Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
  • Відвідувань: 5
  • Переглядів: 5

Щонайменше 206 українських військових загинули в російському полоні – The Associated Press

Категорія:

За словами представників правозахисних організацій, ООН, українського уряду, а також українського судмедексперта, який провів десятки розтинів померлих українських полонених, жорстоке поводження в російських в'язницях, ймовірно, призвело до багатьох з цих смертей, що є додатковим доказом того, що Росія систематично знущається з полонених українців.

Українські посадовці кажуть, що часта репатріація понівечених і розкладених тіл вказує на намагання Росії приховати ймовірні катування, голод і погане медичне обслуговування в десятках в'язниць і центрів утримання під вартою по всій Росії та окупованій Україні, пише The Associated Press.

Україна планує висунути звинувачення у воєнних злочинах проти Росії в Міжнародному кримінальному суді за жорстоке поводження з полоненими солдатами, спираючись на свідчення колишніх військовополонених і докази, зібрані під час розтинів тіл репатрійованих.

Російська влада не відповіла на запити про коментарі. Раніше вони вже звинувачували Україну в жорстокому поводженні з російськими військовополоненими – звинувачення, які частково підтримала ООН, хоча й заявила, що порушення з боку України набагато менш поширені та серйозні, ніж ті, в яких звинувачують Росію.
 
Жорстоке поводження з військовополоненими є систематичними

Звіт ООН за 2024 рік показав, що 95% звільнених українських військовополонених зазнали систематичних катувань і жорстокого поводження. Полонені розповідали про побиття, ураження електричним струмом, удушення, сексуальне насильство, тривале перебування у стресових станах, імітацію розстрілу та позбавлення сну.

Раніше цього року Amnesty International задокументувала широкомасштабні катування українських військовополонених в Росії. У своїй доповіді вона особливо критично оцінила приховування Росією інформації про місцеперебування та стан військовополонених, зазначивши, що Росія відмовляється надавати правозахисним групам і медичним працівникам доступ до своїх в'язниць, залишаючи сім'ї в невіданні про своїх близьких місяцями або роками.

На вихідних відбувся великий обмін полоненими між Росією та Україною. За даними українського уряду, з понад 5 000 військовополонених, яких Росія повернула Україні, щонайменше 206 загинули в полоні, у тому числі понад 50 – під час вибуху в казармі підконтрольної Росії в'язниці (йдеться про ракетний удар по в'язниці в Оленівці 29 липня 2022 р, – прим. моя, О.К.).  Ще 245 українських військовополонених були вбиті російськими солдатами на полі бою.

Очікується, що кількість загиблих військовополонених зростатиме по мірі повернення та ідентифікації тіл, але судово-медичні експерти стикаються зі значними труднощами у визначенні причин смерті. У деяких випадках відсутні внутрішні органи. В інших випадках здається, що синці або травми були приховані або видалені.

Патологоанатом Інна Падей з початку війни оглянула десятки репатрійованих тіл військовополонених, які доставляють у рефрижераторах і запаковують у чорні поліетиленові пакети. Тіло одного колишнього військовополоненого, яке Падей нещодавно оглянула, мало перелом розміром з мигдаль на правій стороні черепа, що свідчить про те, що солдата вдарили тупим предметом, каже вона.

"Ці травми не завжди можуть бути безпосередньою причиною смерті, – каже Падей, – але вони чітко вказують на застосування сили та тортур до військовослужбовців".

Агентство Associated Press опитало родичів 21 українського військовополоненого, які померли в полоні. Розтини, проведені в Україні, показали, що п'ятеро з цих військовополонених померли від серцевої недостатності, в тому числі солдати, яким було 22, 39 і 43 роки. Ще четверо померли від туберкульозу або пневмонії, а троє – від інфекції, асфіксії та удару тупим предметом по голові.

Падей сказала, що такі випадки, як ці та інші, які вона бачила, є тривожним сигналом, який вказує на те, що фізичне насильство і невилікувані травми й хвороби, ймовірно, призвели до смерті багатьох солдатів.

"За нормальних або гуманних умов вони не були б смертельними", – сказала Падей.

Історія одного солдата

Український солдат Сергій Григор'єв у 2022 році потрапив у полон, його сім'я чіплялася за віру в те, що з ним зрештою все буде добре. Зрештою, міжнародне право зобов'язує Росію захищати військовополонених. Однак, коли Григор'єв нарешті повернувся додому, він лежав у трупному мішку. У російському свідоцтві про смерть було зазначено, що 59-річний чоловік помер від інсульту. Але український розтин і колишній військовополонений, який утримувався разом з ним, розповідають іншу історію про те, як він помер – від насильства і медичної недбалості з боку його викрадачів.

Олексій Гончаров жив у тому ж тюремному бараку, що й Григор'єв, починаючи з осені 2022 року. Протягом декількох місяців він був свідком регулярного побиття Григор'єва у виправній колонії Каменськ-Шахтинського на південному заході Росії. З часом у Григор'єва почали з'являтися ознаки фізичного ослаблення: запаморочення, втома і, врешті-решт, нездатність ходити без сторонньої допомоги.

Але замість того, щоб відправити його до лікарні, Григор'єва перевели до крихітної камери, ізольованої від інших ув'язнених. Приблизно через місяць, 20 травня 2023 року, Григор'єв помер у цій камері. Розтин, проведений в Україні, показав, що він стік кров'ю після тупої травми живота, яка також пошкодила селезінку.

Наші інтереси: 

Світ має нарешті знати, ЩО таке Росія, якої жорстокості зазнають українські полонені. Вимагати від агресора звільнення усіх українських військовополонених та цивільних із російських в'язниць! Це має бути головною умовою, яку мають вимагати від держави-агресора РФ усі так звані правозахисні організації та ООН.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Радіймо, друзі! Продовжуємо тему ельфізму.

Від гомо сімплекс до гомо триплекс: невідомі стадії людського розвитку – подкаст на Радіо Гартленд

Готові дізнатися, чому ваше життя – це як метаморфоз гусениці, але з купою екзистенційних криз і без кокона? У новому подкасті ми розбираємо сім стадій розвитку людини – від крихітного плоду до...

Останні записи