Правило 80/20 є найбільш помічним у всіх аспектах тайм-менеджменту та життя. Його також знають як «принцип Парето», названий так на честь його творця Вільфредо Парето — італійського економіста, який уперше написав про це явище 1895 року.
Парето помітив, що люди в суспільстві природним чином поділені на тих, кого він назвав «значуща меншість», яких 20 % і яким належить більша частина грошей та впливу, і решту, котру він назвав «тривіальна більшість», — вони становлять близько 80 % соціуму.
Згодом він усвідомив, що цьому принципу підпорядкована фактично вся економічна діяльність. До прикладу, згідно з цим принципом 20 % вашої діяльності дадуть 80 % результатів, 20 % клієнтів принесуть 80 % продажів, 20 % продукції чи послуг — 80 % прибутків, 20 % завдань визначають 80 % того, що ви маєте, тощо.
Це означає: якщо у вас є перелік із десяти пунктів, то може виявитися, що два з них варті в п’ять чи десять разів більше, ніж решта вісім пунктів, разом узятих.
КІЛЬКІСТЬ ЗАВДАНЬ ЧИ ВАЖЛИВІСТЬ ЗАВДАНЬ
Ось цікаве спостереження. Виконання кожного з десяти завдань може зайняти однакову кількість часу, проте одне чи два з них важитимуть у п’ять чи десять разів більше за решту.
Часто один пункт із переліку десяти завдань, які вам потрібно виконати, може важити більше за решту дев’ять пунктів, разом узятих. І ось саме це завдання і є тим, яке конче необхідно виконати спочатку.
Чи важко здогадатись, із виконанням яких пунктів середньостатистична людина зазвичай зволікає? Сумно, але факт: більшість людей впадає в прокрастинацію стосовно 10—20 % пунктів, які є найважливішими та найістотнішими. Натомість вони займають свій час завданнями 80 %, що приносять найменші результати.
ЗОСЕРЕДЬТЕСЬ НА ДІЯЛЬНОСТІ, А НЕ ВИКОНАННІ
Мабуть, ви частенько бачите, як люди працюють цілий день, проте мало що насправді виконують. Майже завжди це означає: вони працюють над завданнями, які приносять мало користі, і зволікають при цьому з виконанням тих завдань, швидке та якісне завершення яких принесе багато користі їхнім компаніям загалом та їхній кар’єрі зокрема.
Найцінніші завдання — це ті, які є найскладнішими та найважчими. Однак результат від виконання їх може бути просто неймовірним. Саме тому ви маєте твердо відмовлятися від 80 % неважливих завдань, коли 20 % значних досі не виконано.
Перед початком роботи завжди питайте себе: це завдання належить до 20 % найважливіших чи до решти 80 % діяльності?
Правило: не піддавайтеся спокусі розрахуватися спочатку з малими завданнями.
Пам’ятайте: будь-яка робота, яку ви постійно повторюєте, стає врешті звичкою, і відмовитись від неї буде надзвичайно важко. Якщо ви звикнете починати свій день із виконання малозначущих завдань, то невдовзі у вас з’явиться звичка — завжди починати день саме із виконання малозначущих завдань. А такі звички вам не потрібні.
Найважчою частиною будь-якого важливого завдання є першочерговий початок роботи над ним. Справді розпочавши роботу над важливим завданням, ви отримаєте абсолютно природну мотивацію продовжувати в тому ж дусі.
Частина вашого розуму просто обожнює працювати над значущими завданнями, виконання яких насправді має значення. І ви повинні постійно підживлювати саме цю частину.
МОТИВУЙТЕ СЕБЕ
Навіть сама думка про початок і завершення роботи над важливим завданням мотивує і допомагає перемогти непевність і зволікання. Річ у тім, що найчастіше на виконання важливого завдання потрібно стільки ж часу, скільки й на виконання завдання неважливого. Єдина різниця полягає в тому, що завершення чогось значного й важливого дарує відчуття невимовної гордості та задоволення собою. Проте завершивши малозначуще завдання й витративши стільки ж енергії та часу, задоволення ви отримуєте мало, а то й не отримуєте взагалі.
Тайм-менеджмент — це воістину менеджмент життя, особистий менеджмент. Достоту контроль послідовності подій. Тайм-менеджмент — це контролювати свої наступні дії. І ви завжди можете обирати, що саме робити далі.
Тут ваше вміння обирати між важливим і неважливим є ключем до успіху в роботі та житті.
Ефективні та продуктивні люди дисциплінують себе й зосереджуються на найважливіших завданнях, що стоять перед ними. Вони примушують себе діяти, що б це не було. Відтак вони охоплюють більше справ, ніж звичайна людина, і значно сильніше радіють результатам. Це має стати і вашим стилем роботи також.
Домашнє завдання:
1. Складіть перелік усіх ключових цілей, видів діяльності, проектів та відповідальностей у вашому житті сьогодні. Які з них є чи можуть бути в переліку основних 10 % або 20 % завдань, що дадуть чи можуть дати 80 % або 90 % ваших результатів?
2. Твердо вирішіть сьогодні, що все більше й більше робочого часу будете присвячувати тим нечисленним сферам, які дійсно можуть покращити ваше життя й кар’єру, — і все менше часу на малозначущі завдання.
Попередня стаття: Правило 80/20 діє! Або як принцип Парето допомагає зробити більше за короткий час
Читайте продовження: Мрійте і плануйте! Успішні люди мають чітку орієнтацію на майбутнє – Брайан Трейсі
Усвідомлено підходити до планування власного життя.
У софті для демосів треба буде врахувати і Принцип Парето.
Все, що робиться з власної волі, – добро!
Коментарі
У софті для демосів треба буде врахувати і Принцип Парето.
Все, що робиться з власної волі, – добро!