони розвернулися в бойовий порядок тільки тоді, коли підійшли приблизно на сто метрів від моєї хати, першої з північно-східного боку. Тоді я помітив чотирнадцять радянських танків, які йшли прямо на мене.
Моя рота, відтята цією атакою, перегруповувалась за другою хатою.
У мене більше не було жодної хвилини. Мої кістки повинні були виправитися за два тижні. Я розбив каркас з шин навколо ступні і, спираючись на гвинтівку, кульгаючи, перетнув голий п'ятачок, яка відділяла мене від мого бойового загону.
***
Я забув про свій біль і зайняв свою позицію кулеметника, викидаючи в сторону ворога довгі рожеві снопи куль. Нас було з десяток, що зачепилися за двадцять метрів від другого будинку. Я влаштувався між двох великих полеглих коней, твердих, як скеля, по яким якось смішно шльопали кулі.
Ворог розвернувся зі сходу на північний схід перед двома рядами сільських хат. Він атакував нас, одночасно наступаючи з іншого боку ставка на будинок, що захищали наші товариші з другої роти.
Вони чинили чудеса відваги, стримуючи ворога. Але їх висунуті вперед позиції були зметені лавиною атакуючих. Бійці, які підтримувалися старшими офіцерами, були вбиті на місці в цій бійні, уповільнивши атаку зграї нападників. Росіяни та азіати подолали лінію перших будинків з північного сходу, після жахливої різанини в рукопашному бою.
І тут в повітря злетіла одна з наших старих рексистських бойових пісень. У цей воєнний час у нас ще збереглися звички іншого покоління, і наші солдати надихалися співом. Ті, хто вцілів з другої роти, контратакували і розсіяли російські ряди. Їх командир, лейтенант Бюідс, промисловець з Брюсселя, кинувся вперед з ручним кулеметом в руках. Його рота піднялася за ним і пробилася до будинків, де були недавно їх бойові позиції.
Але кожному з наших бійців протистояло кілька червоних. Радянські танки прасували всі осередки опору. Лейтенант Бюідс не випускав свого кулемета. Він стріляв до тих пір, поки росіяни не підійшли до нього на кілька кроків: тоді він отримав кулю в груди і помер, опустивши голову на свій кулемет.
Червоні відбили перші хати на північному заході. Ми бачили, як їх танки гнали наших поранених, валили і давили їх своїми гусеницями.
***
Наше становище було не кращим. Більшовики займали тепер залишки нашої першої хати, яка димилася, і прекрасно могли сховатися для стрільби. З північного заходу вони обстрілювали нас з численних кулеметів «Максим» [2].
Між ними і нами знаходився один наскрізний ангар: цеглини і черепиця, рознесені стріляниною, валялися, як розкидана колода карт.
Наші солдати падали, уражені розривними кулями [3], що залишали жахливі рани. Один з моїх товаришів звалився, пробитий майже наскрізь: його голова була як один похоронний обруч; очі, ніс, щоки, рот зникли, знищені розривом. Червоні були не тільки перед нами. Вони не тільки займали будинки на нашому лівому фланзі, але і досягли наших колишніх позицій в снігу на східному гребені. Звідти вони всією масою обрушилися на село.
Наші солдати зачепилися за свою територію малими, виключно активними групами, і їх нелегко було вибити.
Ми вели бій переважно гвинтівковим вогнем, зберігаючи боєприпаси, кожним пострілом гублячи одного більшовика. Ці люди йшли вперед з якоюсь ослячою несвідомістю. Красиве золоте сонце встало за спиною червоних, які атакували нас. Росіяни, котрі обіймали наші укріплення в льоду, представляли, таким чином, чудову мішень. Кожна голова, що ризикнула на секунду піднятися над крижаною брилою, отримувала кулю. Але і у нас самих були великі втрати.
Через годину з мого маленького загону я залишився один, між трупами двох замерзлих коней, справжніх захисних скель. Всюди рикошетили кулі. Одна з них прокреслила борозенку на прикладі гвинтівки у моєї щоки, довжиною з палець. Росіяни повністю обійшли мене зліва. Їх було з три десятка, в десяти метрах від мене. І ось тоді я відчув, як хтось потягнув мене назад за мою здорову ногу. Це молодий капрал з мого взводу по імені Анрі Беркман, бачачи, що я пропадаю, підповз до мене і на животі стягнув мене, як буксирують гірські сани.
Через дванадцять метрів цього непередбаченого трансферу я добрався до порога хати, де відстрілювався залишок нашої роти.
На жаль, моєму рятівнику-герою пощастило менше, ніж мені: осколками гранати йому глибоко зрізало підйоми обох ступень; він помер у страшних муках.
Було близько дев'ятої години ранку. Радянські танки, які захопили північно-західну ділянку, перебували в багатьох сотнях метрах позаду нас. Вони влаштували справжнє полювання за людьми, кружляючи навколо хат, розважаючись тим, що розчавлювали гусеницями наших товаришів одного за іншим, будь то поранені, не поранені або мертві. Ми чітко усвідомлювали, що будемо ось так же розчавлені цими чудовиськами, тим більше, що південно-східна ділянка прийняла удар радянських військ, що висунулися з села, де вони знищили останні гнізда опору СС.
Ми були мішенню лютої стрілянини. Лід навколо нас розлітався сотнями маленьких танцюючих квіток. Кожен ховався як міг за селянськими саньми або підвіконними стінами.
Один старий ветеран війни 1914-1918 років на ім'я Штенбрюгген був особливо захоплений боєм. Зачеплений кулею в потилицю, він звалився, з криком піднявши праву руку. Ми подумали, що він загинув. Через чверть години його тіло розпрямилося: ожив наш старий вояка! Він був живий, не дивлячись на кулю в голові! Він зміг дотягнути до медичного поста; він, видно, народився в сорочці.
Будь-яке задоволення закінчується. Один радянський танк, явно вирішивши покінчити з нами, повернув в нашому напрямку, перетнув крижаний ставок і рушив на нашу хату.
***
Танк навів свою гармату. Ми встигли кинутися на підлогу хати. Три снаряди, послані з цілковитою точністю, повністю пробили фасад. Ми були засипані осколками штукатурки. Солома на даху палала. Легіонери обливалися кров'ю, у одного з них була відсічена ліва рука.
На щастя, один з трьох випущених снарядів пробив пролом в задній стіні будинку висотою з метр. Ми змогли протягнути через нього наших поранених і вилізти самі.
Нам треба було дістатися до наступного будинку, подолавши метрів тридцять. Люди, які бігли не зупиняючись, були зрізані вогнем. Щоб сплутати приціл ворога, треба було через п'ять метрів (максимум) кидатися на землю, потім бігти ще метра чотири-п'ять і знову падати. Ворожі стрілки, кожен раз розпалені цими перебіжками, почали тоді шукати менш рухливу ціль.
Один з наших молодих солдатів сховався за вбитого. Переляканий, знавіснілий, він не бачив нічого. Але раптом він побачив спрямовані на нього нерухомі сіро-блакитні очі мерця. Це був його батько, славний брюссельський кравець.
***
Ми зайняли оборону в сусідній хаті. Вона теж запалала над нашими головами. Ми скупчилися біля порога будинку за крижаною горою, жовтої від замерзлої сечі.
Танки дошкуляли нам. Сотні російських солдатів розстрілювали нас в упор. Ззаду нас величезним факелом звалився солом'яний дах.
Радянські танки майже замкнули коло позаду нас. Ми стріляли тільки з гвинтівок, знаючи ціну кожної кулі. Розв'язка наближалася. Командир нашої роти поклав свою руку на мою:
– Ви загинете, – сказав він мені просто, спокійно, – я вас не переживу, теж загину.
Втім ми, ні один, ні другий, не були вбиті. Ми не зрозуміли точно, що сталося. Свердлячий гуркіт бив нам по головах. Танки вибухали! Хати злітали в повітря! Цілі групи росіян злітали вгору!
Це були пікіруючи бомбардувальники Райху!
З дивовижною точністю вони били по радянським танкам, розкидавши групи нападників, які по дурній звичці зібралися разом. Ворожі танки спішно відступили, щоб уникнути цих смертельних атак пікірувальників Люфтваффе. Вся піхота повалила за ними.
Командир нашого батальйону відразу ж кинув в контратаку залишки своїх сил. Їх хвиля з бойовим кличем прокотилася, обігнавши нас. Опівдні Легіон «Валлонія» повністю опанував Громовою Балкою, відбивши навіть перші хати з двох сторін ставка. Всюди лежали трупи росіян. Ми захопили багато полонених, – монголів, потворних, як мавпи, киргизів, сибіряків, уражених і переляканих такою лютою атакою. Вони невпинно повторювали: «Гарні, бельгійці, гарні!», і моргали маленькими жовтими очима.
Всі наші поранені, на жаль, померли, роздавлені танками або добиті багнетами [4].
***
Відбомбившись, як привиди, «Юнкерси» полетіли. Росіяни перегрупувалися, їх танки знову рушили вперед. Все починалося спочатку.
Ми були безпорадними проти цих танків. В цей час не було ще фаустпатронів. У нас не було протитанкових рушниць. У нас не було навіть протитанкових мін.
З самого початку цього приреченого для нас бою, 100-а німецька дивізія, до якої ми були тактично прикріплені, обіцяла нам допомогу. Танкова колона рушила до Громової Балки. Але вона була перехоплена групою російських танків, що нав'язали їй бій на кілька годин. Піхотні підкріплення теж були блоковані.
Наші люди повинні були знову прийняти оборонний бій, захищаючи хату за хатою, сарай за сараєм, схил за схилом. О третій годині дня вони були притиснуті до найостанніших домівок і до якогось вишневого саду на південному заході села. Якби їх вибили з цих останніх укриттів, то вони були б в голому степу, без єдиного куща і в снігу на багато верст навколо.
Треба було діяти, щоб не бути замкненими в цій фатальній крайності. Командир, капітан, зібрав рештки своєї роти і з гранатою в руці першим кинувся в контратаку з нашим древнім бойовим кличем. Всі, хто залишилися цілими з батальйону, кинулися за ним, включаючи тиловиків, кухарів, зв'язківців, водіїв. Це була люте побоїще! Вбивали один одного всередині будинків, проламували голову ударом пістолета в дверних отворах.
Російські танки через брак снарядів снували всюди, намагаючись розчавити наших солдатів. Але ті перебігали від хати до хати. Радянська піхота, виснажена і засмикана, забарилася і почала поступатися позиціями. У самому розпалі рукопашної сутички в снігу на заході з’явилися німецькі підкріплення, тоді розгром ворога вже був повним. Втретє село перейшла в наші руки.
Танки червоних ще якийсь час ганялися за солдатами. Але тут на схилі з'явилися наші танки, переможці степової битви. Через півгодини бронетехніка і піхота ворога зникли в блакитних снігах на північному сході.
Наступав вечір.
Ми перемогли.
Сімсот трупів червоних лежало на снігу, вісімсот на льоду ставка, поруч з руїнами будинків. Але і двісті п'ятдесят наших товаришів теж загинули або були поранені за ці дванадцять годин божевілля.
Німецькі танки пішли через годину в бік іншої небезпечної ділянки. Хати Громової Балки представляли собою тільки купи попелу, що остуджувалися крижаним вітром.
Крижаний фронт
Звичайно, увечері 28 лютого залишки Громової Балки, що димилися, були в наших руках. Але, між тим, треба було дивитися правді в очі: позицію утримувати було неможливо. Село було зруйноване. Але, найголовніше те, що воно перебувало у глибокій улоговині. З східного схилу ворог стежив за кожним нашим рухом.
Протягом десяти днів нас безперестанку вистежували і обстрілювали. Ми втрималися в цьому селі, не дивлячись на наступ чотирьох тисяч радянських солдатів і чотирнадцяти танків тільки тому, що на карту була поставлена честь нашого народу. Ми всі вважали за краще загинути, але не зганьбити. Гарячий патріотизм надихав наших солдатів: вони представляли нашу країну, за неї половина наших товаришів лежала на землі, заледенівши в своїй смерті або обливаючись своєю кров'ю. Тільки національна гордість дозволила зробити диво цих трьох контратак і цієї перемоги.
Але було безглуздо повторити цей бій на наступний день. Мудрість підказувала залишити цю западину і облаштувати оборону на західному схилі, який домінував над лощиною. Там нас було б нелегко прицільно обстрілювати.
Командир 100-ї дивізії, генерал Занне, наказав нашому батальйону зайняти позицію на гребені під покровом ночі. Наші передові пости залишалися на місці до останньої хвилини. Росіяни не помітили нічого. На світанку вони пекельним вогнем рознесли руїни Громової Балки. Потім вони пішли в атаку на порожні позиції.
Тепер настала черга нашої артилерії зробити їм таке неможливе життя в низинній селі, що вони теж не змогли утримати там свої сили. Розсіяні, вони відступили на кілька сотень метрів на східний схил.
З того моменту ми дивилися один на одного і обстрілювали один одного з вершин схилів. Село стало нічийною землею, де із залишків хат і білизни снігу стирчали лише чорні труби.
Наші нові окопи були вириті прямо в снігу і в льоду при тридцятиградусному морозі.
Повернулися важкі німецькі танки, стріляючи на ходу. Вони борознили вершину схилу, приземкуваті, схожі на середньовічні бастіони, в той час як німецька артилерія встановлювала свої батареї в глибині долини на заході.
У нашому розпорядженні не було ні найменшого будиночка, ні найменшого вогнища: нічого, крім наших білих дір, де наші дві сотні вцілілих легіонерів, без всякого зимового обмундирування повинні були протистояти радянським солдатам.
Снаряди сипалися з усіх напрямків. Злетів у повітря склад боєприпасів. Наші бійці клацали зубами як кастаньєтами, настільки холод продирав їх до самих кісток. У деяких з них обличчя просто позеленіли. Мороз з попередньої ночі долав ці дві сотні бездомних солдатів. Потім пішла інша, ще більш сувора ніч. Наше становище стало абсолютно критичним. Насилу вірилося, що посеред величезного степу, в такий холод, виснажені люди, виснажені місяцями боїв, могли ще жити, не рухаючись протягом десяти годин, охоплені жахливим морозом.
Люди нашого батальйону, згрупувавшись в каре, поклялися триматися до кінця. Ми евакуювали тільки тих, що втратили свідомість. На світанку наступного дня Легіон «Валлонія» знову був на бойовому посту. Ні росіяни, ні мороз не подужали його стійкості.
***
Щоб подолати страждання, ми порівнювали наші негаразди з тими, що витримували наші сто п'ятдесят поранених, які на десятках саней рухалися по степу.
У Громовій Балці потрібно було дочекатися ночі, щоб евакуювати більшість наших товаришів, тому що багато поранених були зачеплені вдруге радянськими кулеметниками, що люто обстрілювали санітарні обози [5], які чорними цятками чітко вирізнялися на блискучому снігу.
Наші обозні сани могли якраз пройти шлях в сім кілометрів від наших позицій до станиці Ново-Андріївської. Там вони швидко розвантажували свій закривавлений вантаж і поверталися.
Для перших таких перевезень ми використовували рідкісні ковдри, вцілілі від пожеж в хатах. В подальшому довелося задовольнятися сухим сіном або соломою з дахів останніх будинків селища. Крижаною ніччю нещасні поранені тряслися на санках в снігах, накриті лише якимись лахміттями, оберемками соломи або сіна. Їх страждання були невимовні.
У Ново-Андріївській чергові лікарі не знали, де їх розмістити. Десятками вони лежали на голій землі хатин. Це село було лише перев'язувальним пунктом. Нещасних потрібно було евакуювати за більш ніж сорок кілометрів звідти до Гришине. До того ж відновилася негода, снігові бурани піднімали увесь білий степ.
До ротного госпіталю Гришине сани йшли дві-три доби. Поранені, перев'язані бинтами або з накладеними шинами, вмираючи, в основному, від холоду, зберігаючи осколки снарядів і залишаючи кулі в своєму тілі, піддавалися жахливим мукам.
В Гришине скупчення поранених було неймовірним. За п'ять тижнів їх привезли одинадцять тисяч. Деякі з наших важко поранених повинні були чекати п'ять днів поки у них знімуть тимчасові пов'язки, почорнілі і жорсткі, як полотнина. Вони насилу могли говорити. Більшість з них не знали німецької мови, і тому ні від кого не могли почути слово підбадьорення або підтримки в своєму скрутному становищі. Вони пройшли до самих глибин тілесних і душевних мук.
Багато хто не зміг пережити ці лазарети і завершили свою Голгофу в довгих рядах військових кладовищ, де під сталевою каскою їм пофарбували хрести в чорно-жовто-червоний колір прапора їх Батьківщини, за яку вони так відважно билися і стільки вистраждали.
***
2 березня 1942 року, вранці, Легіон «Валлонія» втратив щонайменше третину своїх солдатів. З двадцяти двох офіцерів залишалося два, один з них трохи згодом був евакуйований через нервове виснаження.
Німецькі частини, що повинні були нас замінити, були в дорозі. Сапери рили для них земляні укриття, які повинні були дати можливість протистояти ворогові з меншим дискомфортом на цій стороні балки, що обдувається сніговими бурями. Проте, не дивлячись на спорудження цих укриттів, батальйон, який змінив нас, втратив на цьому плато тільки за один березень понад тридцять відсотків особового складу. Зміна відбувалася в полудень. Наші хлопці, кошлаті, з диким, але гордим поглядом, спустилися вниз. По всьому донбаському фронту було вже відомо, з яким героїзмом вони боролися. Генерал 100-ї дивізії тільки що вручив їм тридцять три Залізних Хрести [6].
У той час для одного батальйону це була фантастична цифра. Ще більш гучна слава – те, що їх відзначили в спеціальному випуску в комюніке Генерального Штабу Вермахту.
***
Ми розмістилися на другій лінії в Благодаті.
Сніжне поле звільнили від сотень синіх трупів козаків і монголів в білих кожушках, яких ми здолали під час наступу.
Ми знову розмістилися в будинках, бідних і жалюгідних, але в будинках! У нас не було більше спереду азіатських орд з вузькими блискучими очима, які по-котячому стрибали в страшні рукопашні сутички.
Але все ж ми дивилися, ми шукали... Наші нещасні вбиті товариші, брати наших снів, витали навколо нас, охоплюючи наші думки... Кожен з нас втратив дуже дорогих друзів. Наш Легіон був братською когортою. Все пов'язувало нас. Наші серця страждали, схилившись над цією порожнечею...
І ми куштували славу як фрукт, крижаний і гіркий.
Далі буде
Зміст:
Частина I // https://www.ar25.org/node/38051
Частина II // https://www.ar25.org/node/38146
Частина III // https://www.ar25.org/node/38248
Посилання:
[1]. Зважаючи на колір одежі (чорний – відмінний від прийнятого в РСЧА зеленуватого) цілком очевидно, що це були підрозділи сформовані із в’язнів ГУЛАГу або штрафники.
[2]. Кулемет Максима – станковий кулемет, розроблений британським зброярем американського походження Хайремом Стивенсом Максимом у 1883 році. Кулемет Максима став одним з родоначальників автоматичної зброї; він широко використовувався під час Англо-бурської 1899—1902 рр., Першої світової війни, Громадянської війни в СРСР, Другої світової війни, а також у багатьох малих війнах і збройних конфліктах XX століття, а також зустрічається в «гарячих точках» по всьому світу і в наші дні.
Х. Максим вирішив використовувати енергію віддачі зброї, яка до цього ніяк не використовувалася. Але випробування і практичне застосування цієї зброї були припинені на 10 років, так як Максим був не тільки зброярем і крім зброї цікавився іншими винаходами. У його діапазон інтересів входила різна техніка, електрика і так далі, а кулемет був лише одним з багатьох його винаходів. На початку 1880-х років Максим, нарешті, взявся за свій кулемет, але за зовнішнім виглядом його зброя вже сильно відрізнялося від зразка 1873 року. Можливо, ці десять років пішли на обдумування, розрахунки та удосконалення конструкції в кресленнях. Після цього Хайрем Максим дав пропозицію уряду США про прийняття його кулемета на озброєння. Але винахід нікого в США не зацікавив, і тоді Максим емігрував у Велику Британію, де його розробка спочатку теж не викликала особливого інтересу з боку військових. Однак їм зацікавився присутній на випробуваннях нової зброї британський банкір Натаніель Ротшильд, який погодився фінансувати розробку та виробництво кулемета.
«Збройна компанія Максима» почала виготовляти і рекламувати кулемети, показуючи їх роботу в багатьох державах. Хайрему Максиму вдалося домогтися відмінної живучості та надійності своєї зброї, і наприкінці 1899 року, його кулемет, вироблений під британський набій калібру .303 British (7,7 мм) зробив 15 тис. пострілів без будь-яких серйозних труднощів.
Кулемет має середній темп стрільби – 600 пострілів за хвилину (в залежності від версій варіюється від 450 до 1000), а бойова скорострільність становить 250-300 пострілів за хвилину.
Для стрільби з кулемета зразка 1910 року застосовуються гвинтівочні набої 7,62 х 54 мм R з кулями зразка 1908 року (легка куля) і зразка 1930 року (важка куля). Спускова система розрахована тільки на автоматичний вогонь і має запобіжник від випадкових пострілів. Живлення кулемета відбувається набоями з приймача повзункового типу, з тканинної або металевої стрічки ємністю 250 набоїв, яка з'явилася пізніше. Кулемет спочатку встановлювали на громіздкий лафет за зразком лафетів мільтральєзи; потім з'явилися портативні станки, звичайно на триногах; в російській армії з 1910 року використовувався колісний станок, розроблений полковником А. А. Соколовим. Цей станок надавав кулемету достатню стійкість при стрільбі і дозволяв, на відміну від триноги, легко переміщати кулемет при зміні позиції.
Кулемет Максима активно застосовувався РСЧА під час Німецько-радянської війни, хоча вже до кінця 1930-х років конструкція «Максима» була морально і технічно застарілою. Тіло кулемета (без станка, води в кожусі і патронів) мало вагу близько 20 кг. Вага станка Соколова – 40 кг, плюс 5 кг води. Оскільки використовувати кулемет без станка і води було неможливо, то робоча маса всієї системи становила близько 65 кг. Переміщати таку вагу по полю бою під вогнем було непросто. Високий профіль ускладнював маскування; ушкодження тонкостінного кожуха в бою кулею або осколком практично виводило кулемет з ладу.
Під час війни бойові можливості «Максима» намагалися підвищити не тільки конструктори і виробники, але і безпосередньо у військах. Солдати часто прибирали з кулемета бронещиток, тим самим намагаючись підвищити маневреність і домогтися меншої помітності.
Значні труднощі в літню пору викликало постачання кулемета водою. Крім того, система Максима була дуже складна в обслуговуванні. Багато клопоту завдавала тканинна стрічка – її важко було споряджати, вона зношувалися, рвалася, вбирала воду. Для порівняння, єдиний кулемет Вермахту MG-34 мав вагу 10,5 кг без набоїв, живився металевою стрічкою і не вимагав води для охолодження/
[3]. Експансивні (розривні) або, як їх ще називають, кулі «дум-дум», – це спеціальні кулі, конструкція яких передбачає значне збільшення їхнього діаметру при влучанні у м'які тканини людини, що веде до істотного зростання їхньої вражаючої здатності і / або зменшення глибини проникнення кулі. Під експансивністю, власне, розуміється здатність такої кулі розширюватися, збільшуючи свій первісний діаметр при попаданні у м'які тканини або іншу м'яку середу.
Вже в 1899 році подібні кулі були заборонені до використання Гаазькою конвенцією, спеціальною, як її назвали, «дум-думської» декларацією, яку схвалили і підписали 15 держав. При цьому 11 країн утрималися від її підписання.
Природно, введені заборони не запобігли використання воюючими державами такого потужного засобу морального впливу на супротивника. По суті, жоден збройний конфлікт XX століття не обійшовся без їхнього застосування, хоча їхнє використання і було при цьому закамуфльовано.
Крім цього, завжди знаходилися армійські умільці, які під час затишшя на фронті (широке поширення така практика отримувала під час позиційної війни) самостійно спилювали напилком або надрізали вершини звичайних куль. При цьому формально такі боєприпаси були заборонені і на озброєння армії не приймалися, але невідомо жодного випадку покарання з боку командирів за їхнє використання. Розплата могла наступити тільки в тому випадку, якщо після полону противником, у полоненого знаходили такі боєприпаси. Таких «щасливчиків» зазвичай розстрілювали на місці.
Спокуса володіти таким видом боєприпасів не могла обійти стороною і СРСР. У 1939 році до прийняття на озброєння Червоної Армії була рекомендована розривна (експансивна) куля ДД. Дана куля складалася з оболонки, що має надрізи на вершині, свинцевого сердечника, а також спеціального балістичного наконечника, виконаного з пластмаси. Виробництво даних куль було розгорнуто на базі заводу № 60.
Під час війни, в 1942 році, на заводі були проведені випробування кулі ДД спрощеної конструкції, яка не мала балістичного наконечника. Така куля по чутливості не задовольняла вимогам мирного часу, але з урахуванням простоти її випуску і конструкції у цілому, а також з урахуванням задовільних результатів по купчастості стрільби і сполученню траєкторії зі звичайними кулями, ДД була схвалена до прийняття на озброєння.
Гвинтівкова куля ДД надалі стала основою для створення аналогічного боєприпасу – 7,62-мм автоматного патрона зразка 1943 року. Даний патрон отримав позначення Р-44. Після проведення серії випробувань на розривну дію, була встановлена гранична дальність, на якій виявлялася експансивна дія кулі, вона склала 300 метрів.
[4]. Військовий злочин!
[5]. Військовий злочин!
[6]. Найпочеснішою бойовою нагородою Німеччини в роки Другої світової війни був Залізний хрест і його вищі ступені, які вручалися за хоробрість і військові подвиги в бою, а так само за успішне планування бойових операцій і вміле управління військами. Це була не тільки сама бойова, але і найдемократичніша нагорода Німеччини з самого моменту її створення в 1813 році – Залізним хрестом нагороджувалися не лише генерали і офіцери, а й рядові солдати, які відзначилися в бою особистою хоробрістю і героїзмом.
Історія Залізного хреста
Орден Залізний хрест був заснований 10 березня 1813 року прусським королем Фрідріхом Вільгельмом III під час війни з Наполеоном. Поштовхом до створення нової німецької нагороди послужило різке пожвавлення антифранцузького руху після катастрофи, яка спіткала Велику армію Наполеона в Росії. Поразка французів у Московському поході вдихнуло силу і рішучість в усі європейські країни і, перш за все, в Пруссію і Австрію. Загальне патріотичне піднесення і привело Фрідріха Вільгельма до вирішення заснувати нову нагороду.
В основу нового ордена був покладений чорний рівносторонній тевтонський хрест зі срібною окантовкою. Позбавлений орлів, корон і мечів, без яких в ту пору не обходилася жодна німецька нагорода найвищого рангу, він виділявся і був пізнаваний здалеку завдяки чітким і простим лініям, а також контрасту чорного і білого кольорів. З тих пір форма і колірне рішення Залізного хреста практично не змінювалися.
На хрестах першого заснування на лицьовій стороні були викарбувані барельєфи трьох дубових листків – в центрі, корони і букв «FW» – на верхньому промені та дати «1813» – на нижньому. Спочатку були 3 класи нагороди: 2-й, 1-й і «Великий хрест Залізного хреста».
Залізний хрест 1-го класу приколювався на груди; 2-й клас і Великий хрест носилися на однаковій чорно-білій стрічці, причому 2-й клас носився як медаль на грудях або тільки у вигляді стрічки в петлиці мундира. Великий хрест був точно такого ж виду, що й перші два класи, але більшого розміру; він носився на шиї. Крім цього, 2-й (нижчий) клас ділився на дві версії: «бойову» і «не бойову». При цьому самі хрести нічим не відрізнялися, а версії визначалися квітами стрічки – у «не бойового» хреста вони були зворотними по відношенню до чорно-білих смуг стрічки воєнної версії. «Не бойову» версію Залізного хреста отримували ті, хто відзначився на війні не в боях, не перебуваючи безпосередньо під кулями і ядрами противника. Це були військові хірурги, інженери, постачальники, картографи, тобто та група людей, яка відносилася до категорії військових чиновників.
В цей же час було засновано додаток до Великого хреста Залізного хреста як найвища відзнака - Велика зірка Залізного хреста. Це була нагорода виключно для полководців – за видатні перемоги в великих боях. Єдиним володарем Великої зірки і Великого хреста став генерал-фельдмаршал князь Блюхер. Саме він переламав хід битви при Ватерлоо, коли підоспів зі своєю армією, переслідуваною французькими корпусами маршала Груші, до місця бою армії Наполеона з англо-бельгійськими військами герцога Веллінгтона. Блюхер, відірвавшись від Груші, атакував виснажені французькі дивізії, після чого була поставлена переможна точка не тільки в цій битві, але і у всій боротьбі Європи з Наполеоном Бонапартом.
Після закінчення наполеонівських воєн нагородження Залізним хрестом припинилися. Нові заснування Залізного хреста проводилися для кожної нової великої війни, в яку вступала Німеччина – в 1870, 1914 і 1939 роках. Про те, до якої війни засновувалася дана нагорода, свідчили дати в нижній його частині на лицьовому боці; на зворотному боці завжди карбувався рік першого заснування – «1813». Із закінченням чергової війни всякі нагородження хрестом знову припинялися. Таким чином, хрест засновувався за всю свою історію 4 рази.
***
В період Першої світової війни Залізний хрест став справжнім символом німецької армії. Кавалерів хреста 1-го класу підносили в пресі як національних героїв. Пропаганда цієї найдемократичнішої і масової військової нагороди стала державною політикою. Нею пишалися як рядові, так і генерали, незважаючи на те, що в ту пору в Німеччині було безліч красивих хрестів, зірок і медалей.
Гітлер заснував нову версію Залізного хреста 1 вересня 1939 року – в перший же день війни. Зовні хрести зразка 1939 року відрізнялися від своїх попередників наявністю опуклої свастики в центрі і написом «1939» на нижньому промені. Зі зворотного боку як і раніше карбувалася дата «1813». Дещо змінилося і забарвлення стрічки нагороди – центральна смуга стала червоною. При новому заснуванні Гітлер скасував «не бойовий» варіант, але додав до класів, що існували раніше, Лицарський хрест Залізного хреста (носився на стрічці на шиї), що розташовувався за рангом між хрестом 1-го класу і Великим хрестом, який як і раніше залишався найвищим, полководницьким ступенем. Але це був тільки початок; до кінця Другої світової війни загальна кількість ступенів Залізного хреста зросла до восьми.
Скасування «не бойової» версії Залізного хреста була компенсована заснуванням Хреста за військові заслуги, кольори стрічки якого (за винятком білих смуг) були зворотними до кольорів стрічки Залізного хреста.
Малий часовий проміжок між Першою і Другою світовими війнами став причиною ситуації, з якою раніше німцям не доводилося стикатися. Велика кількість кавалерів Залізного хреста 2-го і 1-го класів, отриманих під час Великої війни, знову опинилися в діючій армії. Однак головна військова нагорода нової війни виявилася як би не для них. Адже нагороджувати повторно одним і тим же хрестом було не можна. Лицарську ж ступінь нового Залізного хреста можна було отримати тільки після того, як знову заслужиш його перші два класи. Точно так же власник хреста 2-го класу зразка 1914 року не міг розраховувати на хрест 1-го класу нового зразка. Таким чином, з одного боку, «старі» хрести вважалися повноправними і шанованими, але, з іншого, в залік в новій війні не йшли. Колізія зі старими і новими хрестами була вирішена за допомогою винаходу зовсім нового нагородного знака, заснованого в двох класах (відповідно для 2-го і 1-го класів Залізного хреста). Звичайно, все це стосувалося виключно до хрестів «бойової» версії, тобто до тих, стрічка яких була чорною з білими смужками, а не навпаки.
Отже, власники Залізних хрестів зразка 1914 року продовжували носити саме їх, а для того, щоб відзначити їх заслуги в новій світовій війні, були засновані шпанги (пристіжки або пряжки) Залізного хреста зразка 1939 року 1-го і 2-го класів. Шпанга – знак повторного нагородження – представляла собою знак сріблястого кольору у вигляді імперського орла з трапецеїдальною планкою і датою «1939». Шпанга 2-го класу кріпилася до чорно-білої орденської стрічки хреста 1914 року 2-го класу, протягнутою в петлиці. Шпанга 1-го класу, що відрізнялася більш довгими крилами орла, пристібалася до кітелю безпосередньо над Залізним хрестом 1-го класу.
Відповідно до правил, нагороджуваний Залізним хрестом більш високого ступеня повинен був мати всі попередні його ступені. Залізні хрести різних ступенів могли носитися одночасно лише на парадах, в повсякденному житті власники хреста 1-го класу не носили хрест 2-го класу, а лише стрічку від нього, протягнуту в петлиці. Однак військовослужбовці, які отримали за заслуги на шию Лицарський хрест, продовжували носити на грудях і хрест 1-го класу.
Нагороджені мали право (багато саме так і робили) робити за свій рахунок копії свого Залізного хреста для повсякденного носіння. Оригінали, для більшого збереження, зберігалися подалі від небезпек фронту.
Залізним хрестом нагороджувалися не лише за виявлену хоробрість перед лицем ворога, а й за успішне планування військових операцій і за загальні військові заслуги перед Третім Райхом. Також їм нагороджували за чудові командирські здібності – багато офіцерів отримали цю нагороду за досягнення своїх підлеглих. Залізним хрестом нагороджувалися солдати і офіцери всіх родів військ Німеччини та її союзників. У число нагороджених залізним хрестом включалися і жінки, проте хрести 1-го класу за час Другої світової війни отримали лише дві з них.
Залізний хрест 2-го класу
Орден заснований 1 вересня 1939 року. Їм нагороджувався особовий склад збройних сил Німеччини за проявлені хоробрість і героїзм в окремо взятому бойовому епізоді. Нагородження Залізним хрестом 2-го класу почалося в перші дні Польської кампанії. Загальна кількість нагороджених перевищує 3.000.000 осіб (включаючи пристіжку для цієї нагороди).
Залізний хрест 2-го класу носився на мундирі тільки в день нагородження і при повній парадній формі, в інших випадках замість хреста в петлиці мундира кріпилася тільки його стрічка.
Ця нагорода видавалася також громадянам інших країн, які воювали на боці Німеччини. Відомо, що цієї нагороди були представлені 39 жінок. Наймолодшим кавалером Залізного хреста 2-го класу став 12-річний Альфред Цек, який брав участь в березні 1945 р. в боях біля річки Одер. Він був нагороджений за порятунок дванадцяти німецьких солдатів, яких виніс з-під важкого артобстрілу. Крім того, відомі випадки колективного нагородження, наприклад, відразу 1300 чоловік 1 квітня 1941 року.
Залізний хрест 1-го класу
Орден заснований 1 вересня 1939 року. Нагородження їм проводилися в тому випадку, якщо даний військовослужбовець був раніше представлений до нагородження Залізним хрестом 2-го класу або пристіжкою цього ж класу.
Військовослужбовці сухопутних військ нагороджувалися за виконання від 3 до 5 особливо складних завдань і прояв відваги в бою.
У Люфтваффе пілотам винищувальної авіації для представлення до нагородження хрестом потрібно було набрати 5 балів. При цьому 1 бал нараховувався за знищення одномоторного літака, 2 бали – за знищення двомоторного літака і 3 бали – за чотиримоторний літак. Всі бали подвоювалася за бойові дії в нічний час. У бомбардувальної авіації Залізний хрест 1-го класу видавався за 25 бойових вильотів (в 1939 р.; до 1943 р. для нагородження цією нагородою було потрібно зробити вже 40 бойових вильотів).
Морські офіцери нагороджувалися за потоплення кораблів і суден загальною водотоннажністю не менше 50.000 тонн або за виконання від 3 до 5 особливо важких завдань і прояв відваги в бою.
Залізний хрест носили зліва на грудях на шпильці. Більшість солдатів замовляло так звану офіційну копію нагороди, щоб зберегти оригінал в первісному вигляді. При цьому багато хто віддавав перевагу версію нагороди на гвинті, оскільки в бою необхідно було досить міцне кріплення.
Залізний хрест 1-го класу вручався набагато рідше, ніж Залізний хрест 2-го класу. Загальна кількість нагороджених Залізним хрестом 1-го класу склало більше 45.000 чоловік (включаючи нагороджених пристіжкою для цієї нагороди). Ця нагорода видавалася також іноземцям, які активно брали участь в німецьких військових операціях. Відомо, що до цієї нагороди були представлені дві німецькі жінки.
Пристіжку отримували особи, які вже мали орден Залізного хреста за Першу світову війну і нагороджені цим орденом під час Другої світової. Носили пристіжку на грудях над хрестом 1914 р. 1-го класу.
Джерела:
CAMPAIGN IN RUSSIA
THE WAFFEN SS ON THE EASTERN FRONT
by Leon Degrelle
INSTITUTE FOR HISTORICAL REVIEW
1985
Переклад українською мовою, коментарі і підбір ілюстрацій – Військо-історичне товариство «СПАДЩИНА».
Наші інтереси:
Знати правду про Другу світову війну, якою б жорстокою і цинічною ця правда не була!
Ласкаво просимо до Глибокого занурення. Обговорюємо статтю «Євангельський Сенсар, ельфійська мова і як нам її опанувати за один рік». Автор стверджує, що в Євангелії Ісуса Хреста закладена прихована...
Леон Дегрелль: Російська кампанія 1941-1945. Частина IV
Світ:
Спецтема:
«Ми всі вважали за краще загинути, але не зганьбити. Гарячий патріотизм надихав наших солдатів: вони представляли нашу країну!»
(Леон Дегрелль)
Пекельні дні
Під Громовою Балкою, як і всюди, не було суцільної лінії фронту. Зліва від нас на сім кілометрів простягалася нейтральна зона. Справа, в трьох кілометрах, в маленькому селі розташувалися дружні нам війська СС.
Росіяни тримали велику частину своїх сил в декількох кілометрах на схід, але їх передові пости були зовсім близько від нас, в копицях сіна, які піднімали в степу свої білі вершини, схожі на соски.
Оскільки станиця Громова Балка була розташована в невеликій западині, ми зайняли позицію нагорі, на гребені. Земля була тверда, як граніт, і окопатися було неможливо, тому ми обклалися величезними брилами замерзлого снігу, вирубаними за допомогою сокири.
На випадок можливого відступу поблизу хат були розгорнуті запасні позиції. Наші добровольці в основному виривали їх в купах замерзлого гною з соломою, що було набагато легше зробити. Це піднесло нам несподіваний приємний сюрприз, коли наші солдати відкопали два ящики французького коньяку, в поспіху відступу закопаних росіянами. На жаль, це була єдина розрада, так як нашим солдатам судилося провести в Громовій Балці дні справжнього пекла.
Щоб розміститися на відпочинок, у нас було всього лише по дві-три хати на роту. Майже всі стекла будинків були вибиті в той час, як ми прибули в станицю. Більшовики за своїм звичаєм при відступі вирізали всю худобу. Трупи худоби лежали всередині і на порогах хатинок. Одне лоша, вмираючи, впало, повиснувши поперек одного з двох вікон, загородивши його на три чверті. Двоє інших коней лежали мертві в стайні.
Ворог підстерігав нас день і ніч, і половина особового складу мала постійно перебувати в караулі в снігах. Через холод роти змінювалися по половині складу кожні дві години.
Таким чином, протягом цих десяти днів наші солдати не могли спати більше ніж півтори години поспіль. Треба було будити їх за чверть години до варти. Після повернення вони втрачали ще чверть години, щоб облаштуватися і влягтися для сну. Втім, якщо більше половини солдатів ще могли відпочити одночасно, то все одно, неможливо було втиснути їх в єдину кімнатку цих солом'яних хатинок разом, настільки вони були тісними. Двадцять п'ять чоловік, які спускалися до нас з позицій на дві години відпочинку, не могли навіть розлягтися на підлозі. Вони повинні були відпочивати стоячи або сидячи навпочіпки. Холод постійно пронизував приміщення крізь розбиті вікна, які нам не вдалося як слід закрити.
Я сам зі своєю розбитою ступнею міг примоститися і лягти тільки на якомусь верстаті біля стіни висотою з метр. І ось з цього сідала я день і ніч, вкритий інеєм і безпорадний, спостерігав пробудження і повернення моїх бідолашних товаришів.
***
Постачання було надзвичайно мізерним. Сани добиралися до нас за сорок чи п'ятдесят годин. Ворожа артилерія невідступно вистежувала їх чорні точки на білому тлі дороги на останніх кілометрах, якщо вони ризикували їхати вдень. Якщо ж вони намагалися дістатися до нас вночі, вони блукали в степу і часто натикалися на який-небудь роз'їзд або патруль ворога.
Ми отримували тільки те, що потрібно було, щоб не впасти: хліб, який ми розколювали багнетами і банки з м'ясом, заморожені на фабриці і знову заморожені на трійках, які везли їх до нас.
Недолік сну убивчо діяв на солдатів. Холод жахливо втомлює, включаючи в боротьбу все тіло. Наші роти повинні були, не рухаючись ні на метр, залишатися в снігових ямах по дванадцять годин. Ступні у людей стояли на льоду. Якщо вони на щось спиратися або упиралися, то це теж був лід. Весь час було двадцять-двадцять шість градусів морозу. Короткий проміжок відпочинку в хаті не дозволяв їм зігрітися, так як там було так само холодно, як за дверима. Так само вони не могли відновити свої сили, не маючи можливості прилягти на підлогу, ні просто відволіктися, заспокоїтися, оскільки в будь-який момент постійно розривалися ворожі снаряди, пробиваючи стіни, часом від яких відвалювалися величезні шматки.
За кілька днів радянська артилерія випустила по нам багато тисяч снарядів. Хати горіли. Інші від попадання в дах розкидали палаючу солому в радіусі двадцяти метрів. Було багато поранених від прямого попадання.
Один з наших кулеметів від прямого попадання злетів на чотири метри разом з кулеметником; той впав на землю неушкоджений, тримаючи ще приклад, інша частина зброї була обрубана снарядом.
Один снаряд влетів прямо у вікно хати, де перебували на відпочинку з десяток наших бійців. Це була сцена справжньої бійні. Одного солдата так і не знайшли, коли витягли з сяючої діри в стіні купу мертвих і поранених. Його знайшли на наступний день у вигляді декількох залишків кісток і м'яса, немов каша розмазаних по штукатурці. Це було все, що залишилося від нашого бійця. Снаряд потрапив йому прямо в груди.
Наш телефонний зв'язок постійно обривався. Сорок хлопців, які повинні були забезпечувати зв'язок між ротами і командним пунктом батальйону, потім між батальйоном і дивізією, з початку наступу зазнали неймовірні муки. Щоночі, протягом нашого просування вперед, в сорокаградусний мороз або у відталих водах річок, вони повинні були розкручувати кілометри телефонного кабелю. Вони поверталися зі степу з величезними обмороженнями рук, щік, носів і вух.
У Громовій Балці вони провели десять днів і десять ночей, переповзаючи по снігу і льоду під обстрілом уздовж своїх чортових кабелів, що пошкоджувалися три-чотири рази на годину.
Але нічого не поробиш, зв'язок була необхідний. Ці кабелі були артеріями батальйону. Багато наших телефоністів полягло за ці кабелі.
Серед них був один старий тато, зовсім сивий, але завжди перший в справі. Його теж зачепило, і у нього вистачило сил витягнути з кишені Біблію і прочитати перед смертю дві-три рядки псалму.
Вкрай сумне положення, в якому ми перебували, було посилено іншими, більш інтимними неприємностями. Ми в більшості своїй були покриті дивними ранками, які солдати Східного фронту називали якимось дивним місцевим ім'ям.
Біда починалася з неймовірного свербіння в ступнях і литках. Майже неможливо було не чухатися. Однак, якщо ми починали чухатися, відразу виникали ускладнення. Утворювалися синюваті ранки, вкрай подразливі, так якщо б на них сипали сіль або перець. Вони кровоточили і гноїлися. Це огидно було бачити. Звичайно, не треба б було чухатися, але наші нерви не витримували напруги. Якщо вдень ще вистачало волі чинити опір цій гидоті, то вночі уві сні руки несвідомо тягнулися до ніг і литок, нігті вчіплювалися в ці роз'їдені плями, впиваючись в закривавлену плоть. Нам треба було не роззуватися для сну, щоб не бути у владі цього жахливого свербіння.
Тисячі, десятки тисяч солдатів Східного фронту були евакуйовані, настільки важко виліковними виявилися ці сукровичні ранки. У Громовій Балці деякі з наших солдатів були вражені до кісток. Але, незважаючи на перев'язки, бинти, фіолетові діри цих ран, поїдені своєю таємною кислотою, притягували пальці, притягували нігті, будь то вночі або вдень...
Сотні вошей пожирали кожного з нас. Ми провели весь контрнаступ в Донбасі, не змінюючи нижньої білизни. Кожна з хатин, де ми розташовувалися, була до цього притулком для орд монголів, татар, сибіряків, заражених цією отрутою. Спільне розквартирування по сорок-п'ятдесят чоловік, які скупчилися в подібних брудних умовах, віддавало нас у владу жадібних, жорстоких паразитів, що кишіли навколо нас.
Багато солдатів під кінець сил не хотіли втрачати ще одну годину і без того такого малого сну, щоб віддаватися марному полюванню на цих бестій. Якщо ви знищили ваших вошей, то ваш сусід не робив цього. До моменту підйому половина його вошивого складу вже перекочовували на вашу територію. І як організувати загальну чистку серед такого збіговиська скорчених тіл, нездатних навіть витягнутися і поворухнутися?
Нам досить було провести рукою під пахвами або між стегон, щоб відчути в руці жменю огидних вошей. Серед них були маленькі, спритні, білуватого кольору; довгі, як стилети або голки; круглі, їх червоний шлунок був завбільшки з шпилькову головку. Їх розфарбування дивним чином пристосовувалося до кольору одягу.
Ці воші прекрасно почували себе, стикаючись з ранами. У великій кількості вони проникали під бинти. Я відчував їх невпинне ворушіння уздовж моєї перев'язаною ступні. Нічого не залишалося робити, як терпіти, дозволяючи поїдати себе заживо, зціпивши зуби.
***
Кожен день Совєти ставали дедалі агресивнішими. З тиждень ми майже не спали. Навіть коли люди спускалися з позицій на дві години відпочинку в хату, міни і снаряди летіли так густо, що всі кидалися на підлогу в метушні, в будь-який момент чекаючи отримати снаряд прямо в середину приміщення.
Ні будь-якого укриття, ні підвалів не було. Починаючи з 25 лютого червоні виступили в наступ із заходом сонця. Вони підходили на кілька сотень метрів, робили кілька пострілів і зникали в темряві. У наших патрулів відбувалися постійні криваві сутички з передовими загонами росіян.
У радянських військ план дій був елементарно простим: вони намагалися одне за іншим прибирати всі перешкоди на своєму шляху. Спочатку вони кинули всі свої сили на село, зайняте військами СС в трьох кілометрах на південний схід від нашого розташування. Якби це укріплення впало, то ми залишилися б тоді одні захищати спуск до річки Самари, що було метою, на здійснення якої Совєти були рішуче налаштовані кинути всі свої сили.
Есесівців було близько двох сотень. Це були бойові хлопці. Наші бійці, які підтримували зв'язок з їх командним пунктом, не переставали дивуватися їхньому спокою і флегматичності. Росіяни перебували в тридцяти метрах від них, вони обстрілювали їх від хати до хати. Вони витримували до десяти атак ворога, що в двадцять разів перевершував їх сили. Вони чинили опір, непохитні, незворушно граючи в карти в будь-який момент перепочинку.
Але до кінця тижня вони володіли в західному напрямку тільки невеликим коридором в сотню метрів. Три чверті цих героїв загинули.
***
27 лютого 1942 року о п'ятій годині ранку росіяни кинулися в кількості декількох тисяч в атаку на останніх десятків п'ять наших солдатів СС. Протягом години йшла обопільна різанина. Тільки кілька німців вціліли з цієї бойні. Ми бачили, як вони бігли до нас по снігу, щільно переслідувані більшовиками.
Вони прибули, щоб стати свідками наших власних нещасть, бо не тільки їх село було захоплено, а й одночасно маса радянських військ, сконцентрованих напередодні на схід від Громової Балки, рушила в нашому напрямку.
О шостій годині ранку два полки в кількості чотирьох тисяч солдатів були кинуті на нас, підтримувані чотирнадцятьма танками.
Нас було ледь сотень п'ять.
І у нас не було жодного танка.
Громова Балка
Протягом всієї ночі наш батальйон був у бойовій тривозі. Наші патрулі відзначили велике перегрупування ворога для атаки. Ми відчували, що удар буде неминучий.
Падіння села, зайнятого СС, залишало нас ізольованими посеред п'ятнадцяти кілометрів степу. Совєти, таким чином, бажали реваншу і постараються знову вдруге спуститися в Балку, звідки вони були вибиті два тижні тому.
У всякому разі, вони не пошкодували нічого, щоб їх успіх був остаточним. Їх артилерія домінувала, контролюючи будь-який наш рух в Громовій Балці. Вона буквально вирівняла всю місцевість.
Наші солдати ставали схожими на привидів.
Опівночі була перша тривога. О шостій годині ранку новий сигнал тривоги кинув наших бійців на бойові позиції. Майже відразу ж всюди почався кулеметний потоп.
***
Я лежав на двох дошках в хаті, в сорока метрах позаду від наших крижаних укріплень, обличчям на схід, з тривогою вслухаючись в гуркіт бою. Дах почав потріскувати: палала солома.
Стрибаючи на одній нозі, я добрався до вікна: значна маса росіян рухалася зімкнутими рядами. Спочатку я подумав, що це були добровольці-хорвати: у них були приблизно такі ж, фіолетового відтінку, шинелі [1]. Але ні! Снаряди падали навколо них – німецька артилерія, яка підтримувала нас, била майже в упор по цим тисячам солдатів.
Вони виникли з якогось рову і прямо йшли до центру села, в обхід наших рот. Можна було подумати, що вони відправлялися на навчання, настільки вони були спокійні і байдужі.
Вони розвернулися в бойовий порядок тільки тоді, коли підійшли приблизно на сто метрів від моєї хати, першої з північно-східного боку. Тоді я помітив чотирнадцять радянських танків, які йшли прямо на мене.
Моя рота, відтята цією атакою, перегруповувалась за другою хатою.
У мене більше не було жодної хвилини. Мої кістки повинні були виправитися за два тижні. Я розбив каркас з шин навколо ступні і, спираючись на гвинтівку, кульгаючи, перетнув голий п'ятачок, яка відділяла мене від мого бойового загону.
***
Я забув про свій біль і зайняв свою позицію кулеметника, викидаючи в сторону ворога довгі рожеві снопи куль. Нас було з десяток, що зачепилися за двадцять метрів від другого будинку. Я влаштувався між двох великих полеглих коней, твердих, як скеля, по яким якось смішно шльопали кулі.
Ворог розвернувся зі сходу на північний схід перед двома рядами сільських хат. Він атакував нас, одночасно наступаючи з іншого боку ставка на будинок, що захищали наші товариші з другої роти.
Вони чинили чудеса відваги, стримуючи ворога. Але їх висунуті вперед позиції були зметені лавиною атакуючих. Бійці, які підтримувалися старшими офіцерами, були вбиті на місці в цій бійні, уповільнивши атаку зграї нападників. Росіяни та азіати подолали лінію перших будинків з північного сходу, після жахливої різанини в рукопашному бою.
І тут в повітря злетіла одна з наших старих рексистських бойових пісень. У цей воєнний час у нас ще збереглися звички іншого покоління, і наші солдати надихалися співом. Ті, хто вцілів з другої роти, контратакували і розсіяли російські ряди. Їх командир, лейтенант Бюідс, промисловець з Брюсселя, кинувся вперед з ручним кулеметом в руках. Його рота піднялася за ним і пробилася до будинків, де були недавно їх бойові позиції.
Але кожному з наших бійців протистояло кілька червоних. Радянські танки прасували всі осередки опору. Лейтенант Бюідс не випускав свого кулемета. Він стріляв до тих пір, поки росіяни не підійшли до нього на кілька кроків: тоді він отримав кулю в груди і помер, опустивши голову на свій кулемет.
Червоні відбили перші хати на північному заході. Ми бачили, як їх танки гнали наших поранених, валили і давили їх своїми гусеницями.
***
Наше становище було не кращим. Більшовики займали тепер залишки нашої першої хати, яка димилася, і прекрасно могли сховатися для стрільби. З північного заходу вони обстрілювали нас з численних кулеметів «Максим» [2].
Між ними і нами знаходився один наскрізний ангар: цеглини і черепиця, рознесені стріляниною, валялися, як розкидана колода карт.
Наші солдати падали, уражені розривними кулями [3], що залишали жахливі рани. Один з моїх товаришів звалився, пробитий майже наскрізь: його голова була як один похоронний обруч; очі, ніс, щоки, рот зникли, знищені розривом. Червоні були не тільки перед нами. Вони не тільки займали будинки на нашому лівому фланзі, але і досягли наших колишніх позицій в снігу на східному гребені. Звідти вони всією масою обрушилися на село.
Наші солдати зачепилися за свою територію малими, виключно активними групами, і їх нелегко було вибити.
Ми вели бій переважно гвинтівковим вогнем, зберігаючи боєприпаси, кожним пострілом гублячи одного більшовика. Ці люди йшли вперед з якоюсь ослячою несвідомістю. Красиве золоте сонце встало за спиною червоних, які атакували нас. Росіяни, котрі обіймали наші укріплення в льоду, представляли, таким чином, чудову мішень. Кожна голова, що ризикнула на секунду піднятися над крижаною брилою, отримувала кулю. Але і у нас самих були великі втрати.
Через годину з мого маленького загону я залишився один, між трупами двох замерзлих коней, справжніх захисних скель. Всюди рикошетили кулі. Одна з них прокреслила борозенку на прикладі гвинтівки у моєї щоки, довжиною з палець. Росіяни повністю обійшли мене зліва. Їх було з три десятка, в десяти метрах від мене. І ось тоді я відчув, як хтось потягнув мене назад за мою здорову ногу. Це молодий капрал з мого взводу по імені Анрі Беркман, бачачи, що я пропадаю, підповз до мене і на животі стягнув мене, як буксирують гірські сани.
Через дванадцять метрів цього непередбаченого трансферу я добрався до порога хати, де відстрілювався залишок нашої роти.
На жаль, моєму рятівнику-герою пощастило менше, ніж мені: осколками гранати йому глибоко зрізало підйоми обох ступень; він помер у страшних муках.
Було близько дев'ятої години ранку. Радянські танки, які захопили північно-західну ділянку, перебували в багатьох сотнях метрах позаду нас. Вони влаштували справжнє полювання за людьми, кружляючи навколо хат, розважаючись тим, що розчавлювали гусеницями наших товаришів одного за іншим, будь то поранені, не поранені або мертві. Ми чітко усвідомлювали, що будемо ось так же розчавлені цими чудовиськами, тим більше, що південно-східна ділянка прийняла удар радянських військ, що висунулися з села, де вони знищили останні гнізда опору СС.
Ми були мішенню лютої стрілянини. Лід навколо нас розлітався сотнями маленьких танцюючих квіток. Кожен ховався як міг за селянськими саньми або підвіконними стінами.
Один старий ветеран війни 1914-1918 років на ім'я Штенбрюгген був особливо захоплений боєм. Зачеплений кулею в потилицю, він звалився, з криком піднявши праву руку. Ми подумали, що він загинув. Через чверть години його тіло розпрямилося: ожив наш старий вояка! Він був живий, не дивлячись на кулю в голові! Він зміг дотягнути до медичного поста; він, видно, народився в сорочці.
Будь-яке задоволення закінчується. Один радянський танк, явно вирішивши покінчити з нами, повернув в нашому напрямку, перетнув крижаний ставок і рушив на нашу хату.
***
Танк навів свою гармату. Ми встигли кинутися на підлогу хати. Три снаряди, послані з цілковитою точністю, повністю пробили фасад. Ми були засипані осколками штукатурки. Солома на даху палала. Легіонери обливалися кров'ю, у одного з них була відсічена ліва рука.
На щастя, один з трьох випущених снарядів пробив пролом в задній стіні будинку висотою з метр. Ми змогли протягнути через нього наших поранених і вилізти самі.
Нам треба було дістатися до наступного будинку, подолавши метрів тридцять. Люди, які бігли не зупиняючись, були зрізані вогнем. Щоб сплутати приціл ворога, треба було через п'ять метрів (максимум) кидатися на землю, потім бігти ще метра чотири-п'ять і знову падати. Ворожі стрілки, кожен раз розпалені цими перебіжками, почали тоді шукати менш рухливу ціль.
Один з наших молодих солдатів сховався за вбитого. Переляканий, знавіснілий, він не бачив нічого. Але раптом він побачив спрямовані на нього нерухомі сіро-блакитні очі мерця. Це був його батько, славний брюссельський кравець.
***
Ми зайняли оборону в сусідній хаті. Вона теж запалала над нашими головами. Ми скупчилися біля порога будинку за крижаною горою, жовтої від замерзлої сечі.
Танки дошкуляли нам. Сотні російських солдатів розстрілювали нас в упор. Ззаду нас величезним факелом звалився солом'яний дах.
Радянські танки майже замкнули коло позаду нас. Ми стріляли тільки з гвинтівок, знаючи ціну кожної кулі. Розв'язка наближалася. Командир нашої роти поклав свою руку на мою:
– Ви загинете, – сказав він мені просто, спокійно, – я вас не переживу, теж загину.
Втім ми, ні один, ні другий, не були вбиті. Ми не зрозуміли точно, що сталося. Свердлячий гуркіт бив нам по головах. Танки вибухали! Хати злітали в повітря! Цілі групи росіян злітали вгору!
Це були пікіруючи бомбардувальники Райху!
З дивовижною точністю вони били по радянським танкам, розкидавши групи нападників, які по дурній звичці зібралися разом. Ворожі танки спішно відступили, щоб уникнути цих смертельних атак пікірувальників Люфтваффе. Вся піхота повалила за ними.
Командир нашого батальйону відразу ж кинув в контратаку залишки своїх сил. Їх хвиля з бойовим кличем прокотилася, обігнавши нас. Опівдні Легіон «Валлонія» повністю опанував Громовою Балкою, відбивши навіть перші хати з двох сторін ставка. Всюди лежали трупи росіян. Ми захопили багато полонених, – монголів, потворних, як мавпи, киргизів, сибіряків, уражених і переляканих такою лютою атакою. Вони невпинно повторювали: «Гарні, бельгійці, гарні!», і моргали маленькими жовтими очима.
Всі наші поранені, на жаль, померли, роздавлені танками або добиті багнетами [4].
***
Відбомбившись, як привиди, «Юнкерси» полетіли. Росіяни перегрупувалися, їх танки знову рушили вперед. Все починалося спочатку.
Ми були безпорадними проти цих танків. В цей час не було ще фаустпатронів. У нас не було протитанкових рушниць. У нас не було навіть протитанкових мін.
З самого початку цього приреченого для нас бою, 100-а німецька дивізія, до якої ми були тактично прикріплені, обіцяла нам допомогу. Танкова колона рушила до Громової Балки. Але вона була перехоплена групою російських танків, що нав'язали їй бій на кілька годин. Піхотні підкріплення теж були блоковані.
Наші люди повинні були знову прийняти оборонний бій, захищаючи хату за хатою, сарай за сараєм, схил за схилом. О третій годині дня вони були притиснуті до найостанніших домівок і до якогось вишневого саду на південному заході села. Якби їх вибили з цих останніх укриттів, то вони були б в голому степу, без єдиного куща і в снігу на багато верст навколо.
Треба було діяти, щоб не бути замкненими в цій фатальній крайності. Командир, капітан, зібрав рештки своєї роти і з гранатою в руці першим кинувся в контратаку з нашим древнім бойовим кличем. Всі, хто залишилися цілими з батальйону, кинулися за ним, включаючи тиловиків, кухарів, зв'язківців, водіїв. Це була люте побоїще! Вбивали один одного всередині будинків, проламували голову ударом пістолета в дверних отворах.
Російські танки через брак снарядів снували всюди, намагаючись розчавити наших солдатів. Але ті перебігали від хати до хати. Радянська піхота, виснажена і засмикана, забарилася і почала поступатися позиціями. У самому розпалі рукопашної сутички в снігу на заході з’явилися німецькі підкріплення, тоді розгром ворога вже був повним. Втретє село перейшла в наші руки.
Танки червоних ще якийсь час ганялися за солдатами. Але тут на схилі з'явилися наші танки, переможці степової битви. Через півгодини бронетехніка і піхота ворога зникли в блакитних снігах на північному сході.
Наступав вечір.
Ми перемогли.
Сімсот трупів червоних лежало на снігу, вісімсот на льоду ставка, поруч з руїнами будинків. Але і двісті п'ятдесят наших товаришів теж загинули або були поранені за ці дванадцять годин божевілля.
Німецькі танки пішли через годину в бік іншої небезпечної ділянки. Хати Громової Балки представляли собою тільки купи попелу, що остуджувалися крижаним вітром.
Крижаний фронт
Звичайно, увечері 28 лютого залишки Громової Балки, що димилися, були в наших руках. Але, між тим, треба було дивитися правді в очі: позицію утримувати було неможливо. Село було зруйноване. Але, найголовніше те, що воно перебувало у глибокій улоговині. З східного схилу ворог стежив за кожним нашим рухом.
Протягом десяти днів нас безперестанку вистежували і обстрілювали. Ми втрималися в цьому селі, не дивлячись на наступ чотирьох тисяч радянських солдатів і чотирнадцяти танків тільки тому, що на карту була поставлена честь нашого народу. Ми всі вважали за краще загинути, але не зганьбити. Гарячий патріотизм надихав наших солдатів: вони представляли нашу країну, за неї половина наших товаришів лежала на землі, заледенівши в своїй смерті або обливаючись своєю кров'ю. Тільки національна гордість дозволила зробити диво цих трьох контратак і цієї перемоги.
Але було безглуздо повторити цей бій на наступний день. Мудрість підказувала залишити цю западину і облаштувати оборону на західному схилі, який домінував над лощиною. Там нас було б нелегко прицільно обстрілювати.
Командир 100-ї дивізії, генерал Занне, наказав нашому батальйону зайняти позицію на гребені під покровом ночі. Наші передові пости залишалися на місці до останньої хвилини. Росіяни не помітили нічого. На світанку вони пекельним вогнем рознесли руїни Громової Балки. Потім вони пішли в атаку на порожні позиції.
Тепер настала черга нашої артилерії зробити їм таке неможливе життя в низинній селі, що вони теж не змогли утримати там свої сили. Розсіяні, вони відступили на кілька сотень метрів на східний схил.
З того моменту ми дивилися один на одного і обстрілювали один одного з вершин схилів. Село стало нічийною землею, де із залишків хат і білизни снігу стирчали лише чорні труби.
Наші нові окопи були вириті прямо в снігу і в льоду при тридцятиградусному морозі.
Повернулися важкі німецькі танки, стріляючи на ходу. Вони борознили вершину схилу, приземкуваті, схожі на середньовічні бастіони, в той час як німецька артилерія встановлювала свої батареї в глибині долини на заході.
У нашому розпорядженні не було ні найменшого будиночка, ні найменшого вогнища: нічого, крім наших білих дір, де наші дві сотні вцілілих легіонерів, без всякого зимового обмундирування повинні були протистояти радянським солдатам.
Снаряди сипалися з усіх напрямків. Злетів у повітря склад боєприпасів. Наші бійці клацали зубами як кастаньєтами, настільки холод продирав їх до самих кісток. У деяких з них обличчя просто позеленіли. Мороз з попередньої ночі долав ці дві сотні бездомних солдатів. Потім пішла інша, ще більш сувора ніч. Наше становище стало абсолютно критичним. Насилу вірилося, що посеред величезного степу, в такий холод, виснажені люди, виснажені місяцями боїв, могли ще жити, не рухаючись протягом десяти годин, охоплені жахливим морозом.
Люди нашого батальйону, згрупувавшись в каре, поклялися триматися до кінця. Ми евакуювали тільки тих, що втратили свідомість. На світанку наступного дня Легіон «Валлонія» знову був на бойовому посту. Ні росіяни, ні мороз не подужали його стійкості.
***
Щоб подолати страждання, ми порівнювали наші негаразди з тими, що витримували наші сто п'ятдесят поранених, які на десятках саней рухалися по степу.
У Громовій Балці потрібно було дочекатися ночі, щоб евакуювати більшість наших товаришів, тому що багато поранених були зачеплені вдруге радянськими кулеметниками, що люто обстрілювали санітарні обози [5], які чорними цятками чітко вирізнялися на блискучому снігу.
Наші обозні сани могли якраз пройти шлях в сім кілометрів від наших позицій до станиці Ново-Андріївської. Там вони швидко розвантажували свій закривавлений вантаж і поверталися.
Для перших таких перевезень ми використовували рідкісні ковдри, вцілілі від пожеж в хатах. В подальшому довелося задовольнятися сухим сіном або соломою з дахів останніх будинків селища. Крижаною ніччю нещасні поранені тряслися на санках в снігах, накриті лише якимись лахміттями, оберемками соломи або сіна. Їх страждання були невимовні.
У Ново-Андріївській чергові лікарі не знали, де їх розмістити. Десятками вони лежали на голій землі хатин. Це село було лише перев'язувальним пунктом. Нещасних потрібно було евакуювати за більш ніж сорок кілометрів звідти до Гришине. До того ж відновилася негода, снігові бурани піднімали увесь білий степ.
До ротного госпіталю Гришине сани йшли дві-три доби. Поранені, перев'язані бинтами або з накладеними шинами, вмираючи, в основному, від холоду, зберігаючи осколки снарядів і залишаючи кулі в своєму тілі, піддавалися жахливим мукам.
В Гришине скупчення поранених було неймовірним. За п'ять тижнів їх привезли одинадцять тисяч. Деякі з наших важко поранених повинні були чекати п'ять днів поки у них знімуть тимчасові пов'язки, почорнілі і жорсткі, як полотнина. Вони насилу могли говорити. Більшість з них не знали німецької мови, і тому ні від кого не могли почути слово підбадьорення або підтримки в своєму скрутному становищі. Вони пройшли до самих глибин тілесних і душевних мук.
Багато хто не зміг пережити ці лазарети і завершили свою Голгофу в довгих рядах військових кладовищ, де під сталевою каскою їм пофарбували хрести в чорно-жовто-червоний колір прапора їх Батьківщини, за яку вони так відважно билися і стільки вистраждали.
***
2 березня 1942 року, вранці, Легіон «Валлонія» втратив щонайменше третину своїх солдатів. З двадцяти двох офіцерів залишалося два, один з них трохи згодом був евакуйований через нервове виснаження.
Німецькі частини, що повинні були нас замінити, були в дорозі. Сапери рили для них земляні укриття, які повинні були дати можливість протистояти ворогові з меншим дискомфортом на цій стороні балки, що обдувається сніговими бурями. Проте, не дивлячись на спорудження цих укриттів, батальйон, який змінив нас, втратив на цьому плато тільки за один березень понад тридцять відсотків особового складу. Зміна відбувалася в полудень. Наші хлопці, кошлаті, з диким, але гордим поглядом, спустилися вниз. По всьому донбаському фронту було вже відомо, з яким героїзмом вони боролися. Генерал 100-ї дивізії тільки що вручив їм тридцять три Залізних Хрести [6].
У той час для одного батальйону це була фантастична цифра. Ще більш гучна слава – те, що їх відзначили в спеціальному випуску в комюніке Генерального Штабу Вермахту.
***
Ми розмістилися на другій лінії в Благодаті.
Сніжне поле звільнили від сотень синіх трупів козаків і монголів в білих кожушках, яких ми здолали під час наступу.
Ми знову розмістилися в будинках, бідних і жалюгідних, але в будинках! У нас не було більше спереду азіатських орд з вузькими блискучими очима, які по-котячому стрибали в страшні рукопашні сутички.
Але все ж ми дивилися, ми шукали... Наші нещасні вбиті товариші, брати наших снів, витали навколо нас, охоплюючи наші думки... Кожен з нас втратив дуже дорогих друзів. Наш Легіон був братською когортою. Все пов'язувало нас. Наші серця страждали, схилившись над цією порожнечею...
І ми куштували славу як фрукт, крижаний і гіркий.
Далі буде
Зміст:
Частина I // https://www.ar25.org/node/38051
Частина II // https://www.ar25.org/node/38146
Частина III // https://www.ar25.org/node/38248
Посилання:
[1]. Зважаючи на колір одежі (чорний – відмінний від прийнятого в РСЧА зеленуватого) цілком очевидно, що це були підрозділи сформовані із в’язнів ГУЛАГу або штрафники.
[2]. Кулемет Максима – станковий кулемет, розроблений британським зброярем американського походження Хайремом Стивенсом Максимом у 1883 році. Кулемет Максима став одним з родоначальників автоматичної зброї; він широко використовувався під час Англо-бурської 1899—1902 рр., Першої світової війни, Громадянської війни в СРСР, Другої світової війни, а також у багатьох малих війнах і збройних конфліктах XX століття, а також зустрічається в «гарячих точках» по всьому світу і в наші дні.
Х. Максим вирішив використовувати енергію віддачі зброї, яка до цього ніяк не використовувалася. Але випробування і практичне застосування цієї зброї були припинені на 10 років, так як Максим був не тільки зброярем і крім зброї цікавився іншими винаходами. У його діапазон інтересів входила різна техніка, електрика і так далі, а кулемет був лише одним з багатьох його винаходів. На початку 1880-х років Максим, нарешті, взявся за свій кулемет, але за зовнішнім виглядом його зброя вже сильно відрізнялося від зразка 1873 року. Можливо, ці десять років пішли на обдумування, розрахунки та удосконалення конструкції в кресленнях. Після цього Хайрем Максим дав пропозицію уряду США про прийняття його кулемета на озброєння. Але винахід нікого в США не зацікавив, і тоді Максим емігрував у Велику Британію, де його розробка спочатку теж не викликала особливого інтересу з боку військових. Однак їм зацікавився присутній на випробуваннях нової зброї британський банкір Натаніель Ротшильд, який погодився фінансувати розробку та виробництво кулемета.
«Збройна компанія Максима» почала виготовляти і рекламувати кулемети, показуючи їх роботу в багатьох державах. Хайрему Максиму вдалося домогтися відмінної живучості та надійності своєї зброї, і наприкінці 1899 року, його кулемет, вироблений під британський набій калібру .303 British (7,7 мм) зробив 15 тис. пострілів без будь-яких серйозних труднощів.
Кулемет має середній темп стрільби – 600 пострілів за хвилину (в залежності від версій варіюється від 450 до 1000), а бойова скорострільність становить 250-300 пострілів за хвилину.
Для стрільби з кулемета зразка 1910 року застосовуються гвинтівочні набої 7,62 х 54 мм R з кулями зразка 1908 року (легка куля) і зразка 1930 року (важка куля). Спускова система розрахована тільки на автоматичний вогонь і має запобіжник від випадкових пострілів. Живлення кулемета відбувається набоями з приймача повзункового типу, з тканинної або металевої стрічки ємністю 250 набоїв, яка з'явилася пізніше. Кулемет спочатку встановлювали на громіздкий лафет за зразком лафетів мільтральєзи; потім з'явилися портативні станки, звичайно на триногах; в російській армії з 1910 року використовувався колісний станок, розроблений полковником А. А. Соколовим. Цей станок надавав кулемету достатню стійкість при стрільбі і дозволяв, на відміну від триноги, легко переміщати кулемет при зміні позиції.
Кулемет Максима активно застосовувався РСЧА під час Німецько-радянської війни, хоча вже до кінця 1930-х років конструкція «Максима» була морально і технічно застарілою. Тіло кулемета (без станка, води в кожусі і патронів) мало вагу близько 20 кг. Вага станка Соколова – 40 кг, плюс 5 кг води. Оскільки використовувати кулемет без станка і води було неможливо, то робоча маса всієї системи становила близько 65 кг. Переміщати таку вагу по полю бою під вогнем було непросто. Високий профіль ускладнював маскування; ушкодження тонкостінного кожуха в бою кулею або осколком практично виводило кулемет з ладу.
Під час війни бойові можливості «Максима» намагалися підвищити не тільки конструктори і виробники, але і безпосередньо у військах. Солдати часто прибирали з кулемета бронещиток, тим самим намагаючись підвищити маневреність і домогтися меншої помітності.
Значні труднощі в літню пору викликало постачання кулемета водою. Крім того, система Максима була дуже складна в обслуговуванні. Багато клопоту завдавала тканинна стрічка – її важко було споряджати, вона зношувалися, рвалася, вбирала воду. Для порівняння, єдиний кулемет Вермахту MG-34 мав вагу 10,5 кг без набоїв, живився металевою стрічкою і не вимагав води для охолодження/
[3]. Експансивні (розривні) або, як їх ще називають, кулі «дум-дум», – це спеціальні кулі, конструкція яких передбачає значне збільшення їхнього діаметру при влучанні у м'які тканини людини, що веде до істотного зростання їхньої вражаючої здатності і / або зменшення глибини проникнення кулі. Під експансивністю, власне, розуміється здатність такої кулі розширюватися, збільшуючи свій первісний діаметр при попаданні у м'які тканини або іншу м'яку середу.
Вже в 1899 році подібні кулі були заборонені до використання Гаазькою конвенцією, спеціальною, як її назвали, «дум-думської» декларацією, яку схвалили і підписали 15 держав. При цьому 11 країн утрималися від її підписання.
Природно, введені заборони не запобігли використання воюючими державами такого потужного засобу морального впливу на супротивника. По суті, жоден збройний конфлікт XX століття не обійшовся без їхнього застосування, хоча їхнє використання і було при цьому закамуфльовано.
Крім цього, завжди знаходилися армійські умільці, які під час затишшя на фронті (широке поширення така практика отримувала під час позиційної війни) самостійно спилювали напилком або надрізали вершини звичайних куль. При цьому формально такі боєприпаси були заборонені і на озброєння армії не приймалися, але невідомо жодного випадку покарання з боку командирів за їхнє використання. Розплата могла наступити тільки в тому випадку, якщо після полону противником, у полоненого знаходили такі боєприпаси. Таких «щасливчиків» зазвичай розстрілювали на місці.
Спокуса володіти таким видом боєприпасів не могла обійти стороною і СРСР. У 1939 році до прийняття на озброєння Червоної Армії була рекомендована розривна (експансивна) куля ДД. Дана куля складалася з оболонки, що має надрізи на вершині, свинцевого сердечника, а також спеціального балістичного наконечника, виконаного з пластмаси. Виробництво даних куль було розгорнуто на базі заводу № 60.
Під час війни, в 1942 році, на заводі були проведені випробування кулі ДД спрощеної конструкції, яка не мала балістичного наконечника. Така куля по чутливості не задовольняла вимогам мирного часу, але з урахуванням простоти її випуску і конструкції у цілому, а також з урахуванням задовільних результатів по купчастості стрільби і сполученню траєкторії зі звичайними кулями, ДД була схвалена до прийняття на озброєння.
Гвинтівкова куля ДД надалі стала основою для створення аналогічного боєприпасу – 7,62-мм автоматного патрона зразка 1943 року. Даний патрон отримав позначення Р-44. Після проведення серії випробувань на розривну дію, була встановлена гранична дальність, на якій виявлялася експансивна дія кулі, вона склала 300 метрів.
[4]. Військовий злочин!
[5]. Військовий злочин!
[6]. Найпочеснішою бойовою нагородою Німеччини в роки Другої світової війни був Залізний хрест і його вищі ступені, які вручалися за хоробрість і військові подвиги в бою, а так само за успішне планування бойових операцій і вміле управління військами. Це була не тільки сама бойова, але і найдемократичніша нагорода Німеччини з самого моменту її створення в 1813 році – Залізним хрестом нагороджувалися не лише генерали і офіцери, а й рядові солдати, які відзначилися в бою особистою хоробрістю і героїзмом.
Історія Залізного хреста
Орден Залізний хрест був заснований 10 березня 1813 року прусським королем Фрідріхом Вільгельмом III під час війни з Наполеоном. Поштовхом до створення нової німецької нагороди послужило різке пожвавлення антифранцузького руху після катастрофи, яка спіткала Велику армію Наполеона в Росії. Поразка французів у Московському поході вдихнуло силу і рішучість в усі європейські країни і, перш за все, в Пруссію і Австрію. Загальне патріотичне піднесення і привело Фрідріха Вільгельма до вирішення заснувати нову нагороду.
В основу нового ордена був покладений чорний рівносторонній тевтонський хрест зі срібною окантовкою. Позбавлений орлів, корон і мечів, без яких в ту пору не обходилася жодна німецька нагорода найвищого рангу, він виділявся і був пізнаваний здалеку завдяки чітким і простим лініям, а також контрасту чорного і білого кольорів. З тих пір форма і колірне рішення Залізного хреста практично не змінювалися.
На хрестах першого заснування на лицьовій стороні були викарбувані барельєфи трьох дубових листків – в центрі, корони і букв «FW» – на верхньому промені та дати «1813» – на нижньому. Спочатку були 3 класи нагороди: 2-й, 1-й і «Великий хрест Залізного хреста».
Залізний хрест 1-го класу приколювався на груди; 2-й клас і Великий хрест носилися на однаковій чорно-білій стрічці, причому 2-й клас носився як медаль на грудях або тільки у вигляді стрічки в петлиці мундира. Великий хрест був точно такого ж виду, що й перші два класи, але більшого розміру; він носився на шиї. Крім цього, 2-й (нижчий) клас ділився на дві версії: «бойову» і «не бойову». При цьому самі хрести нічим не відрізнялися, а версії визначалися квітами стрічки – у «не бойового» хреста вони були зворотними по відношенню до чорно-білих смуг стрічки воєнної версії. «Не бойову» версію Залізного хреста отримували ті, хто відзначився на війні не в боях, не перебуваючи безпосередньо під кулями і ядрами противника. Це були військові хірурги, інженери, постачальники, картографи, тобто та група людей, яка відносилася до категорії військових чиновників.
В цей же час було засновано додаток до Великого хреста Залізного хреста як найвища відзнака - Велика зірка Залізного хреста. Це була нагорода виключно для полководців – за видатні перемоги в великих боях. Єдиним володарем Великої зірки і Великого хреста став генерал-фельдмаршал князь Блюхер. Саме він переламав хід битви при Ватерлоо, коли підоспів зі своєю армією, переслідуваною французькими корпусами маршала Груші, до місця бою армії Наполеона з англо-бельгійськими військами герцога Веллінгтона. Блюхер, відірвавшись від Груші, атакував виснажені французькі дивізії, після чого була поставлена переможна точка не тільки в цій битві, але і у всій боротьбі Європи з Наполеоном Бонапартом.
Після закінчення наполеонівських воєн нагородження Залізним хрестом припинилися. Нові заснування Залізного хреста проводилися для кожної нової великої війни, в яку вступала Німеччина – в 1870, 1914 і 1939 роках. Про те, до якої війни засновувалася дана нагорода, свідчили дати в нижній його частині на лицьовому боці; на зворотному боці завжди карбувався рік першого заснування – «1813». Із закінченням чергової війни всякі нагородження хрестом знову припинялися. Таким чином, хрест засновувався за всю свою історію 4 рази.
***
В період Першої світової війни Залізний хрест став справжнім символом німецької армії. Кавалерів хреста 1-го класу підносили в пресі як національних героїв. Пропаганда цієї найдемократичнішої і масової військової нагороди стала державною політикою. Нею пишалися як рядові, так і генерали, незважаючи на те, що в ту пору в Німеччині було безліч красивих хрестів, зірок і медалей.
Гітлер заснував нову версію Залізного хреста 1 вересня 1939 року – в перший же день війни. Зовні хрести зразка 1939 року відрізнялися від своїх попередників наявністю опуклої свастики в центрі і написом «1939» на нижньому промені. Зі зворотного боку як і раніше карбувалася дата «1813». Дещо змінилося і забарвлення стрічки нагороди – центральна смуга стала червоною. При новому заснуванні Гітлер скасував «не бойовий» варіант, але додав до класів, що існували раніше, Лицарський хрест Залізного хреста (носився на стрічці на шиї), що розташовувався за рангом між хрестом 1-го класу і Великим хрестом, який як і раніше залишався найвищим, полководницьким ступенем. Але це був тільки початок; до кінця Другої світової війни загальна кількість ступенів Залізного хреста зросла до восьми.
Скасування «не бойової» версії Залізного хреста була компенсована заснуванням Хреста за військові заслуги, кольори стрічки якого (за винятком білих смуг) були зворотними до кольорів стрічки Залізного хреста.
Малий часовий проміжок між Першою і Другою світовими війнами став причиною ситуації, з якою раніше німцям не доводилося стикатися. Велика кількість кавалерів Залізного хреста 2-го і 1-го класів, отриманих під час Великої війни, знову опинилися в діючій армії. Однак головна військова нагорода нової війни виявилася як би не для них. Адже нагороджувати повторно одним і тим же хрестом було не можна. Лицарську ж ступінь нового Залізного хреста можна було отримати тільки після того, як знову заслужиш його перші два класи. Точно так же власник хреста 2-го класу зразка 1914 року не міг розраховувати на хрест 1-го класу нового зразка. Таким чином, з одного боку, «старі» хрести вважалися повноправними і шанованими, але, з іншого, в залік в новій війні не йшли. Колізія зі старими і новими хрестами була вирішена за допомогою винаходу зовсім нового нагородного знака, заснованого в двох класах (відповідно для 2-го і 1-го класів Залізного хреста). Звичайно, все це стосувалося виключно до хрестів «бойової» версії, тобто до тих, стрічка яких була чорною з білими смужками, а не навпаки.
Отже, власники Залізних хрестів зразка 1914 року продовжували носити саме їх, а для того, щоб відзначити їх заслуги в новій світовій війні, були засновані шпанги (пристіжки або пряжки) Залізного хреста зразка 1939 року 1-го і 2-го класів. Шпанга – знак повторного нагородження – представляла собою знак сріблястого кольору у вигляді імперського орла з трапецеїдальною планкою і датою «1939». Шпанга 2-го класу кріпилася до чорно-білої орденської стрічки хреста 1914 року 2-го класу, протягнутою в петлиці. Шпанга 1-го класу, що відрізнялася більш довгими крилами орла, пристібалася до кітелю безпосередньо над Залізним хрестом 1-го класу.
Відповідно до правил, нагороджуваний Залізним хрестом більш високого ступеня повинен був мати всі попередні його ступені. Залізні хрести різних ступенів могли носитися одночасно лише на парадах, в повсякденному житті власники хреста 1-го класу не носили хрест 2-го класу, а лише стрічку від нього, протягнуту в петлиці. Однак військовослужбовці, які отримали за заслуги на шию Лицарський хрест, продовжували носити на грудях і хрест 1-го класу.
Нагороджені мали право (багато саме так і робили) робити за свій рахунок копії свого Залізного хреста для повсякденного носіння. Оригінали, для більшого збереження, зберігалися подалі від небезпек фронту.
Залізним хрестом нагороджувалися не лише за виявлену хоробрість перед лицем ворога, а й за успішне планування військових операцій і за загальні військові заслуги перед Третім Райхом. Також їм нагороджували за чудові командирські здібності – багато офіцерів отримали цю нагороду за досягнення своїх підлеглих. Залізним хрестом нагороджувалися солдати і офіцери всіх родів військ Німеччини та її союзників. У число нагороджених залізним хрестом включалися і жінки, проте хрести 1-го класу за час Другої світової війни отримали лише дві з них.
Залізний хрест 2-го класу
Орден заснований 1 вересня 1939 року. Їм нагороджувався особовий склад збройних сил Німеччини за проявлені хоробрість і героїзм в окремо взятому бойовому епізоді. Нагородження Залізним хрестом 2-го класу почалося в перші дні Польської кампанії. Загальна кількість нагороджених перевищує 3.000.000 осіб (включаючи пристіжку для цієї нагороди).
Залізний хрест 2-го класу носився на мундирі тільки в день нагородження і при повній парадній формі, в інших випадках замість хреста в петлиці мундира кріпилася тільки його стрічка.
Ця нагорода видавалася також громадянам інших країн, які воювали на боці Німеччини. Відомо, що цієї нагороди були представлені 39 жінок. Наймолодшим кавалером Залізного хреста 2-го класу став 12-річний Альфред Цек, який брав участь в березні 1945 р. в боях біля річки Одер. Він був нагороджений за порятунок дванадцяти німецьких солдатів, яких виніс з-під важкого артобстрілу. Крім того, відомі випадки колективного нагородження, наприклад, відразу 1300 чоловік 1 квітня 1941 року.
Залізний хрест 1-го класу
Орден заснований 1 вересня 1939 року. Нагородження їм проводилися в тому випадку, якщо даний військовослужбовець був раніше представлений до нагородження Залізним хрестом 2-го класу або пристіжкою цього ж класу.
Військовослужбовці сухопутних військ нагороджувалися за виконання від 3 до 5 особливо складних завдань і прояв відваги в бою.
У Люфтваффе пілотам винищувальної авіації для представлення до нагородження хрестом потрібно було набрати 5 балів. При цьому 1 бал нараховувався за знищення одномоторного літака, 2 бали – за знищення двомоторного літака і 3 бали – за чотиримоторний літак. Всі бали подвоювалася за бойові дії в нічний час. У бомбардувальної авіації Залізний хрест 1-го класу видавався за 25 бойових вильотів (в 1939 р.; до 1943 р. для нагородження цією нагородою було потрібно зробити вже 40 бойових вильотів).
Морські офіцери нагороджувалися за потоплення кораблів і суден загальною водотоннажністю не менше 50.000 тонн або за виконання від 3 до 5 особливо важких завдань і прояв відваги в бою.
Залізний хрест носили зліва на грудях на шпильці. Більшість солдатів замовляло так звану офіційну копію нагороди, щоб зберегти оригінал в первісному вигляді. При цьому багато хто віддавав перевагу версію нагороди на гвинті, оскільки в бою необхідно було досить міцне кріплення.
Залізний хрест 1-го класу вручався набагато рідше, ніж Залізний хрест 2-го класу. Загальна кількість нагороджених Залізним хрестом 1-го класу склало більше 45.000 чоловік (включаючи нагороджених пристіжкою для цієї нагороди). Ця нагорода видавалася також іноземцям, які активно брали участь в німецьких військових операціях. Відомо, що до цієї нагороди були представлені дві німецькі жінки.
Пристіжку отримували особи, які вже мали орден Залізного хреста за Першу світову війну і нагороджені цим орденом під час Другої світової. Носили пристіжку на грудях над хрестом 1914 р. 1-го класу.
Джерела:
CAMPAIGN IN RUSSIA
THE WAFFEN SS ON THE EASTERN FRONT
by Leon Degrelle
INSTITUTE FOR HISTORICAL REVIEW
1985
Переклад українською мовою, коментарі і підбір ілюстрацій – Військо-історичне товариство «СПАДЩИНА».
Знати правду про Другу світову війну, якою б жорстокою і цинічною ця правда не була!
Зверніть увагу
Сенсар – ельфійська мова Гіперборії в Євангелії Ісуса Хреста та в українській мові