Зображення користувача Леонід Українець.
Леонід Українець
  • Відвідувань: 12
  • Переглядів: 13

Пітагор

Піфагор (або Пітагор) — видатний мислитель, релігійний та політичний діяч, котрий жив у шостому столітті до ери Хрестової.

Геродот називав його «найбільшим еллінським мудрецем». Основними джерелами про життя і вчення Піфагора є праці Ямвлиха, Порфирія, Діогена Лаертського.

Життєпис

Видатний мислитель жив в одну епоху з Лао-Цзи, Ґаута́мою та Анахарсісом. Це був час високого розвитку культури етрусків, військової могутності сколотів. Про Піфагора збереглось мало відомостей, оскільки певний час його вчення перебувало під забороною і суворо переслідувалось демократичною владою гелленських міст-держав. Навіть ті відомості, котрі дійшли до наших днів, є суперечливими. Тому він досі є людиною-загадкою, людиною-легендою.

Піфагор народився в місті Сідон (нині місто Сайда, Ливан)[1]. Дитинство і юність пройшли на острові Самос, що в Егейському морі поблизу Малої Азії. Його батько Мнесарх був багатим ювеліром (за іншими відомостями — бідним каменерізом), що походив з племені тірренців. У Піфагора були рідні брати: Тіррен і Евіост [2]. Ще з дитинства майбутній мислитель відзначався красою, розумом та справедливістю. Після смерті батька переїхав до Мілета, де навчався у Фалеса, Ферекіда, Анаксимандра. У двадцятирічному віці вирушив до Єгипту. Хоча Піфагор мав рекомендаційного листа до фараона, жерці Мемфісу зустріли його з недовірою, адже для них він був чужинцем. 22 роки перебував Піфагор в Єгипті. Ще 12 років провів у Вавилоні. Після вавилонського полону повернувся на Самос, де зустрівся зі своєю матір'ю Парфенісою та вчителем Гермодамом. Також відвідав храм Аполона в Дельфах, де поділився своїми знаннями з піфією на ім'я Феоклея. Після мандрів оселився в місті Кротон на Апенінському півострові. Приблизно у 60-річному віці Піфагор одружився з красунею Теано. У них народилося троє дітей: Арімнест (майбутній вчитель Демокріта [3]), Телаугес (майбутній вчитель Емпедокла [4]) і донька Дамо. Навколо мислителя згуртувалися однодумці, утворивши своєрідний клуб, який через деякий час здобув політичну владу в Кротоні. Так звану Раду Трьохсот обирали на виборах і фактично входили до неї піфагорійці. Це був науково-політичний інститут, "влада брахманів". Завдяки впливу Піфагора внесено певні зміни в дорійську конституцію, що панувала в Кротоні. Подібні клуби згодом виникли і в інших містах Південної Італії та Етрурії. Після демократичної революції в Кротоні піфагорейці втратили свою владу і подались у вигнання. Відомості про смерть видатного мислителя так само суперечливі, як і про його народження. Імовірно він загинув під час заворушень.

Вчення

Піфагор був переконаним вегетаріанцем: "утримуйся від харчування плоттю: це непритаманне природі твоїй і заважатиме при очищенні твоєму!"[5]). Вважав, що душа є безсмертною і здійснює послідовність втілень для поступового вдосконалення. Пам'ятав свої минулі втілення. Зокрема стверджував, що в одному з минулих втілень був героєм Троянської війни Ефорбом [6], а також Ефолідом, Гермотімом, Пірром. Таке уявлення про душу близьке до уявлень послідовників легендарного Орфея [7]. Філософ був добрим знавцем людської зовнішності і міг читати по ній глибину душі. Завдяки таким спостереженням Піфагор складав враження про майбутніх учнів. Свої філософські погляди Піфагор сформулював в книзі "Священне Слово", хоча є версія, що вона є компіляцією висловлювань Піфагора, зробленою його учнями. Однією із особливостей вчення Піфагора була система підпорядкованих цінностей: 1) прекрасне, 2) корисне, 3) приємне. Тобто з приємного є прийнятним тільки те, що є і корисним, і прекрасним. А з корисного тільки те, що є прекрасним. В основі піфагорійської етики лежало вчення про належне: перемогу над пристрастями, підкорення молодших старшим, культ дружби і товариськості. Так само, як пізніше Платон, Піфагор критикував Гомера та Гесіода за спотворення уявлення про богів. Піфагорійці мали звичай прокидатись до сходу Сонця і виконувати розумові вправи. Дуже поширеною є байка про те, що коли Піфагор вивчив теорему про співвідношення між сторонами прямокутного трикутника, то приніс в жертву биків. Але це суперечить тому, що пише Порфирій, посилаючись на Евдокса: "Про чистоту свою він так піклувався, що уникав убивста та убивць, не тільки утримувався від тваринної їжі, але обходив стороною кухарів та мисливців."[8] За іншою версією, жертовний бик був зроблений з тіста.

Вчення Піфагора мало суттєвий вплив на Платона, котрий за високу ціну придбав один з його рукописів. Едуард Шюре називає Піфагора і Платона великими посвяченими. Також піфагорійське вчення знайшло відображення в золотих віршах Лісія, коментарях Гераклеса, уривках Філолая, Архіта та працях інших мислителів.

І тільки Геракліт Піфагора критикував.

Праці

«Про природу»

«Про виховання»

«Про державу»

«Про світ»

«Про душу»

Цитати

Пам’ятай правило причин і наслідків у долі твоїй.[9]

У житті своєму дотримуйся — скільки зможеш — порядку.[10]

Не ганяйся за щастям: воно завжди знаходиться у тобі самому[11]

Відходячи, не оглядайся.[12]

Пияцтво є вправляння в божевіллі.

Початок є половина всього.[13]

Піфагор в літературі

Образ Піфагора знайшов відображення в повісті Олеся Бердника "Покривало Ізіди". Також Піфагор згадується в Пісні про побиття іудейської Хазарії Святославом Хоробрим Славомисла (12-13 століття Ери Хрестової).

Линки

Золоті вірші Піфагора

Е. Шюре. Великі посвячені. Книга шоста. Піфагор. (моск.)

Піфагор (Стенфордська енциклопедія філософії (англ.))



 

Наші інтереси: 

Вивчаємо філософію.

В тему: 
Пітагор
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Щасливі приязні, бо вони успадкують Землю

Чеснота приязності та ельфійський реактор – другий крок до вічного життя та опанування планети Земля

Євангельська концепція палінгенетичного реактора об’єднує надлюдську самореалізацію, соціальну взаємодію та трансформацію людства. Щасливі скромні та приязні, бо вони опанують Землю.

Останні записи

Кращий коментар

Зображення користувача Арсен Дубовик.
0
Ще не підтримано

Дякую за корисну інформацію.
Цитата: "Книга шоста. Піфагор. (моск.)".
!Таки приживається практика виправлення імен! Радіємо!

"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)

Коментарі

Зображення користувача Оксана Лутчин.
0
Ще не підтримано

Із задоволеням прочитала історію життя Піфагора.
Зауваги:
“відомості, котрі дійшли до наших днів, є суперечливими. Тому Піфагор досі залишається людиною-загадкою, людиною-легендою”. - відомості, що дійшли до нас, суперечливі. Тому Піфагор досі є людиною-загадкою, ...”
“за іншими відомостями бідним каменерізом” - за іншими відомостями, бідним каменерізом.
“У віці 20 років” - У 20-річному віці...
“22 роки знадобилось Піфагору, щоб стати посвяченим в таємниці єгипетських жерців”. -Щоб бути посвяченим в таємниці єгипетських жерців, Піфагор витратив 22 роки.
“Після мандрів, оселився” - зайва кома.
“Приблизно у віці 60 років Піфагор” - Приблизно у 60-річному віці Піфагор...
“Так звана Рада Трьохсот формально обиралась на виборах, але фактично складалась з піфагорейців”. - Так звану Раду Трьохсот обирали на виборах і фактично входили до неї піфагорейці.
“Були внесені певні зміни в дорійську конституцію...” - Внесено певні зміни в дорійську...
(утримуйся від харчування плоттю: це непритаманне природі твоїй і заважатиме при очищенні твоєму!) - якщо це цитата, то треба лапки.
“і проходять” - душа ? і проходить...
“Такі уявлення про душу близькі до уявлень послідовників” - Таке уявлення про душу...
“міг читати по ній до глибини душі” - міг читати по ній глибину душі...
“За іншою версією жертовний бик...” - За іншою версією, жертовний бик...
“котрий за високою ціною придбав один з його рукописів” - котрий за високу ціну...
Дякую!

Творімо разом мову Сенсар!

Зображення користувача Михайло Харачко.
0
Ще не підтримано

Дякую! Було надзвичайно цікаво. Хотів проголосувати за Вашу публікацію, але щось не грає, Ви зареєстровані в Галі?

Сидить Мамай, в кобзу грає, що замислить - то все має.

Зображення користувача Арсен Дубовик.
0
Ще не підтримано

Дякую за корисну інформацію.
Цитата: "Книга шоста. Піфагор. (моск.)".
!Таки приживається практика виправлення імен! Радіємо!

"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)

Зображення користувача ДЗен ДЗелень.
0
Ще не підтримано

Стосовно виправлення імен є ще думка, що правильно має бути Пітагор, але з цього питання потрібна консультація знавця гелленської мови.

Хай буде Ща з Тя! І з Мя :)