Плекатимеш мову — цвістимуть слова
Приклади: студентами пишуться твори, депутатами приймаються закони, дані обробляються комп'ютером.
Ці речення будуть логічними, якщо їх активізувати, акцентуючи на ролі діяча: студенти пишуть твори, депутати приймають закони, дані обробляє комп'ютер.
Треба пам'ятати, що у центрі української літературної мови завжди стоїть особистість, а не процес. Якщо російською: дело рассматривается, вопрос обсуждается, машина используется, то українець висловиться так: розглядають справу, обговорюють питання, машину використовують. Українські конструкції, зауважмо, звучать природніше й лаконічніше.
Дієслова із закінченням -ся в українській мові мають активне значення. Наприклад, дівчина усміхається, дитина втішається, малина червоніється.
Отже, активізовуймо пасивні конструкції з дієсловами на -ся, і наша мова буде природною, логічною та дещо лаконічнішою.
Comments
Дуже важливе питання, Ти порушила, Оксано!
Крім того, що ті пасивні мовні покручі - українській мові чужі,
вони ще й заставляли українців до пасивности і безвідповідальности (на рівні думки, слова й дії)!
Так що маємо всі причини, щоби повернутися до нашої природньо активної мови. Українці же творчі!
Творимо разом Вільну Українську Державу Гартленд !
Дякую, п. Зірко, за увагу до моїх статей. Вважаю, що ця тема дуже важлива і болюча, оскільки того -ся у пасивній формі стільки насіяно, що недосвідчений читач (чи мовець) і не зауважує, що можна висловитись по-іншому, природніше. По суті вся наукова література з цим пасивом, на жаль.
Творімо разом мову Сенсар!
Згодна з Вами. Однак не всі знавці мови то відстоюють. Приміром, Караванський запевняє, що конструкції із -ся українській мові не заважають (ніде правди діти, як на мене, тут він передав куті меду).
І моє ДЯКУЮ, пані Оксано.+
П.С. Може, і повернетеся до теми з використанням конструкцій з НЕ? (Наприклад, "як би нам не уявлялося - хоч як би нам уявлялося". Чого б це нам не уявлялося?! ))) )
"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)
Обов'язково повернемось, п. Арсене! Це також важлива і цікава для вивчення тема.
Творімо разом мову Сенсар!
"Ся" означає "себе". Можна сказати "я миюся" а можна сказати як на західноукраїнських діялектах: "я ся мию", тобто "я себе мию", "я навчаюся" або "я ся навчаю" ("я себе навчаю"), коли "я матюкаюся", то реально - "я ся матюкаю" ("я себе матюкаю"), "я покалічився" - "я ся покалічив" - "я себе покалічив".
Тоді
"дело рассматривается" - діло себе розглядає, "вопрос обсуждается" - питання себе обговорює, "машина используется" - машина себе використовує. Виходить безглуздя.
Проте, як тоді перекласти з англійської пасивний стан "the machine is being used", "the question is being discussed"?
Якщо сказати "машину використовують" - то виходить, що їх не один. А якщо якусь унікальну машину в одному екземплярі використовуЄ хтось один? Тоді як перекладати пасивний стан, "використовують" чи "використовує", якщо ми не знаємо хто, бо речення в пасивному стані?
Дякую, Оксано!