x
Warning: DOMDocument::loadHTML(): Tag header invalid in Entity, line: 70 в simple_table_of_contents_generate_table_of_contents() (рядок 108 із /var/www/vhosts/kth/observer/ar25.org/observer/www/sites/all/modules/contrib/simple_table_of_contents/simple_table_of_contents.module).
x
Warning: DOMDocument::loadHTML(): Tag time invalid in Entity, line: 73 в simple_table_of_contents_generate_table_of_contents() (рядок 108 із /var/www/vhosts/kth/observer/ar25.org/observer/www/sites/all/modules/contrib/simple_table_of_contents/simple_table_of_contents.module).
x
Зображення користувача Світ Зелений.
Світ Зелений
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

Борщівник Сосновського

Борщівник негативно впливає на біорізноманіття. Він доволі агресивно витісняє місцеві види не лише трав’яних, а й деревних порід, монополізує територію.

original13408740911495462498613x367830.jpg

Борщівник Сосновського
Борщівник Сосновського

Борщівник Сосновського (Heracleum sosnowskyi Manden)

   В останні роки для Болехівщини (як і для більшості територій України) актуальною стала проблема розповсюдження Борщівника Сосновського (Heracleum sosnowskyi Manden) та негативних наслідків спричинених цією рослиною. Названий на честь дослідника флори Кавказу Д. І. Сосновського, з середини XX століття культивувався, як силосна рослина. Згодом з'ясувалося, що він легко дичавіє і проникає в природні екосистеми. Листя і плоди його багаті ефірними маслами, що містять фуранокумаріни - фотосенсібілізуючі речовини, які при попаданні на шкіру можуть викликати фотохімічний опік. Ці обставини спонукали до відмови від спроб промислового культивування.
   Основні місця його розростання є береги потічків, річок, узбіччя доріг, деградовані луки та пасовища. Для України (особливо Болехівщини) найактуальнишим стало поширення його на необроблюваних сільськогосподарських землях, з подальшою їх деградацією.
   Через те, що Борщівник є небезпечною та екологічно шкідливою рослиною, то необхідно систематично проводити заходи з перешкоджанню його поширенню, через: випас тваринами (молоді листки залюбки поїдають корови, коні , вівці), регулярне підкошування площ розростання (бажано до часу активного цвітіння), підрізання кореневої системи, хімічний обробіток грунту на площах розростання борщівника і викопування з глибини 8-12 см (найефективніший засіб, правда в одиничних випадках) забезпечує практично повне знищення рослини.

Біологічні особливості  

   Борщівник Сосновського розмножується тільки насіннєвим шляхом і не здатний до вегетативного розмноження.

   Дводомні квітки, зібрані в суцвіття , запилюються комахами. Зазвичай поява насіння є результатом перехресного запилення, але можливо також і самозапліднення . В останньому випадку насіння також життєздатні, більше половини з них проростає і дає нормальні проростки . Таким чином, одне ізольоване рослина може дати цілу популяцію . В середньому одна рослина дає близько 20 000 насіння (майже половина з них в центральному суцвітті), але окремі екземпляри можуть продукувати більше 100 000 насіння.
   Насіння борщівника здатні поширюватися на великі відстані, але більша частина насіння знаходиться у районі материнських рослин. Поширення насіння відбувається як природним шляхом, так і за допомогою людини.
   Плоди борщівника складаються з двох частин, кожна з яких містить одне насіння. Майже все насіння, що з'явилися в кінці літа, знаходяться в стані спокою і не проростає восени. Проростання передує період зростання ембріона і вихід зі стану спокою. Обов'язковою умовою проростання є вплив протягом одного-двох місяців низьких середньодобових температур 2-4 ° C у період перебування їх у вологому стані.
   Після закінчення періоду спокою насіння легко проростають (близько 90% проростає в лабораторних умовах при температурі 8-10 ° C). У польових умовах при прогріванні грунту до 1-2 ° C насіння проростає дуже густо - кілька тисяч на кв. метр. Хоча в природних умовах більшість проростків гине, що вижили рослини на наступний рік забезпечують насіння для нової популяції. Завдяки швидкому розвитку популяцій, гігантські борщівник витісняють інші рослини і зберігають домінуючу позицію на захоплених територіях. У середньому в популяції 10% рослин цвітуть і завершують життєвий цикл, у той час як інші зберігаються в вегетируючим стані до наступного року.
   Зацвітає борщівник на 2-7 рік життя в залежності від ступеня розвитку. Чи не плодоносили на другий і наступні роки рослини до осені формують розетку з 9-15 листків. У неплодоносящіх примірників накопичення маси в середині літа практично припиняється і вони у вегетативному стані залишаються до глибокої осені, добре перезимовують і на наступний рік відростають відразу ж після сходу снігу.

   Навесні рослини переносять заморозки до -7 ... -9 ° C, а восени - до -3 ... -5 ° C. Через 40-45 днів після початку весняного відростання їх висота досягає 1,5-1,7 м. Приблизно через місяць (кінець червня - початок липня) найбільш розвинені рослини зацвітають. Тривалість цвітіння 30-40 днів. На центральних парасольках насіння дозріває через 40-45 днів, на бічних на 7-10 днів пізніше.
   Після плодоношення рослина відмирає. Якщо немає умов для цвітіння (через недостатню кількість поживних речовин, затененности, посухи або регулярного скошування), воно затримується. У таких випадках рослини можуть жити до 12 років.
   Особливо високим рівнем вмісту токсичних речовин відрізняються дорослі рослини в стадії цвітіння і дозрівання насіння.

Фітотоксичність

   Листя, коріння і плоди борщівника багаті ефірними маслами , які послаблюють стійкість шкіри проти ультрафіолетового випромінювання . Після контакту з рослиною, особливо в сонячні дні, на шкірі може з'явитися сильний опік 1 - 3 ступеня. Особлива небезпека полягає в тому, що дотик до рослини перший час не викликає ніяких неприємних відчуттів.
   При попаданні соку на шкіру її потрібно промити водою з милом і виключити вплив сонячних променів не менше ніж протягом 2 діб.
   Існує версія, що картина ураження соком борщівника лягла в основу давньогрецького міфу про смерть героя Геракла

Чому борщівник називають «помстою Сталіна»?

 

Є таке цікаве двометрове рослина - борщівник, відомий багатьом величезний бур'ян з симпатичними парасольками. Воно росте поблизу звалищ сміття і на ділянках, які з якихось причин довго не оброблялися. Про те, що рослина отруйна і викликає страшні опіки, знають далеко не всі. 

Проте, кожне літо лікарям-дерматологам додається роботи - після контакту з рослиною хворі звертаються з пошкодженнями шкіри. 

Ось у чому заковика - ще якихось десять років тому небезпечна рослина, чиї листя нагадує гарбузове, не було таким отруйним, як зараз. Більше того, якщо раніше неприємні контакти з рослиною були рідкістю, тепер у восьми випадках з десяти осіб потребує лікування в стаціонарі. 

У наших краях борщівник сибірський (Heracleum sibiricum L.) З'явився після Великої Вітчизняної війни. «Благословив» його поширення Сталін. Якось, дізнавшись, що борщівник вважають цінною кормовою культурою в Північній Америці, батько всіх народів особисто наказав скрізь його розводити. З бур'яну борщівник швидко перетворився в культурну рослину. Справа великого Сталіна з розведення борщівника продовжив Хрущов, а потім і Брежнєв. І на зміну борщівник сибірський з Кавказу поширився борщівник Сосновського, який був більший, проте підніс неприємні сюрпризи. 

У 70-х роках борщівник порадили вирощувати полякам, але місцевій скотарям таку пораду не припав до душі. Справа в тому, що молоко корів, яким згодовували борщівник, віддавало гіркотою. До того ж виявилося, що рослина отруйна. Вирощувати борщівник в Польщі припинили, і інакше як «помстою Сталіна» вже не називали. 

І ось свіжий випадок. Моя знайома разом з дочкою працювала на дачній ділянці. Прибираючи поле після збирання врожаю картоплі, вони виривали і високі бур'яни під парканом. Мати сапою зрізала стебла борщівника, а дочка виносила зілля з городу. Через два дні обидві звернулися до лікаря. 

У матері попухли ноги, з'явилися пухирі, невеликі ранки. Дівчина теж отримала свою порцію опіків, у неї почала лущитися червона шкіра на ногах і руках. У міській лікарні порадили налаштуватися на довге лікування, таке ж, як і при термічних опіках. Лікарі чесно попередили, що рубці і гіперпігментірованние синюшні плями в гіршому випадку зникнуть тільки через 2-3 роки. 

Повна працездатність у жінок відновилася тільки через тиждень. А могло б бути і гірше - потерпілі з ослабленим імунітетом, які піддавалися «нападу» борщівника, буває, потрапляють на лікарняне ліжко і лікуються приблизно півмісяця. 

Пацієнтам з тяжкими формами дерматиту лікарі радять уникати сонячних променів, щоб обпалена шкіра швидше заживала. Потрібно також приймати більше вітамінів і триматися подалі від невідомих рослин, особливо в сонячну погоду. 

Найчастіше борщівник Сосновського вражає дитячу шкіру, особливо ділянки обличчя. В основному ж реакція організму на контакт з рослиною залежить від імунної системи. Самий отруйний - сік рослини. Але зовсім не обов'язково видавлювати його собі на шкіру. Достатньо тільки пройтися біля квітучих парасольок або зробити з листя рослини віяло ... 

Є, однак, і позитивні якості бур'яну - він хороший медонос. Але в той же час господарники нарікають, що борщівник вже встиг витіснити з земельних ділянок інші бур'яни і вже «претендує» на площі, відведені під культурні рослини. 

Бережіть своє здоров'я та уникайте неприємних зустрічей!

Борщівник Сосновського
Борщівник Сосновського
 

Цьогоріч на Львівщині знищили 42 га борщівника Сосновського

 

FacebookTwitterGoogle+VKShare0

З початку року на Львівщині знищили борщівника Сосновського на площі 42 га. Найбільші осередки борщівника зафіксували у Турківському (219 га), Старосамбірському (116 га) Яворівському (76 га) та Стрийському (70га) районах.

Департамент екології та природних ресурсів Львівської облдержадміністрації моніторить поширення цієї рослини та вживає заходів боротьби з борщівником Сосновського на території області:знищує рослини на полях, вздовж берегів річок та транспортних шляхів, інформує прес-служба ЛОДА.

Борщівник негативно впливає на біорізноманіття. Він доволі агресивно витісняє місцеві види не лише трав’яних, а й деревних порід, монополізує територію.

Якщо борщівник Сосновського росте поряд намагайтеся його знищити, але обов’язково застосовуйте наступні поради:

– ніколи не ведіть боротьбу, не захистивши шкіру та очі, адже від моменту потрапляння соку на шкіру до виникнення хімічного опіку може прийти значний період часу;

– пам’ятайте, сік борщівника стає небезпечним і здатним спричиняти опіки під дією сонячних променів;

– найкращими методами боротьби з борщівником є скошування в період цвітіння двічі на рік, оскільки після першого скошування зазвичай відбувається регенерація рослини та повторне цвітіння;

– ефективним також є зрізання лопатою основи борщівника на рівні близько 10 см нижче рівня ґрунту, найкраще і найлегше робити це навесні.

 

Наші інтереси: 

Будьте обережні.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Щасливі приязні, бо вони успадкують Землю

Чеснота приязності та ельфійський реактор – другий крок до вічного життя та опанування планети Земля

Євангельська концепція палінгенетичного реактора об’єднує надлюдську самореалізацію, соціальну взаємодію та трансформацію людства. Щасливі скромні та приязні, бо вони опанують Землю.

Останні записи