Стармер погодився з тим, що Україна має сама вирішувати, як вона використовуватиме ракети Storm Shadow, надані їй Великою Британією. Він говорив з журналістами під час поїздки на саміт НАТО у Вашингтоні 9 липня пізно ввечері, пише Bloomberg.
Ракети повинні "очевидно, використовуватися відповідно до міжнародного гуманітарного права, як ви очікуєте", додав прем'єр-міністр, висловивши свою позицію, що Storm Shadows будуть використовуватися "в оборонних цілях".
"Але саме Україна має вирішити, як їх використовувати в цих оборонних цілях", – сказав він.
Storm Shadows – це крилаті ракети з точним наведенням і дальністю стрільби понад 250 кілометрів (155 миль).
Президент України Володимир Зеленський сказав Стармеру під час зустрічі 10 липня, що бачив його коментарі щодо ракет Storm Shadow, подякувавши йому за "дозвіл" на їх використання і назвавши їх "дуже сильними і якісними".
Стармер сказав Зеленському, що, попри зміну уряду у Великій Британії, не відбулося "жодних змін у позиції" щодо підтримки України.
Україна заявила, що їй необхідно завдавати ударів по військових об'єктах на території Росії, щоб захистити себе і відбити російські атаки, і це одне з головних питань, яке обговорюється на саміті НАТО.
Деякі європейські країни, такі як Велика Британія, висловили підтримку позиції України, але уряд США поки що чинить опір зняттю всіх обмежень на використання Києвом їхньої зброї. Адміністрація Байдена заявляє, що не дозволила завдавати ударів вглиб Росії, вважаючи це червоною лінією для запобігання ескалації у відносинах з Москвою.
Ці заяви стали першою заявою Стармера, в якій він зобов'язав свою нову адміністрацію дотримуватися цієї політики після перемоги на виборах у Великій Британії, що відбулися минулого тижня.
Вони перегукуються зі словами попереднього уряду Ріші Сунака, який ніколи прямо не говорив, що Україна може використовувати Storm Shadows для нанесення ударів по Росії, але вказував на таку можливість, заявляючи, що Київ сам вирішує, як їх розгортати. Тоді Кремль назвав це "дуже небезпечною заявою".
"Кейр Стармер дав президенту Зеленському заохочууючий стимул (shot in the arm)", – сказав Джеймі Ши, колишній посадовець НАТО, а нині асоційований науковий співробітник Chatham House, в інтерв'ю Bloomberg Radio.
Українці "повинні бути в змозі завдати удару у відповідь по цих важливих російських військових об'єктах – але, очевидно, не по російських цивільних об'єктах. Я думаю, що Кейр Стармер та інші лідери НАТО проведуть червону лінію в цьому питанні, удари мають бути нанесені по справжнім військовим цілям".
Примітка: shot in the arm перекладається як "особливий прилив життєвої енергії, стимул, заохочення".
Нагадаємо, Велика Британія передала Україні далекобійні крилаті ракети Storm Shadow в травні минулого року (напередодні очікуваного контрнаступу).
Велика Британія – надійний союзник України. Добре, що зміна урядів у Великій Британії не позначається на підтримці та допомозі Україні.
Коментарі
Велика Британія не дозволяла Україні використовувати ракети Storm Shadow на території Росії, пояснило Міноборони. Урядова політика "не змінилася" щодо розгортання ракет дальнього радіуса дії, незважаючи на коментарі прем'єр-міністра, які свідчать про те, що він послаблює обмеження на використання цих ракет, пише The Telegraph. Британський уряд дозволив Києву запускати ракети по цілях у Криму і на материковій частині України з моменту їх доставки минулого року, але заборонив використовувати їх для ураження цілей на території Росії, йдеться у повідомленні. Урядовці побоюються, що такий крок призведе до ескалації війни і може втягнути Велику Британію в конфлікт з Росією.