Станіслав Лем народився у Львові 12 вересня 1921 року в родині лікаря і продовжив «сімейну» професію.
Він закінчив Ягелонський медичний університет у Кракові в 1948 році і згодом деякий час був практикуючим лікарем, а у вільний час почав писати оповідання.
Вперше його твори були опубліковані в 1946 році - в світ вийшли науково-фантастичні повісті. Пізніше це захоплення переросло в основне заняття, і перший літературний успіх прийшов до Лема після публікації роману «Астронавти» в 1951 році, який потім неодноразово публікувався за кордоном і завоював широку популярность.
Але на високий п'єдестал визнаного авторитету в галузі наукової фантастики Станіслава підняв інший його роман - «Магеланова хмара» (1955). З цього часу Лем - професійний письменник.
Популярність прийшла до нього швидко. За чверть століття він створив кращі свої науково-фантастичні твори, в яких викривав споживацьке ставлення до життя і мілітарізм.
За творами Лема знято кілька фільмів. Наприклад, роман «Солярис» (1961), який неодноразово було екранізовано - зокрема в СРСР режисером А. Тарковським.
Лем - автор фундаментальної філософської праці «Сума технології», у якій передбачив створення віртуальної реальності, штучного інтелекту, а також розвинув ідеї автоеволюції людини, створення штучних світів і багато іншого.
У всьому світі фахівці-футурологи знають ґрунтовну наукову розвідку Лема «Фантастика і футурологія» (1970). Протягом останніх десятиліть творчості письменника відзначені переважним інтересом до філософії, соціології, методології, а не до художньої літератури.
Проза Лема - це філософія, викладена читачеві в художніх образах, де він брав під сумнів все, аж до найпростіших істин.
Головний «ворог» на його думку - розумова лінь, небажання вдумуватися в суть речей і в закони, що керують всесвітом.
Твори Лема - високоосвіченої людини, що прекрасно розбиралась в астрономії та біології, кібернетиці та фізиці - рясніють інтелектуальним гумором і грою слів.
Його книги перекладені на 41 мову, їх тираж становить близько 30 млн. примірників.
Помер Станіслав Лем 27 березня 2006 року в Кракові. Письменник не хотів безсмертя і безпосередньо говорив про це, але дуже дбайливо ставився до часу.
«Для мене немає нічого дорожчого за час», - говорив він.
Пам'ятаймо про головного ворога - розумову лінь.
Видавництво Навчальна книга - Богдан видало серію під назвою "Пятикнижжя Лемове" в якому є всі роботи С. Лема. Дуже гарна серія, оформлено чудово та якісно!
Інформація - це те, що приховується.
Все інше - реклама.
Коментарі
Цитата:
"Головний «ворог» на його думку - розумова лінь, небажання вдумуватися в суть речей і в закони, що керують всесвітом."
Вірю в те, що розумію.
З дитинства Станіслав Лем став моїм улюбленим письменником!
Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!
Наскільки обґрунтованим є украінське походження Станіслава Лема? Чи вважав він сам себе українцем?
Йдеться про українське походження в територіальному сенсі. Він поляк з України.
Освячуйся! Озброюйся! Плодися!
Батьки письменника — Самуїл Лем (1879—1954; був військовим лікарем австро-угорської армії і Сабіна Лем (із дому Волнер, 1892—1979) — вважалися поляками єврейського походження. Вони взяли шлюб у синагозі і брали участь в житті єврейської спільноти Львова. Самуїл разом зі своїм братом Фредериком належав до товариства підтримки єврейської молоді в отриманні вищої освіти (так званого «Товариства риґоризантів у Львові»).
Станіслав Лем народився у Львові 12 вересня 1921 року.
Підстав говорити про його українське походження, на мій погляд, нема.
Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!
Видавництво Навчальна книга - Богдан видало серію під назвою "Пятикнижжя Лемове" в якому є всі роботи С. Лема. Дуже гарна серія, оформлено чудово та якісно!
Інформація - це те, що приховується.
Все інше - реклама.
Чудова новина! Нарешті пішли українські переклади якісної фантастики.
Все, що робиться з власної волі, – добро!