У своєму розлогому виступі А.Дуда, як головуючий, аргументовано переконував, що «міжнародне право є найліпшим інструментом цивілізованих народів для забезпечення тривалого миру». Водночас, він підтримав ідею направлення миротворчих сил під егідою ООН в Україну:
«Така місія не повинна бути обмежена лише охороною працівників ОБСЄ, але мусить зайняти цілий терен конфлікту, включно з українсько-російським кордоном».
Навіть розуміючи, що на будь-які рішення Ради Безпеки Росія, якщо їй це не до вподоби, може накласти вето, чітка позиція сусідньої держави є показовою та корисною для нас.
Можна навести й інші приклади, що вказують на потенціювання української позиції: настирлива протидія Польщі будівництву «Північного потоку-2», мовчазна згода на створення єдиної Помісноі Церкви в Україні, активізований опір Росії в інформаційних битвах тощо.
Показовими є справедливі реакції польських ЗМІ на кожен випадок брутальності чи злочинів проти украінських заробітчан. Усе це є обнадійливими сигналами на відновлення довірливих двосторонніх стосунків як урядовців, так і громадян та їх органів місцевого самоврядування.
Проте є один прикрий факт – «розлите молоко» політичними малюками, які, перебуваючи при владі, граються шовіністичними настроями у Польщі. Проявом цього, звичайно, є горезвісний Закон про інститут національної пам'яті. Він уже нашкодив не стільки Україні, як самій Речі Посполитій.
Свідченням цього може бути хоча б теперішнє перебування А.Дуди в США. Як пише "Газета виборча" від 17.05.2018: «Трамп після ентузіазного прийняття у Варшаві у липні минулого року повинен був у відповідь запросити польського Президента на т.зв. State dinner. Саме так він вгонорував недавно Президента Франції Е.Макрона. Але запрошення для А.Дуди не було. Це вказує на місце, в якому опинилася Польща...»
Під час виборчої кампанії у 2015 році А.Дуда декларував, що Польща постане з колін, вирветься з обмежень поляків у європейській політиці й відновить міжнародну позицію. Тоді ж виникла ідея 3-х морів (Trojmorza), блоку держав Центральної Європи, який – звісно ж під польським началом – мав би відігравати глобальну роль.
2 місяці тому "Газета виборча", як і портал Onet, переконували, що А.Дуда не буде запрошений до Білого Дому, доки не змінить новели Закону про ІНП (відомий в Україні як антибандерівський) через спротив Ізраїлю та США. Канцелярія Президента Польщі заперечувала. І результат – Д.Трамп зустрічався і з Президентом Румунії минулого року, з Президентами трьох прибалтійських країн минулого місяця, а усі ж вони мали б увійти у віртуальну структуру Міжмор'я. Навіть керівники країн, не запрошених до "спілки 3-х морів", як Україна та навіть Узбекистан, – і ті мали честь гостювати у Білому Домі.
"Newsweek" наводить слова колишнього Посла РП у Канаді M.Basacki про те, що А.Дуда є рекордсменом – ще жоден польський Президент не очікував так довго на візит до Капітолію. Запрошення на розмови з ним прийняли лише мери міст Джерсі Сіті й Чикаго та губернатор штату Іллінойс. І знову дипломат стверджує, що якщо правляча партія PiS не змінить приписи Закону про ІНП, польські політики найвищого рангу не мають шансів на зустрічі зі своїми відповідними американськими колегами.
Не краще і на європейському фронті. Керівник Унійної дипломатії Ф.Могеріні запропонувала ротацію 43-х дипломатів ЄС, із 139-и розсіяних по усьому світі та міжнародних організаціях. Однак, серед новопризначених тепер не буде жодного поляка.
Як пише A.Mazurczyk в тижневику "Polityka", «це – поразка і ознака браку довіри». Не випадково група польських дипломатів ініціює скликання Конференції Послів РП, яка б аналізувала закордонну політику нинішнього Уряду і передбачала загрози.
А з чого усе почалося? З лозунгу про "безгрішність Польщі" та антибандерівського законодавства. Можливо варто витерти "розлите молоко" і не маратись об нього?
Спільні наші дії, а не історичні взаємні образи, принесуть значно кращі здобутки.
Автор: Сергій Шевчук
Тільки спільні дії приносять позитивний результат.
Нам теж не заважає трохи вгомонити бандерівську пропаганду, пам'ятаючи (і нагадуючи українцям), що ОУН була заснована Коновальцем, а його найближчим другом і соратником був Андрій Мельник!
Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!
Коментарі
Нам теж не заважає трохи вгомонити бандерівську пропаганду, пам'ятаючи (і нагадуючи українцям), що ОУН була заснована Коновальцем, а його найближчим другом і соратником був Андрій Мельник!
Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!