Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
  • Відвідувань: 3
  • Переглядів: 3

Арійський сонячний хрест в культурній спадщині гуцулів

Арійський сонячний хрест – один із найдавніших символів, знак Сонця і вогню. Існує у вигляді рівностороннього хреста, часто вписаного в коло, в центрі якого включено свастику захисної або атакуючої дії. Вона символізує оберт Сонця та рух космічної енергії у просторі. Разом із "громовим колесом" або як його ще називають "колесом Перуна" чи "квітка життя", арійський рівносторонній хрест набув культового значення серед горян та став родовим оберегом для усієї Карпатської зони.

Як відзначають історики, ще у шумерів, вавилонян та єгиптян хрест був релігійним знаком – символом безсмертя Бога-Сонця, який щовечора помирав, а на світанку знову народжувався. 

Ще більшою повагою користувався він у населення Трипільської культури, яке проживало з 5400 по 2750 роки до н. е. на території України, а також Румунії і Молдови. 

У їхніх оселях археологи знаходять залишки хрестоподібних глиняних вівтарів. При цьому хрести на вівтарях були орієнтовані на чотири сторони світу – Північ, Південь, Схід і Захід. Трипільськими майстрині придумали більше десяти різновидів хреста, якими вони прикрашали свою знамениту мальовану кераміку. Усі вони популярні й нині. Цікаво, що всі ц іхрести знаходяться у сонячному колі. І у цьому немає нічого дивного. Адже у віруваннях трипільців центральне місце займало Сонце.

Саме ними, трипільцями, ця символіка, а разом з тим традиція і культура, були принесені до Карпат, де були законсервовані їхніми нащадками - гуцулами. В старих рукописних гуцульських книгах розповідається, що свастичний хрест застосовувався ранніми опришками як джерело незкінченної життєвої енергії, що захищав їх від ворогів і злих демонічних сил.

Свастика в культурі індоєвропейців символізувала світло, благо, чистоту, щедроти, безкінечність, неперервність, всесвіт, а сам термін "sauwastika” - походить від санскритських коренів: Су «добро, благо» + Асті «життя, існування», що означає «добробут» або «благополуччя». Існує й старослов'янське значення свасті: "сва" - небо, "з" - прийменник, "тика" - "тикати" - рух, тобто дослівно - "рух з неба" або "небесний рух".

Успадкувавши глибинну суть цих святощів, опришки випікали арійський хрест під час ініціації на грудях, з лівого боку. Ніхто з чужих не повинен був цей хрест бачити. Це був тогочасний ідентифікатор для своїх. За аналогією з іншими стародавніми повстанськими рухами, початок опришківству міг дати древній клан індоєвропейських жерців, можливо, кельтів-друїдів, шлях яких пролягав через Карпати.

Свастичні (ламані) хрести і громівники прикрашали сволоки, хати та стіни столітніх гуцульських дерев'яних церковиць і будинків, а також -  колиски, ярма для волів, барвисті вишиванки, персні тощо. 

 

 Гуцульські зґарди

Дитяча колиска XIX століття із Микуличина  (Івано-Франківщина) яскраво засвідчує арійські корені Гуцульщини - на ній зображена захисна сварга. Місцевий краєзнавець Юрій Боберський переконаний: «Це спадщина від кіммерійців, тобто якщо кіммерійців рахувати першим тисячоліттям до нашої ери, то таким чином це вже три тисячоліття гуцульській культурі». 

Є й інша знахідка, відома як дерев’яний ручний хрест у формі атакуючої сварги, що використовувався в ритуалах освячення та ініціації й зберігся в церкві міста Коломия. Сьогодні експонується у "Коломийському музеї народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Йосафата Кобринського". В книзі Миколи Васильчука “Творення” (Коломия, Народний дім, 1994) говориться, що цей хрест — “цікавий зразок використання архаїчного язичницького елемента" (так званого ламаного хреста-свастики).

Так, Л. Вайґіль звернув увагу на звичай гуцулів класти посеред святочних великодніх страв невеликий дерев’яний хрест під час їх освячення вранці на Великдень. Натомість Й. Шнайдер чи не вперше подав характеристику йорданських звичаїв гуцулів із використанням хреста і намагався пояснити їх функціональне призначення. В той же час В. Шухевич описав застосування хреста на Гуцульщині в обрядодіях, приурочених до дня св.Юрія. 

І.Чеховський, вивчаючи демонологічні вірування українців Карпат, простежує роль і місце хрестів-оберегів від нечистої сили протягом календарного року. Л. Горошко згадує про супровідний характер хреста під час ритуально-звичаєвих чинностей з водою на карпатському терені, а В. Грябан — в ритуальноочисних обрядодіях з вогнем.

Провівши аналіз основних ритуально-звичаєвих чинностей, пов’язаних з хрестом та хрестиковими елементами під час календарних свят, можна простежити у гуцульській звичаєво-обрядовій культурі кілька напрямів його застосування.

Одним з них, і найбільш очевидним, є пов’язаний із апотропеїчними та очисними властивостями хреста. Така особливість простежується на прикладі свят Водосвяття, Благовіщення, Юрія і пов’язана із темою активіза- ції в цей час демонологічних істот.

Річ у тім, що в українців Карпат особливо актуальною є тема календарної демонології, тому спостерігається широка система оберегів та форм магічних засобів захисту. В цій системі провідне місце належить хрестикам-оберегам в рамках скотарської магії.

На Рахівщині відстежуються залишки давнього ритуалу, пов’язаного із стрітенськими свічками і хрестом. За ним, коли гримить — треба запалити цю свічку, поставити на полудневе (південне) чи східне вікно і зробити воском хрестик над цим вікном (с. Ділове). У випадку граду, до такого випаленого хреста промовляють: "Боже, сонце ясне, Спаси від негоди".

 

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Що таке Ельфізм, або Технологія розблокування вищої реальності мовою Сенсар (аудіо)

Ельфізм – це вчення про те, як стати ельфом, тобто людиною вищого еволюційного рівня. Технологія перетворення описана в Євангелії. Процес перетворення Ісус позначає терміном "палінгенезія", тобто "...

Останні записи

Кращий коментар

Зображення користувача Явсе Світ.
0
Ще не підтримано

Колись читав,що гітлерівці знайшли "найчистіших" арійців в українських Карпатах у Чернівецькій області..Якщо не помиляюся,то це була книга "Шлях Аріїв",автор Юрій Канигін..
Ганна Голубнича у своїй статті Подорож у чотири пори року, чудово описала ті місця,де живуть (жили) найчистіші Арійці за думкою дослідників Третього Рейху..

На рахунок знаків,що символізують Сонцебіг та нашу Галактику,то їх знаходять по всій Євразії,але це замовчується..і взагалі із-ТОРія арійських народів перевернута і сфальсифікована..(м.д)..

Вірю в те, що розумію.

Коментарі

Зображення користувача Явсе Світ.
0
Ще не підтримано

Колись читав,що гітлерівці знайшли "найчистіших" арійців в українських Карпатах у Чернівецькій області..Якщо не помиляюся,то це була книга "Шлях Аріїв",автор Юрій Канигін..
Ганна Голубнича у своїй статті Подорож у чотири пори року, чудово описала ті місця,де живуть (жили) найчистіші Арійці за думкою дослідників Третього Рейху..

На рахунок знаків,що символізують Сонцебіг та нашу Галактику,то їх знаходять по всій Євразії,але це замовчується..і взагалі із-ТОРія арійських народів перевернута і сфальсифікована..(м.д)..

Вірю в те, що розумію.