Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

«Звикай, це – Польща!» Польські нотатки: життя у Кракові. Міський транспорт

Категорія:

Цього року 11 червня в Україні набув чинності так званий безвіз, тобто можливість подорожувати країнами Європи без необхідності отримувати візу, якщо маєш біометричний паспорт. Я вирішила цим скористатися і поїхала до Польщі. Тим більше, що я ніколи раніше в Польщі не була.

Спочатку я приїхала до Перемишля поїздом Інтерсіті+ за 458 грн., а потім вже польським Інтерсіті поїхала до Кракова. Туди білет коштував 45 злотих (1 польський злотий коштує приблизно 7,40 грн). Вагон, у якому я їхала, складався на 4/5 з українців.

До Кракова замість вказаних у квитку три з половиною години я їхала п’ять. Як тільки ми виїхали з Перемишля, поламався локомотив, про що одразу ж оголосили і перепросили. Як компенсацію пригостили розчинною кавою.

Кажуть, що запізнення польських поїздів Інтерсіті – типове явище для Польщі. Коли я розповідала, що запізнилася майже на три години, мені казали: «Звикай, це – Польща!». До речі, нещодавно зустрічала з того ж Перемишля людину, то поїзд запізнився на 55 хвилин.

Коли приїхала до Кракова, було відчуття, що я нікуди з України і не виїжджала – а приїхала до Львова. Хіба що люди говорять іншою мовою і автобуси ходять чітко по розкладу.

От з автобусів я і почну свої польські нотатки.

У Кракові прекрасно налагоджена система муніципального транспорту – це перше, що мене вразило. Тут нема метро, а містом ходять трамваї та автобуси. На кожній зупинці висять таблички з графіком руху трамвая чи автобуса. Якісь ходять частіше, якісь рідше, але якщо в табличці вказано, що трамвай/ автобус має прийти на цю зупинку об 11:12, він прийде об 11:12.

Коли я вперше кудись їхала по ще невідомому мені маршруту, я користувалася польською програмою «Як доїду» (Jakdojade.pl), яка є у вигляді додатку для смартфонів. Там потрібно просто вказати адресу пункту А і адресу пункту Б, а решту для тебе зробить програма – тобто напише, на який вид транспорту потрібно сідати, в котрій годині і хвилині буде найближчий, скільки зупинок треба їхати до пункту призначення і скільки це займе часу. Тобто, збираючись на зустріч чи заняття, можна точно прорахувати час і не спізнитися.

Краківські трамваї і автобуси значно відрізняються від тих, які їздять в українських містах. Не хочу на цьому зупинятися, тому що це просто непорівнювані речі. Скажу коротко – в Кракові дуже красиві, зручні і чисті трамваї та автобуси. В салонах є табло з маршрутом, де показана зупинка, на якій ви зараз, показаний весь маршрут руху. До того ж зупинки оголошуються (хоча й не всюди), так що пропустити її не можливо. Хіба що заснеш або замрієшся!

А заснути в салоні автобуса цілком реально – міські дороги рівнесенькі, автобус йде гладко і ніжно, а в салоні тепло і тихо… Звичайно, якщо поруч не розмовляють польські пані. Польські жінки, особливо старші, дуже люблять побалакати. Часто вони це роблять дуже голосно та емоційно. Молодь, як правило, не відриває очей від смартфонів, а пани частенько просто сплять.

У салоні трамваїв та автобусів ведеться відео нагляд, про що висить оголошення, а двері відкриваються тільки ті, з яких виходить пасажир або через які заходить пасажир. Для відкриття дверей є спеціальна кнопка, яка дає сигнал водію. І не треба кричати, як у київських маршрутках: «На зупинці, будь ласка!» або «Зупиніть на наступній!»

Ще я помітила, що в польському громадському транспорті в основному їздить або молодь, або люди, яким за 50. Дуже рідко трапляються панянки і пани, яким від 35 до 45. Напевне, вони їздять на власних авто. До речі, їх тут досить багато, і пробки тут бувають. Але однозначно не такі, як у Києві.

А тепер я вас здивую – скажу, скільки коштує квиток на автобус чи трамвай у Кракові. Так от: якщо ти їдеш недалеко (20 хвилин), то білет коштує 2,80 злотих (це – 20 гривень). Протягом 20 хвилин можна їхати декількома автобусами чи трамваями, тобто робити пересадку. Але тільки в межах 20 хвилин. На квитку, який треба закомпостувати, вказується день і час, коли почалася поїздка. Їдеш 40 хвилин, плати більше!

Щоб зекономити, можна купити квиток на 1 день або проїздний на місяць, якщо їздеш кожного дня. Я це зробила через день, як приїхала до Кракова, бо в перший день на проїзд потратила більше 20 злотих! Проїздний на місяць в Кракові коштує 94 злотих, і купити його можна тільки в певних місцях за паспортом.

Отже проїздний купила, помешкання, де жити знайшла, – тепер треба зробити банківську картку. Я вибрала банк Millennium. Для відкриття рахунку знадобилося півгодини часу. У договорі чомусь прописують сімейний стан та імена батьків. А картку на руки на видають! Її надсилають поштою на ту адресу, яку ти вказав у договорі. Я відкривала рахунок у відділенні банку, що знаходиться в 500 метрах від мого помешкання, але отримала її по пошті в поштову скриньку через тиждень. Кажуть, інколи доводиться чекати навіть 2-3 тижні.

Відкрила для себе можливість, яку в Україні ще не зустрічала, – платити через мобільний додаток. Тобто можна картку забути вдома, але, маючи на телефоні мобільний додаток банку, платити через систему Блік – протягом 2 хвилин тобі дається чотиризначне число, яке і треба використати при розрахунку. До речі, банки тут працюють з 9:30 до 17 години. Субота-неділя – вихідні.

В неділю тут НІЧОГО не працює, в суботу – півдня. Я була дуже вражена, що в неділю не працюють ринки і базари, міські кіоски біля зупинок, де можна купити квитки, воду, поповнення на телефон та інші дрібниці, із-за яких не хочеться заходити до великого магазину.

Але це вже інша історія.

Продовження: Життя у Кракові. Ціни і харчі.

Наші інтереси: 

Знати, що є кращого в інших країнах, цінувати те, що є у твоїй рідній.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Щасливі приязні, бо вони успадкують Землю

Чеснота приязності та ельфійський реактор – другий крок до вічного життя та опанування планети Земля

Євангельська концепція палінгенетичного реактора об’єднує надлюдську самореалізацію, соціальну взаємодію та трансформацію людства. Щасливі скромні та приязні, бо вони опанують Землю.

Останні записи

Кращий коментар

Зображення користувача Оксана Колосовська.
0
Ще не підтримано

Цитата:
(1 польський злотий коштує приблизно 7,40 грн)

За курсом НБУ вартість злотого з 1 грудня перевалила за 7,6 грн....
Гривня падає, чи злотий росте?

Коментарі

Зображення користувача Оксана Колосовська.
0
Ще не підтримано

Цитата:
(1 польський злотий коштує приблизно 7,40 грн)

За курсом НБУ вартість злотого з 1 грудня перевалила за 7,6 грн....
Гривня падає, чи злотий росте?