Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
  • Відвідувань: 5
  • Переглядів: 5

Контрнаступ України успішніший, ніж ви думаєте – Foreign Policy (США)

Категорія:

Фокус на сухопутній війні, яка зайшла в глухий кут, приховує головні успіхи України в Криму та Чорному морі. Враховуючи, що повне звільнення Криму є ключовою метою Києва, успіхи України в Криму необхідно розглядати в одному контексті з іншими подіями в цьому багатофронтовому конфлікті, чого не зробила більшість західної преси та коментаторів.

23102402.jpg

На супутниковому знімку видно клуби диму зі штабу Чорноморського флоту РФ після українського ракетного удару в Севастополі 22 вересня. Planet Labs через Reuters

Висвітлення війни в Україні в західних ЗМІ значною мірою було зосереджене на сухопутному наступі України, особливо, на спробах просунутися до узбережжя Чорного моря. Значна частина уваги, справедливо чи ні, була зосереджена на відсутності значного прогресу, який не йде ні в яке порівняння з минулорічними проривними наступальними операціями в Харкові та Херсоні, йдеться у статті на Foreign Policy.

Хоча частина цієї критики може бути виправданою, увага Заходу до територіальних проривів відвертає від того факту, що Україна веде середньо- і довгострокову війну на кількох фронтах проти значно більшого і глибоко укоріненого ворога. Більше того, відсутність великого наступу на суші затьмарює реальні успіхи, яких Україна досягла на інших театрах бойових дій – насамперед в окупованому Росією Криму та Чорному морі.

Важливою частиною довгострокового плану Києва є витіснення Росії з Кримського півострова та решти окупованої Росією частини українського узбережжя. Від початку повномасштабного вторгнення Чорноморський флот Росії зі штаб-квартирою в Севастополі є критично важливим компонентом військових зусиль Москви. Російські військові кораблі, що базуються в Севастополі, забезпечили блокаду українського узбережжя і запускали крилаті ракети на українські міста та інфраструктуру.

Але за останні кілька місяців Україна здобула низку вражаючих перемог у Криму і навколо нього, включаючи ракетні удари по мосту через Керченську протоку і численні зухвалі напади на сам Чорноморський флот, які суттєво вплинули на здатність росіян діяти на півострові та в західній частині Чорного моря.

У вересні українці здійснили серію ракетних ударів по російських військово-морських об'єктах у Севастополі, включаючи десантний корабель, підводний човен і сам штаб Чорноморського флоту – під час перебування там кількох високопоставлених командирів. Деякі з цих ударів були здійснені з використанням крилатих ракет Storm Shadow, поставлених Великою Британією і Францією.

Українці також посилили удари по російських об'єктах логістики, ремонту та інфраструктури на півострові, маючи намір підірвати здатність Росії підтримувати свій флот. Раніше цього місяця Київ взяв на себе відповідальність за дві нові атаки на російський флот, застосувавши новий тип морського безпілотника для удару по російському авіаносцю з крилатими ракетами "Буян" і здійснивши диверсійну атаку на російський сторожовий корабель "Павел Державін". Ці удари були нанесені після того, як протягом попередніх тижнів українці методично знищували російські об'єкти протиракетної оборони в Криму.

Ці успіхи є великим проривом для України. Її удари по Криму зробили майже неможливим подальшу вільну діяльність Чорноморського флоту Росії в західній частині Чорного моря. У відповідь російський флот перемістив свої військові кораблі далі на схід, до військово-морської бази в Новоросійську. Це призводить до того, що російський флот все далі й далі відтісняється в східну частину Чорного моря.  Довгострокова мета України – витіснити росіян з окупованого півострова, зробивши його непридатним для проведення операцій.

Таке поєднання виснаження і переміщення призвело до зменшення здатності російського флоту патрулювати води поблизу українських портів, що частково послабило тиск на міжнародні судноплавні шляхи в Чорному морі. Це може дозволити Києву досягти ще однієї мети цих операцій – відкрити три глибоководні порти Одеси для міжнародного торгового судноплавства для перевезення зерна та інших товарів.

Російська блокада українських портів була послаблена влітку 2022 року завдяки угоді між Туреччиною та ООН, яка дозволила експортувати певні обсяги українських товарів, особливо зерна, через цивільні судноплавні коридори. В обмін на це Москві було запропоновано обмежене послаблення санкцій. У липні 2023 року Кремль вийшов з угоди, відновив блокаду всього комерційного судноплавства, що прямувало до Одеси, і розпочав серію безпілотних і ракетних ударів по українських експортних зернових об'єктах.

Сукупний ефект блокади полягав у тому, що ціни на страхування морських перевезень в Україну та з України різко зросли, що дозволило російському експорту зерна почати домінувати на ринках. У серпні у відповідь Київ створив альтернативний гуманітарний морський коридор, який пролягав впритул до українського узбережжя і був би захищений військово-морськими силами країн-членів НАТО – Болгарії та Румунії.

Гра Росії в погрози перекрити судноплавство були блефом, вони не будуть стріляти по суднах під міжнародним прапором. На сьогодні 32 безстрашних міжнародних судна вийшли з українських портів до Африки та інших країн з трюмами, повними зерна.

Україна також провела успішні рейди командос невеликими групами елітної морської піхоти для досягнення своїх цілей. У Криму Україні вдалося знищити або вивести з ладу російські зенітно-ракетні установки, які готувалися до бомбардування з півострова. Серед іншого, ці дії дозволили Україні повернути стратегічно розташовані нафтогазові бурові установки, захоплені росіянами на початку війни, які вони використовували для морської радіолокаційної розвідки.

Той факт, що Київ має лише обмежений арсенал високоточних ракет дальнього радіуса дії, що наданих Заходом, означає, що українцям довелося бути дуже винахідливими при їх розгортанні, в тому числі шляхом усунення якомога більшої кількості російських засобів протиповітряної оборони перед їх запуском.

Водночас українці також досягли успіху в розробці нового покоління складних морських безпілотників місцевого виробництва, здатних завдавати удару повз оборону російського флоту. Російські протиракетні та традиційні системи захисту кораблів виявилися нездатними забезпечити захист від цього нового покоління морських безпілотників, в тому числі від українських частково занурених ударних безпілотників серії "Морський малюк". Ці відносно недорогі та швидко виготовлені безпілотники, що становлять мізерну частку вартості сучасного російського лінкора, десантного корабля або підводного човна, зарекомендували себе як радикальне нововведення.

До кінця літа українці довели, що вони здатні не лише потопити або пошкодити серйозні російські військово-морські засоби, але й зробити подальше використання Севастополя нежиттєздатним для Чорноморського флоту. За оцінкою Міністерства оборони Великої Британії, Росія "передислокувала багато своїх потужних ресурсів, включно з кораблями та підводними човнами, здатними нести крилаті ракети, з Севастополя в райони операцій і базування далі на схід, наприклад, у Новоросійськ".

Крім того, 5 жовтня лідер окупованого Росією грузинського регіону Абхазії, який розташований ще далі на схід, ніж Новоросійськ, зробив публічні заяви про те, що в його регіоні, який підтримується Москвою, незабаром з'явиться "постійний пункт дислокації" російського флоту. Така база буде розташована майже в самому східному кінці Чорного моря, що свідчить про те, що росіяни дійшли висновку про неприйнятність розміщення військово-морських засобів поблизу України та її узбережжя, яке зараз інтенсивно заміноване.

Ці успіхи призвели до значного обмеження мобільності Росії в Чорному морі. Міністр збройних сил Великої Британії Джеймс Хіппі сказав: "Функціональна поразка Чорноморського флоту, а я б сказав, що це саме так, бо він був змушений розосередитися в портах, звідки він не може впливати на Україну, є величезною заслугою".

Враховуючи, що повне звільнення Криму є ключовою метою Києва, ці успіхи України необхідно розглядати в одному контексті з іншими подіями в цьому багатофронтовому конфлікті, чого не зробила більшість західної преси та коментаторів. Ефективно витіснивши російський Чорноморський флот із Севастополя і в односторонньому порядку відкривши коридор для перевезення зерна, Київ досягнув приголомшливих успіхів, маючи лише обмежені військово-морські можливості. Хоча Україна все ще далека від того, щоб підняти свій прапор над кримською столицею Сімферополем, такий прогрес був би немислимим ще минулого року.

Успіх українських військово-морських операцій проти російського флоту ще більше вражає, враховуючи, що Україна більше не має функціонального  військово-морського флоту. З 2014 року росіяни потопили, захопили або вивели з ладу всі основні українські військові кораблі, окрім флагманського фрегата "Гетьман Сагайдачний", який українці самі затопили на початку 2022 року, щоб запобігти його потраплянню до рук Росії. Українці почали регулярно жартувати про те, що могутній російський Чорноморський флот потоплений країною, яка не має флоту, але російські військово-морські офіцери навряд чи сміються з цього.

Українські військові довели, що здатні швидко і з руйнівним ефектом вводити у свій арсенал нове обладнання – чи то морські безпілотники власного виробництва, чи то ракети англо-французького виробництва. Якщо західні уряди хочуть бачити більше успіхів на полі бою, надання Україні більшої кількості ракет більшої дальності, щоб продовжувати позбавляти Росію свободи пересування в Криму, було б гарним початком.

У будь-якому випадку, західним спостерігачам слід припинити зосереджуватися лише на сухопутній війні та поставити ці видатні українські досягнення в контекст, на який вони заслуговують. Інакше аргументувати на користь надання Києву інструментів, необхідних для звільнення своїх територій, буде важче, ніж потрібно.

Наші інтереси: 

Читаємо західну аналітику щодо російсько-української війни. Радіємо успіхам наших Збройних Сил.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Ласкаво просимо до церкви програмістів Aryan Softwerk

Стартап Aryan Softwerk запрошує ІТ-фахівців спільноти Народний Оглядач до освоєння ринку самоорганізації арійських церков

Метою «церкви програмістів» Aryan Softwerk є колективне досягнення Царства божого шляхом розробки софту для самоорганізації шляхетних духовних демосів – арійських церков. Розробка церковного софту –...

Останні записи