ГЕСС (Hess) Рудольф Вернер Ріхард (26.04. 1894, Олександрія, Єгипет – 17.8.1987, тюрма Шпандау, Берлін), партійний і державний діяч, райхсляйтер (1933), обергруппенфюрер СС (1.7.1933), обергруппенфюрер СА.
До колишніх фронтовиків усього світу
Промова яку виголосив Рудольф Гесс на конференції парторганізацій Східної Пруссії 8 липня 1934 року. Промова транслювалася з Кенігсберга німецьким радіо на весь світ. Ця промова була зрозуміла як заклик до порозуміння колишніх фронтовиків всіх країн. Вона мала дуже широкий відгук у світі і її вплив позначився і в наступні роки.
Через кілька тижнів настане двадцята річниця того дня, коли німецькі солдати почали велику героїчну битву. Це сталося тут, у Східній Пруссії, де великий солдат Гінденбург врятував вашу землю – той самий солдат, який сьогодні, як Райхс-президент, є гарантом миру.
Східна Пруссія – це область, яка з усіх німецьких земель найважче постраждала під час війни. Східна Пруссія пізнала війну в усій своїй жорстокої дійсності. Зруйновані населені пункти довго залишалися тут свідченням російського вторгнення. Багато з вас, моїх партійних товаришів зі Східної Пруссії, пізнали долю біженців, які сумними потоками покидали Батьківщину, рятуючись від казаків.
Саме тому, що ви пізнали війну на своїй власній землі, я хочу зі Східної Пруссії звернутися зі словами, які давно накопичувалися в мені, до Німеччини, але перш за все – до решти світу.
Наш народ щасливий тим, що їм сьогодні керують, головним чином, колишні фронтовики, які перенесли доблесті фронтового життя в сферу управління державою, які будують свій новий Райх на основі фронтового духу, бо з фронтового духу виник націонал-соціалізм.
На фронті, перед обличчям смерті, що загрожувала всім, зникали такі поняття, як станове чванство і класова свідомість. На фронті, в загальній радості і спільній скорботі, виникло небувале почуття товариськості між одноплемінниками. На фронті у всіх перед очима постала на величезний зріст спільність долі, що піднеслася над долею кожної людини окремо.
Але, крім того, у фронтовиків, при всій запеклості боротьби, виникло відчуття якогось внутрішнього зв'язку з фронтовиками по ту сторону нічийної землі, які відчували ті самі муки, валялися в такому же бруді і яким загрожувала така ж смерть.
І це почуття внутрішнього зв'язку збереглося до цих пір. Коли зустрічаються колишні фронтовики, вчорашні противники, вони віддаються однаковим спогадами і у них виникають однакові думки. Тема їхніх розмов – Світова війна, а за цими розмовами стоїть надія на мир. Тому колишні фронтовики покликані наводити мости взаєморозуміння між народами, якщо політикам це не вдається.
Не випадково Німеччина і Італія, якими керують колишні фронтовики, найбільше дбають про збереження миру в усьому світі. І не випадково при зустрічі колишніх фронтовиків, Гітлера і Муссоліні, їх відносини швидко переросли в сердечну особисту дружбу. З нашими польськими сусідами ми уклали договір, який служитиме справі миру. І в Польщі політикою керує солдат – маршал Пілсудський.
І у Франції старання Гітлера порозумітися із західними сусідами викликали найсильніший резонанс серед французьких фронтовиків.
Ми, фронтовики, не хочемо, щоб нездатна дипломатія знову привела нас до катастрофи, тяготи якої знову доведеться нести фронтовикам. Ми, солдати, які воювали на різних сторонах, відчуваємо себе вільними від відповідальності за останню війну. Ми хочемо боротися разом, щоб запобігти новій катастрофі. Ми знищували один одного на війні, а сьогодні ми хочемо разом брати участь в мирному будівництві.
Зараз саме час для остаточного досягнення справжнього взаєморозуміння, заснованого на взаємній повазі – бо тільки за цієї умови воно може бути тривалим – тій повазі, якою відрізняються колишні фронтовики.
Великі держави накопичили небувалу кількість військового спорядження. Але це спорядження застаріває, а народи, що не заспокоїлися з часів Світової війни і які ставляться один до одного з крайньою недовірою, являють собою небезпечний горючий матеріал.
Найменшого приводу, на кшталт злощасного пострілу в Сараєво в 1914 році (стріляв, може бути, безумець), може виявитися досить, щоб, всупереч волі народів, були кинуті один проти одного мільйонні армії. Цього може виявитися досить, щоб переорати землю снарядами всіх калібрів і радіусів дії, щоб знищити з повітря міста і села в морі полум'я, задушити газами все живе. Той, хто брав участь у Світовій війні, має уявлення про те, що означала б сучасна війна з її вдосконаленою зброєю.
І я звертаюся до фронтових товаришів часів Світової війни, на якій би стороні вони не воювали: будьте чесними! Так, ми відчували колись горде відчуття, що ми – справжні чоловіки, солдати, відірвані від повсякденних турбот минулого життя. Ми навіть відчували іноді радість від буття, різко протилежного тій зніженості, яку несе з собою сучасна культура і суперкультура. Ми відчували себе цінними людьми в порівнянні з тими, хто далеко від фронту й гадки не мав про те, що таке фронтова доля. Ми відчували себе захисниками життя нашої нації, носіями її майбутнього.
Ми не раз насолоджувалися радісними і веселими годинами, ми намагалися жити гідним життям кожну відпущену нам хвилину. Ніхто з нас не хотів би забути про час, проведений на фронті. Але будемо чесними! Ми відчували страх перед смертю, ми бачили смерть в більш страшному і зосередженому вигляді, ніж будь-хто до нас. Ми сиділи навпочіпки в бліндажах і, скорчившись, очікували, коли нас рознесе на шматки. Ми в страху затримували дихання, коли наше досвідчене вухо чуло, як до нас з шипінням наближалася граната, коли на нас сипалися міни. І серце готове було вистрибнути з грудей, коли ми марно шукали укриття від шмагаючих кулеметних черг. Ми думали, що задихнемося в наших масках серед хмар газу. Ми шкутильгали по заповненим водою окопах, ми мерзли ночами в грязі воронок від гранат. Ми пережили дні і тижні жахів Великої війни. Ми мерзли і голодували і часто були близькі до розпачу. У наших вухах звучали крики важко поранених, ми бачили, як корчаться отруєні газом. Ми зустрічали осліплих, що йшли на дотик, ми чули хрип вмираючих. Посеред гори трупів наших товаришів ми втрачали останню надію на життя. Ми бачили злидні біженців, ми бачили вдів і сиріт, калік, хворих дітей і голодуючих жінок. Будемо чесними! Хіба кожен з нас не ставив собі питання – для чого все це? Чи має так бути? Чи можна в майбутньому позбавити людство від цього?!
Але ми трималися! Ми трималися, як люди обов’язку, дисципліни і вірності, як чоловіки, що зневажають боягузтво. Але сьогодні я згадую тодішні питання і звертаюся з ними, як із звинуваченням, до світу, як фронтовик до фронтовиків, як керівник народу до керівників інших народів – чи має так бути? Чи можемо ми разом, при наявності доброї волі, позбавити від цього людство?
Хто-небудь може запитати: чому ти підняв голос тільки сьогодні? Чому ти мовчав в минулі роки?
Я відповім: тому, що тоді в Німеччині мій голос змішався б з голосами зрадників власного народу, з голосами тих, хто колись завдав німецьким фронтовикам удар в спину, з голосами тих, хто паплюжив фронтовиків і вихваляв шкурників, з голосами тих, на чиїй совісті підписання Версальського договору з німецької сторони. Я не хотів бути в цій компанії.
Сьогодні я можу говорити, тому що людина з мого народу відновила честь цього народу перед усім світом. Сьогодні я можу говорити, тому що ця людина змусила замовкнути зрадників цього народу. Сьогодні я можу говорити, тому що світ знає, що націонал-соціалістичний боєць – не боягуз. Сьогодні я можу говорити, бо Вождь мого народу сам простягнув світу руку заради миру. Сьогодні я можу говорити, тому що наймужніший з нас, Адольф Гітлер, захищає мене від того, щоб мене неправильно зрозуміли і поставили на одну дошку з боягузами.
Сьогодні я можу говорити, тому що я тим самим підтримую людину, який намагається зберегти мир в останню мить перед катастрофою. Сьогодні я піднімаю свій голос тому, що одночасно хотів би застерегти світ, щоб він не плутав нинішню Німеччину, Німеччину миру, з минулого Німеччиною, Німеччиною пацифізму.
Світу слід знати: якщо у нас, фронтовиків, тисячократно проходять перед очима спогади про жахи війни; якщо молоде повоєнне покоління настільки ж мало хоче війни, як і ми, старші, – це не означає, що відкритий шлях для військової прогулянки в нашу країну. Подібно до того, як французький народ під час Великої війни всіма силами захищав кожну п'ядь своєї землі і в будь-який момент готовий захищати її знову, так само будемо робити сьогодні і ми, німці. Француз-фронтовик краще за інших зрозуміє нас, коли ми попереджаємо тих, хто все ще грає з думкою про війну – яку, зрозуміло, будуть вести на фронті не її палії, а інші: спробуйте напасти на нас! Спробуйте вторгнутися в нову Німеччину! Тоді весь світ дізнається дух нової Німеччини! Вона буде боротися за свою свободу, як ще не бився ні один народ.
Французький народ знає, як захищати свою землю. Захоплення кожного лісочка, кожного пагорба, кожного хутора коштувало крові. Старі і молоді впивалися нігтями в землю Батьківщини. Вони захищалися з фанатизмом! І якщо навіть противник переможе завдяки перевазі сучасної зброї, шлях через Райх буде коштувати ворогам, що вторгнулися, жахливих жертв, тому що ще ніколи жоден народ не був настільки сповнений свідомістю свого права і обов'язку боротися до останнього проти агресії, як сьогодні наш народ.
Але ми не віримо в те, що отруйники джерел міжнародних відносин хочуть нас переконати, що є хоч один народ, який хотів би порушити мир Німеччини і тим самим і Європи, якщо не всього світу. Ми не віримо, що цього хоче французький народ, тому що ми знаємо, що і він жадає миру. Ми, фронтовики, пам'ятаємо, що населення Франції за лінією фронту завжди сприймало війну як нещастя для себе і для всього народу.
З щирою симпатією сприймають в Німеччині – особливо фронтовики – голоси організацій французьких фронтовиків, які вимагають чесного взаєморозуміння з Німеччиною. Ця вимога, безсумнівно, відбувається зі знання справжнього обличчя війни, так само як з поваги, яку французькі фронтовики в силу солдатських почуттів живлять до подвигів німецьких фронтовиків.
Французькі солдати знають, як відважно німці чотири з половиною роки билися проти переважаючих сил. В рівній мірі німецькі фронтовики ніколи не ставили під сумнів хоробрість французьких фронтовиків. Ця хоробрість знаходить своє вираження в тому факті, що французька армія з усіх союзних армій пролила найбільше крові.
Фронтовики хочуть миру!
Народи хочуть миру!
Німецький уряд хоче миру!
І якщо нам час від часу ріжуть слух слова видних представників французького уряду, що мало відповідають духу взаєморозуміння, ми не втрачаємо надії, що, незважаючи ні на що, і уряд Франції хоче миру. Якщо французький народ безсумнівно бажає миру, то ми переконані, що і уряд Франції не хоче війни з Німеччиною.
І якщо авторитетні французькі представники не говорять мовою французького народу і його фронтовиків, то їх мову не слід розцінювати як вираження точки зору Франції. Один француз сказав мені: «Поспівчувайте нам! У нас ще править парламентаризм». Він хотів цим сказати, що державні діячі часто змушені говорити в своїх промовах не те, що думають, а те, що хоче чути парламентська більшість. А ця більшість, як ми знаємо, висловлює не думку народу, а, навпаки, представляє інтереси сил, що часто знаходяться поза народу. Історія швидше увінчає лаврами тих людей, які в такі важкі часи прагнуть досягти взаєморозуміння народів і тим самим рятують культуру, ніж тих, хто думає, ніби за допомогою політичних і військових агресивних дій можна досягти перемоги, навіть якщо вони дійсно досягнуть перемоги.
Самі народи, яким вони забезпечать мир, подякують їх за це, так як безробіття і соціальна злидні викликаються, в першу чергу, занадто малим об'ємом товарообміну між державами, якому завжди перешкоджає відсутність взаємної довіри. Безсумнівно, що з взаєморозуміння між Німеччиною і Францією отримають вигоду не тільки ці держави в цілому, а й кожен німець і кожен француз. Конкретно це означає, що кожному з них будуть на довгий час забезпечені підвищений дохід або підвищена зарплата.
Наскільки мало війна і продовження війни іншими засобами, під ім'ям «миру», йде на користь культурі і добробуту народів, настільки великі вигоди для всіх приносить справжній мир.
Справжній мир і справжня довіра між народами дадуть можливість скоротити озброєння, які сьогодні пожирають велику частину доходу народів і кожної людини окремо. Адольф Гітлер постійно підкреслює, що Німеччина хоче тільки рівноправності у всіх областях, включаючи область озброєння. Після досягнення взаєморозуміння в цьому питанні між Німеччиною і її сусідами Німеччина може задовольнятися мінімумом озброєння, необхідного для забезпечення її безпеки та миру. Беззахисна країна представляє собою небезпеку для миру. Її беззахисність занадто легко спонукає іноземні армії до безпечних «прогулянок». Беззбройність одного народу посеред добре озброєних народів може спокусити честолюбних людей на завоювання дешевих лаврів або спокусити уряд відвернути увагу свого народу від внутрішніх проблем за допомогою зовнішньої військової авантюри.
Саме старі солдати з нашого середовища, мої товариші по партії, можуть, як колишні солдати, засвідчити, що старі фронтовики, до яких я з гордістю зараховую себе, хочуть миру по глибокому переконанню.
Світ знає, що фронтовик Адольф Гітлер з дивовижною відвертістю викладає свої справжні думки. Фронтовики в уряді Німеччини чесно хочуть миру і взаєморозуміння. Я закликаю колишніх фронтовиків в інших державах, а також людей доброї волі в урядах цих країн підтримати нас в прагненні до цієї мети.
Я звертаюся з цим закликом зі священної землі Східної Пруссії до колишніх фронтовиків усього світу. Тут, на цій прикордонній німецькій землі, колись почалася велика Світова війна, яка спричинила за собою жахливі жертви, від яких войовничі країни і сьогодні ще не оговталися. Бути може, поле історичних битв, з якого я зараз говорю, зробить більш ефективним цей серйозний заклик до миру. На східному кордоні Німеччини розумні пакти гарантують мир жителям сусідніх держав. Ми сподіваємося на те, що і уряду народів у інших кордонів нашого Райху побачать скоро, що більшу безпеку їх народам забезпечать мирні договори, а не накопичення озброєнь. На згадку про наших солдатів, багато з яких впали в боротьбі за Східну Пруссію, воля до миру в Німеччині завжди буде сильною.
Старі фронтові солдати і молоді борці за вільний, гордий і миролюбний Райх вітають фронтовика і Вождя Адольфа Гітлера!
Пряма і точна цитата з Гіперборійської інструкції про здобуття керованої молодості є майже в кожній українській родині. Саме з неї починається вчення Ісуса Хреста про перенародження та вічне життя...
Звернення до колишніх фронтовиків усього світу
Світ:
Спецтема:
«Ми, фронтовики, не хочемо, щоб нездатна дипломатія знову привела нас до катастрофи, тяготи якої знову доведеться нести фронтовикам…»
(Рудольф Гесс)
2gess.jpg
До колишніх фронтовиків усього світу
Промова яку виголосив Рудольф Гесс на конференції парторганізацій Східної Пруссії 8 липня 1934 року. Промова транслювалася з Кенігсберга німецьким радіо на весь світ. Ця промова була зрозуміла як заклик до порозуміння колишніх фронтовиків всіх країн. Вона мала дуже широкий відгук у світі і її вплив позначився і в наступні роки.
Через кілька тижнів настане двадцята річниця того дня, коли німецькі солдати почали велику героїчну битву. Це сталося тут, у Східній Пруссії, де великий солдат Гінденбург врятував вашу землю – той самий солдат, який сьогодні, як Райхс-президент, є гарантом миру.
Східна Пруссія – це область, яка з усіх німецьких земель найважче постраждала під час війни. Східна Пруссія пізнала війну в усій своїй жорстокої дійсності. Зруйновані населені пункти довго залишалися тут свідченням російського вторгнення. Багато з вас, моїх партійних товаришів зі Східної Пруссії, пізнали долю біженців, які сумними потоками покидали Батьківщину, рятуючись від казаків.
Саме тому, що ви пізнали війну на своїй власній землі, я хочу зі Східної Пруссії звернутися зі словами, які давно накопичувалися в мені, до Німеччини, але перш за все – до решти світу.
Наш народ щасливий тим, що їм сьогодні керують, головним чином, колишні фронтовики, які перенесли доблесті фронтового життя в сферу управління державою, які будують свій новий Райх на основі фронтового духу, бо з фронтового духу виник націонал-соціалізм.
На фронті, перед обличчям смерті, що загрожувала всім, зникали такі поняття, як станове чванство і класова свідомість. На фронті, в загальній радості і спільній скорботі, виникло небувале почуття товариськості між одноплемінниками. На фронті у всіх перед очима постала на величезний зріст спільність долі, що піднеслася над долею кожної людини окремо.
Але, крім того, у фронтовиків, при всій запеклості боротьби, виникло відчуття якогось внутрішнього зв'язку з фронтовиками по ту сторону нічийної землі, які відчували ті самі муки, валялися в такому же бруді і яким загрожувала така ж смерть.
І це почуття внутрішнього зв'язку збереглося до цих пір. Коли зустрічаються колишні фронтовики, вчорашні противники, вони віддаються однаковим спогадами і у них виникають однакові думки. Тема їхніх розмов – Світова війна, а за цими розмовами стоїть надія на мир. Тому колишні фронтовики покликані наводити мости взаєморозуміння між народами, якщо політикам це не вдається.
Не випадково Німеччина і Італія, якими керують колишні фронтовики, найбільше дбають про збереження миру в усьому світі. І не випадково при зустрічі колишніх фронтовиків, Гітлера і Муссоліні, їх відносини швидко переросли в сердечну особисту дружбу. З нашими польськими сусідами ми уклали договір, який служитиме справі миру. І в Польщі політикою керує солдат – маршал Пілсудський.
І у Франції старання Гітлера порозумітися із західними сусідами викликали найсильніший резонанс серед французьких фронтовиків.
Ми, фронтовики, не хочемо, щоб нездатна дипломатія знову привела нас до катастрофи, тяготи якої знову доведеться нести фронтовикам. Ми, солдати, які воювали на різних сторонах, відчуваємо себе вільними від відповідальності за останню війну. Ми хочемо боротися разом, щоб запобігти новій катастрофі. Ми знищували один одного на війні, а сьогодні ми хочемо разом брати участь в мирному будівництві.
Зараз саме час для остаточного досягнення справжнього взаєморозуміння, заснованого на взаємній повазі – бо тільки за цієї умови воно може бути тривалим – тій повазі, якою відрізняються колишні фронтовики.
Великі держави накопичили небувалу кількість військового спорядження. Але це спорядження застаріває, а народи, що не заспокоїлися з часів Світової війни і які ставляться один до одного з крайньою недовірою, являють собою небезпечний горючий матеріал.
Найменшого приводу, на кшталт злощасного пострілу в Сараєво в 1914 році (стріляв, може бути, безумець), може виявитися досить, щоб, всупереч волі народів, були кинуті один проти одного мільйонні армії. Цього може виявитися досить, щоб переорати землю снарядами всіх калібрів і радіусів дії, щоб знищити з повітря міста і села в морі полум'я, задушити газами все живе. Той, хто брав участь у Світовій війні, має уявлення про те, що означала б сучасна війна з її вдосконаленою зброєю.
І я звертаюся до фронтових товаришів часів Світової війни, на якій би стороні вони не воювали: будьте чесними! Так, ми відчували колись горде відчуття, що ми – справжні чоловіки, солдати, відірвані від повсякденних турбот минулого життя. Ми навіть відчували іноді радість від буття, різко протилежного тій зніженості, яку несе з собою сучасна культура і суперкультура. Ми відчували себе цінними людьми в порівнянні з тими, хто далеко від фронту й гадки не мав про те, що таке фронтова доля. Ми відчували себе захисниками життя нашої нації, носіями її майбутнього.
Ми не раз насолоджувалися радісними і веселими годинами, ми намагалися жити гідним життям кожну відпущену нам хвилину. Ніхто з нас не хотів би забути про час, проведений на фронті. Але будемо чесними! Ми відчували страх перед смертю, ми бачили смерть в більш страшному і зосередженому вигляді, ніж будь-хто до нас. Ми сиділи навпочіпки в бліндажах і, скорчившись, очікували, коли нас рознесе на шматки. Ми в страху затримували дихання, коли наше досвідчене вухо чуло, як до нас з шипінням наближалася граната, коли на нас сипалися міни. І серце готове було вистрибнути з грудей, коли ми марно шукали укриття від шмагаючих кулеметних черг. Ми думали, що задихнемося в наших масках серед хмар газу. Ми шкутильгали по заповненим водою окопах, ми мерзли ночами в грязі воронок від гранат. Ми пережили дні і тижні жахів Великої війни. Ми мерзли і голодували і часто були близькі до розпачу. У наших вухах звучали крики важко поранених, ми бачили, як корчаться отруєні газом. Ми зустрічали осліплих, що йшли на дотик, ми чули хрип вмираючих. Посеред гори трупів наших товаришів ми втрачали останню надію на життя. Ми бачили злидні біженців, ми бачили вдів і сиріт, калік, хворих дітей і голодуючих жінок. Будемо чесними! Хіба кожен з нас не ставив собі питання – для чого все це? Чи має так бути? Чи можна в майбутньому позбавити людство від цього?!
Але ми трималися! Ми трималися, як люди обов’язку, дисципліни і вірності, як чоловіки, що зневажають боягузтво. Але сьогодні я згадую тодішні питання і звертаюся з ними, як із звинуваченням, до світу, як фронтовик до фронтовиків, як керівник народу до керівників інших народів – чи має так бути? Чи можемо ми разом, при наявності доброї волі, позбавити від цього людство?
Хто-небудь може запитати: чому ти підняв голос тільки сьогодні? Чому ти мовчав в минулі роки?
Я відповім: тому, що тоді в Німеччині мій голос змішався б з голосами зрадників власного народу, з голосами тих, хто колись завдав німецьким фронтовикам удар в спину, з голосами тих, хто паплюжив фронтовиків і вихваляв шкурників, з голосами тих, на чиїй совісті підписання Версальського договору з німецької сторони. Я не хотів бути в цій компанії.
Сьогодні я можу говорити, тому що людина з мого народу відновила честь цього народу перед усім світом. Сьогодні я можу говорити, тому що ця людина змусила замовкнути зрадників цього народу. Сьогодні я можу говорити, тому що світ знає, що націонал-соціалістичний боєць – не боягуз. Сьогодні я можу говорити, бо Вождь мого народу сам простягнув світу руку заради миру. Сьогодні я можу говорити, тому що наймужніший з нас, Адольф Гітлер, захищає мене від того, щоб мене неправильно зрозуміли і поставили на одну дошку з боягузами.
Сьогодні я можу говорити, тому що я тим самим підтримую людину, який намагається зберегти мир в останню мить перед катастрофою. Сьогодні я піднімаю свій голос тому, що одночасно хотів би застерегти світ, щоб він не плутав нинішню Німеччину, Німеччину миру, з минулого Німеччиною, Німеччиною пацифізму.
Світу слід знати: якщо у нас, фронтовиків, тисячократно проходять перед очима спогади про жахи війни; якщо молоде повоєнне покоління настільки ж мало хоче війни, як і ми, старші, – це не означає, що відкритий шлях для військової прогулянки в нашу країну. Подібно до того, як французький народ під час Великої війни всіма силами захищав кожну п'ядь своєї землі і в будь-який момент готовий захищати її знову, так само будемо робити сьогодні і ми, німці. Француз-фронтовик краще за інших зрозуміє нас, коли ми попереджаємо тих, хто все ще грає з думкою про війну – яку, зрозуміло, будуть вести на фронті не її палії, а інші: спробуйте напасти на нас! Спробуйте вторгнутися в нову Німеччину! Тоді весь світ дізнається дух нової Німеччини! Вона буде боротися за свою свободу, як ще не бився ні один народ.
Французький народ знає, як захищати свою землю. Захоплення кожного лісочка, кожного пагорба, кожного хутора коштувало крові. Старі і молоді впивалися нігтями в землю Батьківщини. Вони захищалися з фанатизмом! І якщо навіть противник переможе завдяки перевазі сучасної зброї, шлях через Райх буде коштувати ворогам, що вторгнулися, жахливих жертв, тому що ще ніколи жоден народ не був настільки сповнений свідомістю свого права і обов'язку боротися до останнього проти агресії, як сьогодні наш народ.
Але ми не віримо в те, що отруйники джерел міжнародних відносин хочуть нас переконати, що є хоч один народ, який хотів би порушити мир Німеччини і тим самим і Європи, якщо не всього світу. Ми не віримо, що цього хоче французький народ, тому що ми знаємо, що і він жадає миру. Ми, фронтовики, пам'ятаємо, що населення Франції за лінією фронту завжди сприймало війну як нещастя для себе і для всього народу.
З щирою симпатією сприймають в Німеччині – особливо фронтовики – голоси організацій французьких фронтовиків, які вимагають чесного взаєморозуміння з Німеччиною. Ця вимога, безсумнівно, відбувається зі знання справжнього обличчя війни, так само як з поваги, яку французькі фронтовики в силу солдатських почуттів живлять до подвигів німецьких фронтовиків.
Французькі солдати знають, як відважно німці чотири з половиною роки билися проти переважаючих сил. В рівній мірі німецькі фронтовики ніколи не ставили під сумнів хоробрість французьких фронтовиків. Ця хоробрість знаходить своє вираження в тому факті, що французька армія з усіх союзних армій пролила найбільше крові.
Фронтовики хочуть миру!
Народи хочуть миру!
Німецький уряд хоче миру!
І якщо нам час від часу ріжуть слух слова видних представників французького уряду, що мало відповідають духу взаєморозуміння, ми не втрачаємо надії, що, незважаючи ні на що, і уряд Франції хоче миру. Якщо французький народ безсумнівно бажає миру, то ми переконані, що і уряд Франції не хоче війни з Німеччиною.
І якщо авторитетні французькі представники не говорять мовою французького народу і його фронтовиків, то їх мову не слід розцінювати як вираження точки зору Франції. Один француз сказав мені: «Поспівчувайте нам! У нас ще править парламентаризм». Він хотів цим сказати, що державні діячі часто змушені говорити в своїх промовах не те, що думають, а те, що хоче чути парламентська більшість. А ця більшість, як ми знаємо, висловлює не думку народу, а, навпаки, представляє інтереси сил, що часто знаходяться поза народу. Історія швидше увінчає лаврами тих людей, які в такі важкі часи прагнуть досягти взаєморозуміння народів і тим самим рятують культуру, ніж тих, хто думає, ніби за допомогою політичних і військових агресивних дій можна досягти перемоги, навіть якщо вони дійсно досягнуть перемоги.
Самі народи, яким вони забезпечать мир, подякують їх за це, так як безробіття і соціальна злидні викликаються, в першу чергу, занадто малим об'ємом товарообміну між державами, якому завжди перешкоджає відсутність взаємної довіри. Безсумнівно, що з взаєморозуміння між Німеччиною і Францією отримають вигоду не тільки ці держави в цілому, а й кожен німець і кожен француз. Конкретно це означає, що кожному з них будуть на довгий час забезпечені підвищений дохід або підвищена зарплата.
Наскільки мало війна і продовження війни іншими засобами, під ім'ям «миру», йде на користь культурі і добробуту народів, настільки великі вигоди для всіх приносить справжній мир.
Справжній мир і справжня довіра між народами дадуть можливість скоротити озброєння, які сьогодні пожирають велику частину доходу народів і кожної людини окремо. Адольф Гітлер постійно підкреслює, що Німеччина хоче тільки рівноправності у всіх областях, включаючи область озброєння. Після досягнення взаєморозуміння в цьому питанні між Німеччиною і її сусідами Німеччина може задовольнятися мінімумом озброєння, необхідного для забезпечення її безпеки та миру. Беззахисна країна представляє собою небезпеку для миру. Її беззахисність занадто легко спонукає іноземні армії до безпечних «прогулянок». Беззбройність одного народу посеред добре озброєних народів може спокусити честолюбних людей на завоювання дешевих лаврів або спокусити уряд відвернути увагу свого народу від внутрішніх проблем за допомогою зовнішньої військової авантюри.
Саме старі солдати з нашого середовища, мої товариші по партії, можуть, як колишні солдати, засвідчити, що старі фронтовики, до яких я з гордістю зараховую себе, хочуть миру по глибокому переконанню.
Світ знає, що фронтовик Адольф Гітлер з дивовижною відвертістю викладає свої справжні думки. Фронтовики в уряді Німеччини чесно хочуть миру і взаєморозуміння. Я закликаю колишніх фронтовиків в інших державах, а також людей доброї волі в урядах цих країн підтримати нас в прагненні до цієї мети.
Я звертаюся з цим закликом зі священної землі Східної Пруссії до колишніх фронтовиків усього світу. Тут, на цій прикордонній німецькій землі, колись почалася велика Світова війна, яка спричинила за собою жахливі жертви, від яких войовничі країни і сьогодні ще не оговталися. Бути може, поле історичних битв, з якого я зараз говорю, зробить більш ефективним цей серйозний заклик до миру. На східному кордоні Німеччини розумні пакти гарантують мир жителям сусідніх держав. Ми сподіваємося на те, що і уряду народів у інших кордонів нашого Райху побачать скоро, що більшу безпеку їх народам забезпечать мирні договори, а не накопичення озброєнь. На згадку про наших солдатів, багато з яких впали в боротьбі за Східну Пруссію, воля до миру в Німеччині завжди буде сильною.
Старі фронтові солдати і молоді борці за вільний, гордий і миролюбний Райх вітають фронтовика і Вождя Адольфа Гітлера!
Джерело:
Рудольф Гесс. Избранные речи. / Центральное издательство НСДАП. 1938.
(Переклад українською мовою ВІТ «СПАДЩИНА»)
Знати правдиву історію ХХ століття.
Зверніть увагу
Мова Сенсар – головний інструмент заснування нового світу. З чого почнемо формування словника?