Управлінню справами Апарату Верховної Ради передбачено фінансування в обсязі 2,953 млрд грн., в тому числі за загальним фондом – 2,947 млрд грн., за спеціальним фондом – 6,493 млн грн, пише Судово-юридична газета.
З обсягу бюджетної програми на здійснення законотворчої діяльності Верховної Ради найбільшими у складі видатків споживання є видатки за «Оплата праці нарахування на заробітну плату». Це 945,77 млн грн, з яких здійснюється оплата праці народних депутатів України, їх помічників-консультантів, нарахування на фонд оплати праці. Також їх коштом здійснюються видатки за програмою «Інші виплати населенню», а саме фінансове забезпечення гарантованих статтями Законом «Про статус народного депутата України» компенсацій та відшкодування витрат, пов’язаних з виконанням депутатських повноважень.
Оскільки, обсяги видатків на забезпечення вказаних статей Закону «Про статус народного депутата України» залежать від розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня, який, своєю чергою, з 1 січня 2024 року зросте до 3 028 грн, то, як вказує Комітет Ради, необхідне збільшення цих видатків у 2024 році.
Також оплата праці та нарахування в сумі 1,228 млрд грн передбачені в рамках програми обслуговування та організаційного, інформаційно-аналітичного, матеріально-технічного забезпечення діяльності Верховної Ради України.
Отже, загалом на оплату праці і нарахування в парламенті планують витратити 2,173 мільярда грн.
Фонд для оплати праці помічників-консультантів народного депутата України передбачений у сумі 88 418 грн на місяць плюс нарахування – 19 452 грн на місяць.
Кошти для компенсації вартості проїзду територією України, які щомісячно видаються народному депутату України – 7500 грн.
Кошти для компенсації вартості оренди житла або винайму готельного номера – приблизно 20 тисяч грн на місяць.
За бюджетною програмою «Обслуговування та організаційне, інформаційно-аналітичне, матеріально-технічне забезпечення діяльності Верховної Ради України» видатки загального фонду у 2024 році заплановано в обсязі 1,34 млрд грн.
Зокрема, для фінансової підтримки Автобази Управління справами – 135,44 млн грн; на фінансову підтримку Дослідницької служби Верховної Ради – 49,36 млн грн.
За бюджетною програмою «Висвітлення діяльності Верховної Ради України» видатки споживання загального фонду заплановано в обсязі 198,299 млн грн, з яких для ДП «Парламентський телеканал «Рада» – 169,17 млн грн.
Також на виконання фінансових зобов’язань перед міжнародними організаціями, зокрема, сплата членських внесків необхідно 1,725 млн грн і 5 млн грн – на візити делегацій Верховної Ради України.
Дорогі народні депутати. Якщо помічнику депутата будуть платити понад 88 тисяч грн, то яку зарплату матиме сам депутат? Чи не занадто жирно це для країни, що воює? Чи не є таке розкішне утримання депутатів соціальною несправедливістю?
У Верховну Раду ставиться навіть не супер, а просто комп'ютер, який випадковим чином ставить на законах такі резолюції- так, ні, відкласти. Математики кажуть - так вірогідність ухвалення правильних законів збільшиться. Першоджерело - фантастична повість - памфлет "Силайське яблуко" Назарова.
"Народ не повинен боятися влади. Влада повинна боятися народу"
"V означає ВЕНДЕТТА"
Коментарі
У Верховну Раду ставиться навіть не супер, а просто комп'ютер, який випадковим чином ставить на законах такі резолюції- так, ні, відкласти. Математики кажуть - так вірогідність ухвалення правильних законів збільшиться. Першоджерело - фантастична повість - памфлет "Силайське яблуко" Назарова.
"Народ не повинен боятися влади. Влада повинна боятися народу"
"V означає ВЕНДЕТТА"
Так і є, адже нинішня ВР є паразитичним органом, що просуває передусім антинародні інтереси панівної верхівки. Свого часу правильну практику застосував Трамп: він вимагав, щоб кожен новий закон вводити тільки після скасування двох уже чинних законів.
Все, що робиться з власної волі, – добро!